Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,297.60 -0.03%    GRNT 870.00 -0.99%    KMB 2,883.30 -1.59%    KPSS 485.00 -2.81%    KVAS 10,670.00 -3%    MPT 30,201.00 -2.58%    MTUR 4,700.00 2.17%    OKTA 3,300.00 10%    PKB 14,500.00 0.07%    RZUS 120.00 -1.64%    SBT 2,219.26 -0.89%    STB 938.54 -1.78%    STIL 134.00 3.08%    TEL 279.00 -0.49%    TNB 13,300.00 0.4%    TPLF 1,601.00 -0.32%    TTK 776.00 -3%    

Најскапите марини за јахти во светот

Време: 12:39

Датум: септември 14, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Со дневна такса од 3.025 евра, „Ibiza Magna“ во Шпанија во моментов е најскапата марина во Европа.

Ова стана познато од рејтингот на „Engel & Völkers Yachting“.

Податоците од студијата се базираат на основните цени на компанијата за наплаќање на такса во марина за 55-метарска јахта во сезоната 2017-та.

Три италијански пристаништа во првите 10

Лидерот во ова рангирање „Ibiza Magna“ го следат три италијански пристаништа. Второто место во рејтингот е за „Marina Grande“ во Капри. Дневниот надоместок е 2.670 евра.

„Porto Cervo“ од Сардинија е трета со цена од 2.514 евра. Во „La Marina di Portofino“ основниот дневен надомест за вкотвување на 55-метарска јахта изнесува 2.288 евра. Ова го става пристаништето за јахти во близина на Џенова на четвртото место во рангирањето.

„Факторите како локацијата на марината, високата побарувачка и ограничениот капацитет влијаат на износот на цената“, вели Аниса Медиоуни, извршен директор на „Engel & Völkers Yachting“.

„La Marina di Portofino“, на пример, има само 16 места. „Во моментов гледаме зголемен интерес за пазарот на јахти на повеќе од 50 метри, но бројот на слободни места за бродови од оваа големина е ограничен“, додава Аниса Медиоуни.

Марбела и Сен Тропе – чинат нешто над 2.000 евра

„Puerto José Banús“ во Марбела е рангирана на петото место со дневен надомест од 2.068 евра. Марината има вкупно 915 места и е втора шпанска марина во првите десет, следена од „Port de Saint-Tropez“ на француската ривиера. Просторот за 55-метарска јахта чини 2.054 евра дневно.

„Во прилог на основната наплата, обично постојат трошоци за разни услуги, како што се струјата и водата или горивото“, додава Аниса Медиоуни, додавајќи: „Големината на овие дополнителни трошоци варира од едно до друго пристаниште“.

Цените се зголемуваат во Хрватска и Сардинија

Ексклузивните пристаништа за јахти на Кипар, Хрватска, Монако и Турција нудат места за помалку од 2.000 евра дневно. На пример, во „Limassol Marina“ дневниот надомест е 1.533 евра. Ова го става пристаништето за јахти во Јужен Кипар на седмото место во „Engel & Völkers Yachting“.

На осмото место е „ACI marina Split“ и доаѓа на јадранскиот брег на Хрватска со цена од 1.320 евра.

„„ACI marina Split“ и „Porto Cervo“ во Сардинија се сведоци на највисокиот пораст на цените во споредба со 2016-та година. Надоместоците се зголемени за околу 7% годишно“, рече Аниса Медиоуни.

Едно од најважните жаришта за јахти во светот е Кнежеството Монако. Затоа „Port Hercule“ во Монте Карло е една од најпрестижните марини во медитеранскиот регион.

Со надоместок од 1.074 евра, единственото пристаниште за јахти на Азурниот брег доаѓа на деветтото место. „Marina Netsel Marmaris“ во Турција ги комплетира десетте најексклузивни марини во Европа. Дневниот трошок за престој тука е 1.045 евра.

Еве ги првите 10 најскапи пристаништа во Европа

Ibiza Magna, Ибица, Шпанија – 3.025 евра за престој на ден

Marina Grande, Капри, Италија – 2.670 евра за престој на ден

Marina di Porto Cervo, Сардинија, Италија – 2.514 евра за престој на ден

Marina di Portofino, Портофино, Италија – 2.288 евра за престој на ден

Puerto José Banús, Марбела, Шпанија – 2.068 евра за престој на ден

Port de Saint-Tropez, Сен Тропе, Франција – 2.054 евра за престој на ден

Limassol Marina, Лимасол, Кипар – 1.533 евра за престој на ден

ACI Marina Split, Сплит, Хрватска – 1.320 евра за престој на ден

Port Hercule, Монте Карло, Монако – 1.074 евра за престој на ден

Netsel Marmaris Marina, Мармарис, Турција – 1.045 евра за престој на ден

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Доставени 13.580 барања до Бирото за судски вештачења за проценка на штетите од пролетните мразеви

  Доставени 13.580 барања до Бирото за судски вештачења за проценка на штетите од пролетните мразеви

  Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство до Бирото за судски вештачења, достави 13.580 барања за проценка на штетите од неповолните климатски настани (доцни пролетни мразеви),…

 • АВРМ со ново работно време

  АВРМ со ново работно време

  Од понеделник, 25 септември, работното време на Агенцијата за вработување на Република Македонија (АВРМ) и нејзините подрачни центри ќе почнува во 7.30 часот, а ќе…

 • Романија, Бугарија, Унгарија, Латвија и Хрватска со најниски плати во ЕУ

  Романија, Бугарија, Унгарија, Латвија и Хрватска со најниски плати во ЕУ

  Работниците во Романија, Бугарија, Унгарија, Латвија и Хрватска земаат најниски плати во Европската Унија, покажува најновата студија на Европскиот синдикален институт (ЕТУИ). Студијата исто така…

 • Синдикатите за образование на Македонија и Албанија потпишаа Меморандум за соработка

  Синдикатите за образование на Македонија и Албанија потпишаа Меморандум за соработка

  Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) денеска потпиша меморандум за соработка со Синдикатот за образование на Албанија (SPASH), со кој ја официјализираа соработката што…

 • Скопските улици преплавени од велосипедисти

  Скопските улици преплавени од велосипедисти

  Неколку илјади граѓани, велосипедисти, рекреативци и средношколци денеска учествуваа во големото велосипедско дефиле што на улиците во Скопје се возеше по повод 22 Септември –…

 • Економијата во еврозоната може да забележи најсилен квартален раст од 2015-та

  Економијата во еврозоната може да забележи најсилен квартален раст од 2015-та

  Се очекува дека економијата во еврозоната ќе порасне со најбрзо темпо по повеќе од две години во третиот квартал, по неочекуваниот пораст во септември, објави…

 • Регионална конференција за млади на RYCO во Скопје

  Регионална конференција за млади на RYCO во Скопје

  Денеска се одржа редовна средба на директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски со претставниците на Националниот младински совет на Македонија. На средбата…

 • Скопје трча 10КМ: Изненадување од Виз Ер Скопски маратон

  Скопје трча 10КМ: Изненадување од Виз Ер Скопски маратон

  Организаторите на Виз Ер Скопскиот маратон подготвува нова трка во спортскиот календар на градот. Скопје трча 10КМ е изненадувањето кое се креира долго време и…

 • Занаети: Традицијата ја губи битката со модерното

  Занаети: Традицијата ја губи битката со модерното

  Занаетчиството оди во надолна линија – работилниците се затвораат а на нивните места никнуваат кафулиња и продавници. Традицијата ја губи битката со модерното. „Работиме најмногу…

 • Минимално зголемување на кредитите во август

  Минимално зголемување на кредитите во август

  Во текот на минатиот месец кредитите бележат минимално месечно зголемување. Кај домаќинствата има зголемување од 0,2 отсто, а кај корпоративниот сектор има намалување од 0,2…