Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,297.60 -0.03%    GRNT 870.00 -0.99%    KMB 2,883.30 -1.59%    KPSS 485.00 -2.81%    KVAS 10,670.00 -3%    MPT 30,201.00 -2.58%    MTUR 4,700.00 2.17%    OKTA 3,300.00 10%    PKB 14,500.00 0.07%    RZUS 120.00 -1.64%    SBT 2,219.26 -0.89%    STB 938.54 -1.78%    STIL 134.00 3.08%    TEL 279.00 -0.49%    TNB 13,300.00 0.4%    TPLF 1,601.00 -0.32%    TTK 776.00 -3%    

Најбрзиот автомобил во светот – Aspark го претстави електричниот Owl (фото+видео)

Време: 11:03

Датум: септември 14, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

Пред неколку дена јапонската компанија „Aspark“ објави дека развива електричен модел кој ја заслужува титулата „најбрз автомобил во светот“. Премиерата на овој модел се одржа за време на саемот во Франкфурт.

Пред новинарите шефот на „Apsark“ – Масамичи Јошида, откри како стигнал до идејата за правење на ваква машина. Тој рече дека со години размислувал за можноста да му даде на човештвото нешто посебно. Јапонецот размислувал евентуално за производство на авиони, роботи и земјоделска опрема, но на крајот се осврнал на автомобилите, кои треба да бидат еколошки и многу брзи.

По консулатации со различни експерти од целиот свет, Јошида бил убеден дека не треба да се натпреварува со светските гиганти во автомобилската индустрија, чии автомобили развиваат 400 км/ч, туку да се обложи на забрзувањето од 0 до 100 км/ч. На крајот на краиштата, ова е резултатот на „Owl“ – електричен супер-автомобил со лесна шасија.

Техничките детали за моделот не се објавени, но се претпоставува дека електричната единица развива моќ од 1000 КС. Во официјалното соопштение се наведува забрзување од 0 до 100 км/ч за 2 секунди, што го прави „Aspark Owl“ во најбрз автомобил на планетата.

Познато е дека тежината на автомобилот е 850 кг., како и дека за разлика од повеќето електрични, кој се потпираат на акумулатори, ова јапонско чудо е со кондензатори. Максималната брзина на „Owl“ не се зема во предвид, но цената е околу 3,5 милиони долари.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Следнaта Mazda 6 ќе има погон на задните тркала

  Следнaта Mazda 6 ќе има погон на задните тркала

  Следната генерација на „Mazda 6“, која ќе биде пуштена во 2019-та или 2020-та година, ќе биде изградена на платформа со погон на задните тркала. Тоа…

 • Tesla го укинува најевтиниот Model S, да не го загрози Model 3

  Tesla го укинува најевтиниот Model S, да не го загрози Model 3

  Неодамна по претставувањето на попристапниот „Model 3“, првиот човек на „Teslа“, Илон Маск, најави дека понудата на „Model S“ ќе претрпи одредени измени. Како што…

 • Враќање на RS иконата: Новото Audi RS 4 Avant (фото+видео)

  Враќање на RS иконата: Новото Audi RS 4 Avant (фото+видео)

  Audi Sport ја прославува светската премиера на нивото Audi RS 4 Avant на Интернационалното Мотор Шоу во Франкфурт. Комбинација од високи перформанси и секојдневна употребливост.…

 • Во 2025-та година електрични возила ќе чинат колку обичните автомобили

  Во 2025-та година електрични возила ќе чинат колку обичните автомобили

  Финансиската компанија „Morgan Stanley“ е храбра во прогнозата за тоа како ќе поевтинуваат електрични возила, па според експертите на компанијата во 2025-та година цените на…

 • Го претставија најмалиот кросовер на Volvo (фото+видео)

  Го претставија најмалиот кросовер на Volvo (фото+видео)

  Компанијата „Volvo“ официјално го претстави најмалиот кросовер – „XC40“, кој ќе мора да се натпреварува за клиенти со „BMW X1“ и „Audi Q3“. Премиерата на…

 • Mercedes-Benz продава модел кој ќе биде готов за 2 години

  Mercedes-Benz продава модел кој ќе биде готов за 2 години

  Примерот на „Tesla“ на некој начин е „заразен“. Компанијата на Илон Маск почна да прима нарачки за својот нов „Model 3“ пред да биде завршен…

 • Lamborghini Aventador S Roadster зa 2018-та (фото+видео)

  Lamborghini Aventador S Roadster зa 2018-та (фото+видео)

  „Lamborghini“ на франкфуртскиот авто-саем ја претстави редизајнираната верзија на „Aventador“ со отворен покрив. По минатогодишниот редизајн на „Aventador Coupe“, кој тогаш ја доби ознаката „S“,…

 • Јапонскиот производител направи 150 милиони автомобили!

  Јапонскиот производител направи 150 милиони автомобили!

  Во август „Volkswagen“ објави дека од производните ленти на оваа компанија од производните ленти слегоа 150 милиони автомобил, а само еден месец дена подоцна, истиот…

 • Bentley се откажа да прави електричен кросовер

  Bentley се откажа да прави електричен кросовер

  „Bentley“ ги отфрли плановите за лансирање целосно електричен кросовер. Ова го најави извршниот директор на компанијата за луксузни автомобили, Волфганг Дирхајмер. Во последниве месеци, британскиот…

 • Alfa Romeo го одложи својот следен голем модел

  Alfa Romeo го одложи својот следен голем модел

  Следниот модел на „Alfa Romeo“, седанот кој ќе биде поголем од „Giulia“, ќе биде одложен до 2021-та година, објави „Automotive News“. Неговото деби ќе биде…