Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,350.00 1.64%    GRNT 783.48 -3.09%    KJUBI 1,400.00 0%    KMB 2,664.47 -1.21%    MPT 26,344.44 0.14%    MTUR 4,250.00 0.62%    OKTA 2,750.00 8.7%    TEL 271.93 -0.03%    TETE 1,800.00 -7.12%    TNB 13,472.07 -0.21%    TPLF 1,583.40 -1.36%    TRPS 1,500.00 0%    TTK 810.00 0.78%    

Катарскиот инвестициски фонд ги продаде акциите на Tiffany

Време: 10:38

Датум: септември 14, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

Државниот инвестициски фонд во Катар продаде 417 милиони долари од акциите во „Tiffany“, откако конфликтот меѓу царството богато со гас и соседните земји надмина 100 дена, објави „Bloomberg“.

„Qatar Investment Authority“ има продадено 4,4 милиони акции во пакет преку „Morgan Stanley“, според изјавата дадена од „Bloomberg“ на американската банка во име на продавачот. Фондот сé уште има 9,5 отсто од акциите по продажбата преку нејзината подружница „Qatar Holding“, се вели во соопштението. Акциите беа понудени по цена помеѓу 94,4 и 94,75 долари по акција, соопшти познат извор.

Саудиска Арабија, ОАЕ, Бахреин и Египет ги прекинаа дипломатските и транспортните врски со Катар на 5-ти јуни, обвинувајќи ја земјата за поддршка на сунитски екстремистички групи и иранските терористи. Катар ги отфрли обвиненијата. Спорот ги поставува сојузниците на Соединетите Американски Држави едни против други во битка за политичка надмоќ во регионот што контролира една петтина од глобалните резерви на нафта.

Државниот фонд на Катар вложи речиси 40 милијарди долари од вкупните резерви од 340 милијарди долари за поддршка на економијата и финансискиот систем во првите два месеци од кризата, објави вчера „Moody’s Investors Service“. Кризата, исто така, доведе до бегство од капитал од катарските банки во јуни и јули во износ од околу 30 милијарди долари, вели „Moody’s“.

Во август, фондот го намали својот директен удел во „Credit Suisse Group“ на 4,94% во една од ретките продажби на швајцарските акции. Минатата недела, тој го продаде скоро целиот свој удел на „Роснефт“, кој го купи во декември.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Лондон сака да се ослободи од дел од своите акции во RBS

  Лондон сака да се ослободи од дел од своите акции во RBS

  Велика Британија планира да го намали државното учество во спасената банка од даночните обврзници „Royal Bank of Scotland“ (RBS). Државата има намера да ги продаде…

 • Exxon се вклучува во борбата против климатските промени

  Exxon се вклучува во борбата против климатските промени

  „Exxon Mobil Corp.“ планира да се приклучи кон другите големи енергетски компании во обид да го намали загадувањето на производството на природен гас, пишува „MarketWatch“,…

 • JP Morgan – Најважната банка во глобалниот финансиски систем

  JP Morgan – Најважната банка во глобалниот финансиски систем

  Ниту една друга банка не е толку важна за стабилноста на глобалниот финансиски систем како американската „JP Morgan Chase“. И во исто време, ниедна друга…

 • КПМГ во Македонија прослави 20 години постоење

  КПМГ во Македонија прослави 20 години постоење

  Водечката фирма за професионални услуги КПМГ во Македонија синоќа одбележа два значајни настани: својата дваесетгодишнина и именувањето на новиот партнер, г. Срѓан Ранѓеловиќ, со концерт…

 • Новогодишна наградна игра во Рамстор мол

  Новогодишна наградна игра во Рамстор мол

  Бидете први и единствени со Citroen C3 Aircross! За време на претстојните празници и зимскиот период обвиткајте се со една од 111. награди од „Пазари,…

 • Oва е најголемата авиокомпанија во светот, но не превезува патници

  Oва е најголемата авиокомпанија во светот, но не превезува патници

  Карго авионот често предизвикува задоцнета реакција – еј, нема прозорци. Толку сме навикнати да ги гледаме патничките авиони на патеката на аеродромите, па кога елегантен,…

 • TIP OF THE WEEK® – македонскиот бренд на чекор до читателите од целиот свет

  TIP OF THE WEEK® – македонскиот бренд на чекор до читателите од целиот свет

  Првaта македонска книга на Kickstarter Кампањата за финансирање на интернационалното издание на книгата TIP OF THE WEEK® вчера официјално беше лансирана на „crowdfunding“ платформата Kickstarter.…

 • Најновиот iPhone X може да биде токму твој!

  Најновиот iPhone X може да биде токму твој!

  Македонски Телеком во води во највозбудливата потрага во Македонија Возбудлива потрага по новиот и неодолив iPhone X веќе започна.  Македoнски Телеком ја поттикна креативноста на…

 • Volkswagen ја зголеми проценката за растот на приходите до 2020 година

  Volkswagen ја зголеми проценката за растот на приходите до 2020 година

  „Volkswagen“ ја зголеми среднорочната прогноза за приходите до 2020 година, врз основа на зголемувањето на побарувачката за нови спортски теренци на пазарите во развој. Најголемиот…

 • Алибаба започна да продава и авиони

  Алибаба започна да продава и авиони

  Онлајн-шопингот во Кина достигна ново ниво откако два “боинга 747” беа продадени на платформата на „Алибаба“, „Таобао“, што претставува прва успешна интернет-аукција преку која се…