Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,926.24 0.48%    GRNT 818.00 0.99%    KMB 3,350.61 -0.14%    PPIV 39,900.00 2.05%    RMDEN15 95.00 -0.11%    RMDEN16 95.00 0%    STBP 650.00 8.33%    STIL 140.00 0%    TEL 295.00 -0.18%    TNB 14,052.14 2.39%    TPLF 1,712.35 0.69%    UNI 2,050.00 0%    VITA 7,790.00 0%    

ЛШ: Два гола на Роналдо, Кејн и Стоунс (видео)

Време: 09:53

Датум: септември 14, 2017

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Комплетирано е првото коло во Лигата на шампионите. Бранителот на титулата Реал рутински славеше над АПОЕЛ, додека во реприза на финалето во Лига Европа од 2016 година Ливерпул и Севилја одиграа 2:2. Дебитантот Лајпциг го освои првиот бод откако со минатосезонскиот полу-финалист Монако одигра 1:1.

Стрелците во Лигата на шампионите и вечерва беа расположени, на осум натпревари беа постигнати 26 голови. На четири стадиони беа постигнати по четири гола, во Ротердам, Порто, Лондон и Ливерпул.

Ливерпул со реми се врати во елитното натпреварување. На „Енфилд“ Севилја успеа да одигра 2:2. На овој меч Фелипе Кутињо се врати во составот на Ливерпул и ги одигра првите минути оваа сезона.

Реал со двата гола на Роналдо и едниот на Рамос рутински го совлада кипарски АПОЕЛ со 3:0. Дуелот го обележа повредата на Ковачиќ, кој веројатно одреден период ќе биде на рехабилитација.

Два гола постигна и Хари Кејн во победата на Тотенхем над Борусија Дортмунд. Напаѓачот на Спарси ги постигна вториот и третиот гол за својот тим, откако претходно Сон му донесе предност на Тотенхем, а Јармоленко израмни.

Феенорд по 15 години се врати во елитата и го забележа најубедливиот пораз на домашен терен во европските купови. Манчестер Сити славеше со 4:0, а два гола предност премиерлигашот имаше по само десет минути игра. Стоунс и Агуеро беа стрелци, а потоа Жесус и повторно Соунс го поставија конечниот резултат.

Група Е:

Марибор-Спартак Москва 1:1
Ливерпул-Севилја 2:2

Група Ф:

Феенорд-Манчестер Сити 0:4
Шахтјор-Наполи 2:1

Група Г:

Лајпциг-Монако 1:1
Порто-Бешикташ 1:3

Група Х:

Реал-АПОЕЛ 3:0
Тотенхем-Борусија Дортмунд 3:1.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • “Uber” со ветување: За неколку години ќе добиете евтин летечки такси

  “Uber” со ветување: За неколку години ќе добиете евтин летечки такси

  Извршниот директор на “Uber” Дара Косровшахи, предвидува комерцијализација на услугите на “Uber air taxi” во рок од пет до десет години. Исто така, се очекува летачките…

 • AccuWeather предупредува: Висок ризик од поплави на Балканот поради честите врнежи од дожд

  AccuWeather предупредува: Висок ризик од поплави на Балканот поради честите врнежи од дожд

  Американската метеоролошка служба „Акјуведер“ (AccuWeather) објави временска прогноза за пролет 2018 во Европа, во која предупредува на висок ризик од поплави на Балканот поради чести…

 • Човекот кој купи биткоини за нула долари

  Човекот кој купи биткоини за нула долари

  Биткоинот сѐ уште е во фаза на развој, и ќе остане така за некое време, што меѓу другото значи дека трговците на тие платформи мора да…

 • Марсијал ги прекина преговорите со Јунајтед

  Марсијал ги прекина преговорите со Јунајтед

  Преговорите меѓу Манчестер Јунајтед и Ентони Марсијал се суспендирани, а Французинот веќе планира да го смени клубот, најавија англиските медиуми. Актуелниот договор на Марсијал е…

 • Српските мелничари бараат контрамерки за Македонија, поради проблеми со извозот на брашно

  Српските мелничари бараат контрамерки за Македонија, поради проблеми со извозот на брашно

  Деловната асоцијација на индустриски мелници, пекари и производители на тестенини „Житоунија“ од Нови Сад ги обвини македонските власти дека со неодамна воведените мерки допринеле увозот…

 • Земјоделците ќе ги добиваат субвенциите кога им се најпотребни

  Земјоделците ќе ги добиваат субвенциите кога им се најпотребни

  Годинава земјоделците ќе ги добиваат субвенциите кога им се потребни, односно пред почетокот на производствената сезона, рече министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски.…

 • Фондацијата Проф. Д-р Ванчо Чифлиганец добитник на наградата за општествена одговорност за 2017 од Битолски весник

  Фондацијата Проф. Д-р Ванчо Чифлиганец добитник на наградата за општествена одговорност за 2017 од Битолски весник

  За изградба и донација на нов, безбеден и топол дом на место на опожарениот, за Ивана и Јован Трајкови во Дедино и за богатата хумана…

 • Standard & Poor’s го зголеми кредитниот рејтинг на Русија

  Standard & Poor’s го зголеми кредитниот рејтинг на Русија

  Меѓународната агенција „Standard & Poor’s“ го зголеми кредитниот рејтинг на Русија до инвестициско ниво „ВВВ-“ од шпекулативното ниво „ВВ+“, информира ТАСС. Прогнозите на рејтингот се…

 • Жителите на Аеродром годишните даночни пријави ќе може да ги поднесуваат во Општината

  Жителите на Аеродром годишните даночни пријави ќе може да ги поднесуваат во Општината

  Управата за јавни приходи (УЈП) во периодот од 26 февруари до 16 март, ќе врши прием на годишните даночни пријави за 2017 година во просториите…

 • Три камери не ви се доволни? Еве Ви четири, и тоа во евтин модел! (видео)

  Три камери не ви се доволни? Еве Ви четири, и тоа во евтин модел! (видео)

  Повеќе од две камери е се почест пример меѓу евтините модели на паметни телефон. Но, смартфоните со четири камери се уште поретка појава, дури и…