Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,350.00 1.64%    GRNT 783.48 -3.09%    KJUBI 1,400.00 0%    KMB 2,664.47 -1.21%    MPT 26,344.44 0.14%    MTUR 4,250.00 0.62%    OKTA 2,750.00 8.7%    TEL 271.93 -0.03%    TETE 1,800.00 -7.12%    TNB 13,472.07 -0.21%    TPLF 1,583.40 -1.36%    TRPS 1,500.00 0%    TTK 810.00 0.78%    

Светска премиера: Моќниот караван на Audi со 450 „коња“ (фото+видео)

Време: 15:48

Датум: септември 13, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

Компанијата „Audi“ на саемот во Франкфурт го претстави најмоќниот „Audi RS4 Avant“ во историјата на моделот. Сепак, во возилото го нема 4.2-литарскиот V8 мотор кој беше заменет со 2.9-литарски V6 со две турбини.

Новата 6-цилиндрична единица претходно дебитираше на „Audi RS5“. Тој беше развиен заеднички од инженерите на „Audi“ и „Porsche“, со моќност од 450 КС. Исто така, имаше атмосферски V8 со капацитет од 4,2 литри, но разликата е во вртежениот момент. Сега е 600 Nm – 170 Nm повеќе од моторот на претходната генерација на „RS4 Avant“.

Моторот работи во комбинација со 8-брзински автоматски менувач со можност за префрлување од воланот. Како до сега, автомобилот е опремен со „quattro“ системот на четири тркала на „Audi“.

Новиот „Audi RS4 Avant“ забрзува од 0 до 100 км/ч за 4,1 секунда, што е за 0,6 секунди побрзо од неговиот претходник. Максималната брзина е намерно ограничена електронски до 250 км/ч, но кога е поставен дополнителниот пакет на „RS“, ограничувачот може да се премести на 280 км/ч.

Караванот доби модернизирана суспензија, чија дозвола е 7 mm пониска од онаа на стандардниот „A4 Avant“. Со доплата може да се добијат адаптивните амортизери, прилагодлив систем за управување,  како и сопирачките механизмите од карбон и керамика.

Цените на моделот во Германија започнуваат од 79.800 евра.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • BMW започна со тестирање на хибридни М-модели

  BMW започна со тестирање на хибридни М-модели

  Спортската поделба на „BMW“ тестира прототипови на „М“-машини опремени со хибридни погонски единици. Ова го најави потпретседателот на „BMW M GmbH“ – Дирк Хакер, во…

 • Bentley Grand Convertible: Кабриолет од 3,5 милиони долари (фото+видео)

  Bentley Grand Convertible: Кабриолет од 3,5 милиони долари (фото+видео)

  Најновиот суперлуксузен „Bentley“ со отворен покрив ќе биде направен во само 19 примероци. „Bentley“ својот скапоцен „Grand Convertible“, кој благодарејќи на значително малата серија ќе…

 • Британец со германско срце: Новиот Aston Martin Vantage (фото+видео)

  Британец со германско срце: Новиот Aston Martin Vantage (фото+видео)

  Британскиот производител „Aston Martin“ го покажа својот целосно обновен модел „Vantage 2019“. Наследникот на култниот модел претрпе значајни промени и во внатрешноста и во надворешноста,…

 • Заборавениот авто-бренд се враќа во Европа (фото+видео)

  Заборавениот авто-бренд се враќа во Европа (фото+видео)

  Некогашниот германски автомобилски бренд „Borgward“, кој беше обновен во 2015-та, по половина век хибернација и чии возила од неодамна се достапни на кинескиот пазар, пристигнува…

 • Првата Škoda на струја пристигнува во 2020-та, пред тоа хибриди

  Првата Škoda на струја пристигнува во 2020-та, пред тоа хибриди

  Како дел од „Volkswagen“ групацијата, која најавува големи вложувања во секторот на возила на електричен погон, „Škoda“ исто така ќе учествува во идната „офанзива“ на…

 • Volkswagen претстави седан верзија на Polo (фото)

  Volkswagen претстави седан верзија на Polo (фото)

  Компанијата „Volkswagen“ официјално го претстави седанот „Virtus“ кој претставува седан модификација на новата генерација на хечбекот „Polo“. Моделот е изграден на модуларната платформа „MQB“ и…

 • Најсигурните автомобили во Европа според TUV

  Најсигурните автомобили во Европа според TUV

  Германската организација „TUV“ објави листа на најсигурни автомобили за периодот јули 2016-та – јуни 2017-та година. Експертите ја направија листата врз основа на 10 милиони…

 • Најверојатно наследникот на WRX STI ќе биде хибрид

  Најверојатно наследникот на WRX STI ќе биде хибрид

  Идниот наследник на „Subaru WRX STI“ не само што ќе се раздели со името „Impreza“, туку и со својот сегашен 2,5-литарски турбо мотор. Сепак, седанот…

 • Bentley почна да работи на својот прв електричен автомобил

  Bentley почна да работи на својот прв електричен автомобил

  Инженерите на „Bentley“ почнаа да работат на првиот електричен автомобил на брендот. Информацијата беше потврдена од страна на шефот на британскиот концерн Волфганг Дирхајмер. Тој…

 • Volkswagen инвестира 10 милијарди евра во хибриди и електрични автомобили за Кина

  Volkswagen инвестира 10 милијарди евра во хибриди и електрични автомобили за Кина

  Германскиот концерн „Volkswagen“ планира огромна инвестиција во Кина, каде што ќе развие и продаде 40 нови модели со електрични и хибридни мотори. За таа цел,…