Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,707.16 0.11%    BESK 9,518.00 -4.73%    FERS 56,000.00 0%    GRNT 830.00 0%    KMB 3,080.48 -1.77%    MPT 28,856.12 -0.18%    PPIV 37,500.00 0%    RMDEN13 96.00 0%    RMDEN16 94.50 0%    SBT 2,080.00 2.97%    STBP 600.00 0%    STIL 149.79 -2.73%    TEL 284.57 0.55%    TIKV 153.00 0%    TTK 973.78 2.5%    UNI 1,999.20 -0.04%    VITA 7,562.00 7.08%    

Колку сол дневено е препорачливо да консумираме?

Време: 15:11

Датум: септември 13, 2017

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Во последниве неколку децении, во светот забележано е значително зголемување на потрошувачката на готварска сол. Научниците сметаат дека 6 до 8 гр. сол дневно, е нормална количина која би била од корист за нашиот организам. За разлика од ова, во светот е забележан внес на сол до 20 гр. дневно по лице, што е загрижувачко.

Внесувањето на голема количина на сол во организамот допринесува за зголемување на крвниот притисок, а со тоа и останатите болести кои крвниот притисок ги сноси со себе, како што е срцев удар и мозочен удар, чиј ризик се золемува неколкукратно. Пред да земете било каков производ за консумација, секогаш погледнете ја етикетата и информирајте се колку сол содржи.

Внесувањето на преголема количина сол е многу голем проблем во светот исто како што е проблем и внесувањето на голема количина шеќер, па дури и поголем. Внесувањето на голема количина на сол во организамот, освен што лошо влијае на крвниот притисок исто така влијае и на видот.

Намалувањето на внесот на сол во организамот не е едноставна задача, баш поради фактот што во скоро секој продукт, солта се наведува како нормална состојка. Сепак вредно е да се напомене дека, доколку се потрудиме да го намалиме количеството на внес на сол во организамот барем до 10 гр. дневно би имале многу поздрав организам, би ги намалиле шансите за срцев и мозочен удар, а со тоа и шансите за предвремена смрт.

Секако, штетно е и доколку воопшто не внесуваме сол, бидејќи предизвикува пореметувања на многу метаболички процеси во организмот.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Хемороиди: Едно чучнување го решава овој проблем (видео)

  Хемороиди: Едно чучнување го решава овој проблем (видео)

  Погледнете како со една едноставна вежба можете да го решите проблемот кој можеби, одамна ве мачи. Во Индија можете да видите мажи, жени и деца…

 • Ова е најлесниот начин да го исчистите телото од токсини и да го спасите здравјето

  Ова е најлесниот начин да го исчистите телото од токсини и да го спасите здравјето

  После ова чистење ќе бидете поздрави… Овој многу моќен напиток може да ви помoгне да го исчистите црниот дроб, но и да се ослободите од…

 • Генијална метода која го топи салото на стомакот: Ви требаат само 2 минути! (видео)

  Генијална метода која го топи салото на стомакот: Ви требаат само 2 минути! (видео)

  Кога започнал со вежбите немал намера да го загуби вишокот килограми, туку станувало збор за вежби за болки во грбот кои му ги препорачал доктор.…

 • Три начини како брзо да се вратите во форма без никакви проблеми

  Три начини како брзо да се вратите во форма без никакви проблеми

  Трикот е во тоа вашите цели да не бидат преголеми… Поставете си краткорочни цели Нека бидат доволно големи за да останете мотивирани, но и такви…

 • Солта во исхраната многу поопасна отколку што мислиме

  Солта во исхраната многу поопасна отколку што мислиме

  Добро е познато дека премногу сол во исхраната лошо влијае на срцето и крвниот притисок, но дали некогаш сте се запрашале што солта му прави…

 • Напиток кој го намалува нивото на масти во крвта

  Напиток кој го намалува нивото на масти во крвта

  Како да им се помогне на лицата кои имаат зголемено ниво на холестерол во крвта, а воедно имаат и некои од здравствените проблеми како дијабетес,…

 • Билка која ја чисти крвта, го чува срцето и го регулира варењето

  Билка која ја чисти крвта, го чува срцето и го регулира варењето

  Покрај препознатливиот вкус, се смета за одличен антиоксидант, а ја красат и бројни лековити својства… Иако во светската кујна се користи веќе со децении, руколата…

 • Само три шолји од овој чај дневно ќе ве доведат до 8 сантиметри потенок струк

  Само три шолји од овој чај дневно ќе ве доведат до 8 сантиметри потенок струк

  Кога станува збор за метаболизмот, важно е да знаете дека најдоброто време за неговото забрзување е рано наутро, веднаш по будењето. Испијте ја првата шолја…

 • Зошто никогаш не треба да ги пребарувате на интернет своите симптоми

  Зошто никогаш не треба да ги пребарувате на интернет своите симптоми

  Речиси секое лице кое има пристап на интернет барем еднаш симптомите на некоја болест ги пребарувало на Google. Како последица на тоа најчесто се јавува…

 • Бидете внимателни, туната може да ви наштети!

  Бидете внимателни, туната може да ви наштети!

  Туната во конзерва може да биде штетна по здравјето поради полихлорираните бифенили и живата која таа ја содржи во себе. И двете состојки се присутни…