Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,297.60 -0.03%    GRNT 870.00 -0.99%    KMB 2,883.30 -1.59%    KPSS 485.00 -2.81%    KVAS 10,670.00 -3%    MPT 30,201.00 -2.58%    MTUR 4,700.00 2.17%    OKTA 3,300.00 10%    PKB 14,500.00 0.07%    RZUS 120.00 -1.64%    SBT 2,219.26 -0.89%    STB 938.54 -1.78%    STIL 134.00 3.08%    TEL 279.00 -0.49%    TNB 13,300.00 0.4%    TPLF 1,601.00 -0.32%    TTK 776.00 -3%    

Richemont излезе од долгиот период на пад на продажбата

Време: 15:03

Датум: септември 13, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

Швајцарската компанија за луксузни стоки „Richemont“ објави дека продажбата е повисока од очекуваната за петмесечниот период што заврши на 31-ви август, благодарение на закрепнувањето на продажбата во Азија, објави „Ројтерс“.

Меѓутоа, групата, се чини, се уште нема наследник на шефот на одделот за часовници, Жорж Керн, кој замина на крајот од јули. Тој беше сметан за еден од најверните менаџери во групата, кој минатата година влезе во нетрадиционална структура на управување. Производителот на луксузни стоки ја елиминира функцијата извршен директор. Според новата управувачка структура, шефовите на индивидуалните брендови директно ќе известуваат за тоа – потег кој што ќе и овозможи на компанијата, а ќе им овозможи да реагираат побрзо на предизвиците со кои се соочува бизнисот.

Фактот дека не е назначен наследник на Керн, досега покажа дека не може да има соодветен кандидат во групата која е сопственик на брендот „Cartier“, но аутсајдерите можеби не сакаат да ја преземат тешката задача.

Сепак, вториот по големина светски производител на луксузни стоки произлегува од долгиот пад на продажбата поради недостатокот на побарувачка во Хонг Конг и намалување на кинеските туристи кои патуваат во луксузните трговски центри во Европа.

Продажбата во петте месеци од април до август се зголеми за 12 отсто, се вели во соопштението на компанијата, кое ги надмина очекувањата на аналитичарите на „Ројтерс“ за раст од 10 отсто.

Добрите податоци доаѓаат во услови на силно заздравување во Азиско-пацифичкиот регион, каде што компанијата објави 23% раст на продажбата.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Газпром двојно го зголеми финансирањето за „Турски тек“

  Газпром двојно го зголеми финансирањето за „Турски тек“

  Руски „Газпром“ планира да ги удвои своите инвестиции во „Турски тек“, објави „Ведомости“, осврнувајќи се на своите извори од гасниот гигант. Според публикацијата, компанијата ќе…

 • График на денот: Најголемите аквизиции на Google

  График на денот: Најголемите аквизиции на Google

  Во четвртокот, онлајн гигант „Google“ објави дека купил дел од бизнисот на производителот на паметни телефони на „HTC“ за 1,1 милијарда долари, според „Statista“. Со…

 • Убер ја изгуби лиценцата за Лондон

  Убер ја изгуби лиценцата за Лондон

  Технолошката транспортна компанија Убер повеќе не ќе може да работи на улиците на Лондон бидејќи британските власти одбиле да ѝ ја обноват лиценцата со образложение…

 • Макпрогрес од Виница ја превзема Дониа од Прилеп

  Макпрогрес од Виница ја превзема Дониа од Прилеп

  Македонскиот производствен гигант на кондиторските производи Макпрогрес ДОО од Виница потпиша договор за стопроцентно превземање на кондиторската фабрика Дониа, со седиште во Прилеп. Превземањето на…

 • КХВ и натаму не е транспарентна во случајот „Макпетрол“

  КХВ и натаму не е транспарентна во случајот „Макпетрол“

  Не стивнуваат реакциите во јавноста по прес-конференцијата на првиот човек на Макпетрол Андреа Јосифовски и одговорот од Комисијата за хартии од вредност, во кој КХВ…

 • Amazon.com создава 2.000 нови работни места во Њујорк

  Amazon.com создава 2.000 нови работни места во Њујорк

  Американскиот технолошки гигант „Amazon.com Inc.“ ќе отвори нова голема канцеларија во Њујорк, создавајќи нови 2000 високоплатени работни места, објави „Блумберг“. Гигантот во електронската трговија, кој…

 • Лукоил не планира да го намали производството на нафта дo 2018-та

  Лукоил не планира да го намали производството на нафта дo 2018-та

  „Лукоил“ не планира да го намали производството на нафта дo 2018-та година, но компанијата е подготвена да се придржува до одлуката на владата и да…

 • Се отвори фабриката Injection Moulding Prilep

  Се отвори фабриката Injection Moulding Prilep

  Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања,  Кочо Анѓушев и министерот за транспорт и врски Горан Сугарески присуствуваа на свеченото отворање на фабриката Injection…

 • Google и HTC потпишаа договор вреден 1,1 милијарда долари

  Google и HTC потпишаа договор вреден 1,1 милијарда долари

  „Google“ и „HTC“ објавија дека потпишале договор вреден 1,1 милијарда долари, информира „CNBC“. Целиот износ ќе се плаќа во готово, а трансакцијата се очекува да…

 • Еден милион долари донираше Фејсбук за жртвите од земјотресот во Мексико

  Еден милион долари донираше Фејсбук за жртвите од земјотресот во Мексико

  Фејсбук најави дека ќе донира еден милион долари на Црвениот крст во Мексико како помош за обнова на најпогодените области од силниот земјотрес кој предизвика…