Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,926.24 0.48%    GRNT 818.00 0.99%    KMB 3,350.61 -0.14%    PPIV 39,900.00 2.05%    RMDEN15 95.00 -0.11%    RMDEN16 95.00 0%    STBP 650.00 8.33%    STIL 140.00 0%    TEL 295.00 -0.18%    TNB 14,052.14 2.39%    TPLF 1,712.35 0.69%    UNI 2,050.00 0%    VITA 7,790.00 0%    

Што може да откриете со самопреглед на телото?

Време: 14:10

Датум: септември 13, 2017

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Изгледот на телото може многу работи да ни каже за само неколку минути, па посветете си малку време за своето здравје и добро прегледајте се.

Нокти

Темните дамки на ноктите може да бидат знак за меланом. Дамките или линиите со жолтеникава, смеѓа или црна боја, се знак да го посетите вашиот доктор што е можно побрзо. Раното откривање на ракот на кожа може да се излечи во 95 проценти од случаите.

Белите, долги и тенки линии на ноктите, може да се знак за лоша работа на бубрезите, односно дека тие не можат да ги филтрираат протеините од урината. За да се осигурате дека се е во ред, посетете го вашиот доктор.

Пазуви

Докторот Мајкл Смит вели дека темните дамки на кожата под пазувите може да укажуваат на дијабетес. Вишокот на инсулин во крвта може да доведе до акумулација на ткивото и меланинот. Анализата на крв може да открие дали се е во ред.

Очен капак, колена и лакти

Ситните мозолчиња на овие делови од телото може да се знак за покачен холестерол. За жал, во оваа фаза тоа значи дека холестеролот е многу висок, но со промена на исхраната и начинот на живот можете да ги ублажите симптомите и да го намалите ризикот од болести на срцето.

Темето на главата

Ако на рамената забележувате бели траги како првут, можно е да сте под стрес, па вашето тело произведува повеќе кортизол. Тој може да ја исуши кожата на главата и поради тоа се јавува првут. Шампоните против првут може да помогнат, но најдобро е да се ослободите од стресот.

Очи

Темните кругови околу очите, освен што укажуваат на замор и ненаспаност, може да укажат и на некаква алергија. Алергените во телото испуштаат хистамин, а тоа најдобро се гледа на местата каде имаме најтенка кожа.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Рецепт за природен лек против кашлица за сите членови на семејството

  Рецепт за природен лек против кашлица за сите членови на семејството

  Во текот на зимските месеци настинката и кашлицата се речиси задолжителни кај секого. Наместо бројните сирупи и лековите од аптека, ви предложуваме еден домашен лек…

 • Зошто куркумата е добра за здравјето?

  Зошто куркумата е добра за здравјето?

  Куркумата e природен „прочистувач на организмот“ и се користи со векови благодарение на одличните предности кои ги има за нашето здравје. Таа е позната како…

 • Проверете дали вашето тело е полно со токсини

  Проверете дали вашето тело е полно со токсини

  Зголемената количина на токсини во телото настанува поради многу причини, а најчестите се неправилната исхрана, недостатокот на физичка активност, прекумерната консумација на алкохол и пушењето.…

 • Домашен лек кој ги чисти вените, го чува срцето, ја зајакнува отпорноста на инфекции…

  Домашен лек кој ги чисти вените, го чува срцето, ја зајакнува отпорноста на инфекции…

  Овој природен препарат благотворно влијае на целиот организам, а многу едноставно се подготвува… Овој лек го одржува оптималното здравјето на целиот организам – ги чисти…

 • 5 нешта кои ќе ви помогнат да го отстраните непријатниот мирис од стапалата

  5 нешта кои ќе ви помогнат да го отстраните непријатниот мирис од стапалата

  За да го решите проблемот со непријатниот мирис на нозете ви претставуваме 5 едноставни правила до кои треба да се придржувате… Со проблемот непријатен мирис…

 • Консумирајте производи во различни бои

  Консумирајте производи во различни бои

  Сина, црвена, зелена, жолта – овошјето и зеленчукот содржат витамини, а нивните различни ефекти во чинијата ги објаснува германскиот професор Hademar Bankhofer. Зелената боја е…

 • Само 7 минути дневно за затегнато тело и силно срце: Вежби кои сите можат да ги направат! (видео)

  Само 7 минути дневно за затегнато тело и силно срце: Вежби кои сите можат да ги направат! (видео)

  Сега повеќе не можете да го избегнувате вежбањето со изговор дека немате време… Вежбајте ги овие вежби секојдневно, тие нема да ви одземат многу време,…

 • Канцерогена намирница – Исфрлете ја од вашето мени

  Канцерогена намирница – Исфрлете ја од вашето мени

  Вкусна, но сепак штетна за човековиот организам… Конзервирани домати Внатрешноста на амбалажата на повеќето конзервирани намирници содржи бисфенол-А (BPA) хемикалија која се однесува како естроген…

 • Билка која може да ги искорени овие четири смртоносни болести

  Билка која може да ги искорени овие четири смртоносни болести

  Оваа билка ја уништува желбата за никотин и истовремено ја намалува телесната тежина… Најсилните убијци на човечкиот род во денешницата се срцевите болести, дијабетесот, прекумерната…

 • 8 намирници кои ќе ве заситат на подолго време

  8 намирници кои ќе ве заситат на подолго време

  Овие намирници имаат нискокалорична вредност, но сепак ќе направат да бидете сити и да не гладувате. Доколку сакате да се вратите во форма пред летото,…