Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,707.16 0.11%    BESK 9,518.00 -4.73%    FERS 56,000.00 0%    GRNT 830.00 0%    KMB 3,080.48 -1.77%    MPT 28,856.12 -0.18%    PPIV 37,500.00 0%    RMDEN13 96.00 0%    RMDEN16 94.50 0%    SBT 2,080.00 2.97%    STBP 600.00 0%    STIL 149.79 -2.73%    TEL 284.57 0.55%    TIKV 153.00 0%    TTK 973.78 2.5%    UNI 1,999.20 -0.04%    VITA 7,562.00 7.08%    

Европски денови на културното наследство

Време: 13:33

Датум: септември 13, 2017

Категорија: КУЛТУРА

Во знакот на заедничката тема „Културното наследство и природата: пејзаж на можности“ годинава повеќето европски земји ги одбележуваат Европските денови на културното наследство, кои кај нас ќе се одржат од 15 до 22 септември.

Во Република Македонија фокусот ќе биде ставен на водата како значаен сегмент од природното наследство, со кое нашата земја изобилува. Во периодот од 15 до 22 септември ќе бидат организирани најразлични активности низ целата земја, во рамките на темата „Водата – дар од природата“.

Со отворања изложби, едукативни активности и организирани посети на водопади, културни предели и други локалитети, нашата земја се приклучува кон милиони граѓани на Европа кои годинава ќе го насочат своето внимание кон заедничкото европско природно наследство.

Почетокот на манифестацијата ќе биде означен со отворањето на изложбата „Водата – дар од природата“ во Музејот на Македонија на 15 септември 2017 година во 20 часот. На изложбата ќе бидат поставени садови за вода датирани од праисторискиот период до 20 век. Покрај тоа, ќе бидат презентирани и некои обичаи поврзани со водата, а ќе биде даден преглед и на користењето на водата во народното стопанство.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Во Кинотека почна неделата на ирански филм во Македонија

  Во Кинотека почна неделата на ирански филм во Македонија

  Во присуство на амбасадорот на Исламска Република Иран, во просториите на Кинотека на Македонија вчера се одржа церемонијата на отворање на Неделата на иранскиот филм…

 • Британски „Индипендент“ со ласкави оценки за Симон Трпчески и „Македонисимо“

  Британски „Индипендент“ со ласкави оценки за Симон Трпчески и „Македонисимо“

  Угледниот „Индипендент“ објави блескава оценка за настапот на Симон Трпчески и „Македонисимо“. Станува збор за рецензијата на музичкиот критичар Мајкл Чрч. Во рецензијата пишува „Оваа група…

 • Промоција на публикација за клучните автори во македонската мултимедијална уметност

  Промоција на публикација за клучните автори во македонската мултимедијална уметност

  Во просториите на галеријата „Остен“ в четврток (25 јануари) ќе се случи промоција на публикацијата „Визуелните уметности во Македонија – ХХ век / Книга 2: Мултимедијална…

 • „Види ја ти неа“ по „Санденс“, во конкуренција на најпрестижниот фестивал за краток филм во Клермон

  „Види ја ти неа“ по „Санденс“, во конкуренција на најпрестижниот фестивал за краток филм во Клермон

  По селекцијата во Интернационалната компетиција на Филмскиот фестивал во Санденс (18-28 јануари), каде што ќе има 4 проекции, кратометражниот игран филм „Види ја ти неа“…

 • „Вештица“ на Ванко Андоновски преведен на унгарски јазик

  „Вештица“ на Ванко Андоновски преведен на унгарски јазик

  Еден од бестселерите на македонската книжевност, романот „Вештица“ на Венко Андоновски, по изданието на француски јазик, сега се појави и на унгарски. Романот го издаде…

 • „Лавиринтот 3: Лек за смртта“ во исто време достапен во книжарниците и во кината

  „Лавиринтот 3: Лек за смртта“ во исто време достапен во книжарниците и во кината

  Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје го најавува објавувањето на романот „Лавиринтот: Лек за смртта“, третиот дел од мегапопуларниот серијал Maze Runner од американскиот писател Џејмс…

 • Започна продажбата на билетите за Murder Ballads

  Започна продажбата на билетите за Murder Ballads

  Билетите за концертот по повод Денот на вљубените – Murder Ballads, кој ќе се одржи на 14 февруари, ќе бидат пуштени во продажба од денеска.…

 • Недела на ирански филм во Кинотеката на Македонија

  Недела на ирански филм во Кинотеката на Македонија

  Во Кинотеката на Македонија од денеска до 27 јануари ќе се одржи филмскиот циклус посветен на современиот ирански филм. Иранската кинематографија е една од најистакнатите…

 • Дваесет и осум книги во трка за „Роман на годината“

  Дваесет и осум книги во трка за „Роман на годината“

  Дваесет и осум книги ќе учествуваат во изборот на „Роман на годината“ за 2017 година. Тие се пријавени на конкурсот што траеше од 15 декември…

 • За најдобар фестивал во Европа е прогласен „Егзит“

  За најдобар фестивал во Европа е прогласен „Егзит“

  Новосадскиот фестивал „Егзит“ е прогласен за најдобар фестивал во Европа во 2017 година. Ова беше објавено вчеравечер на доделувањето на Европските фестивалски награди во Холандија.…