Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,297.60 -0.03%    GRNT 870.00 -0.99%    KMB 2,883.30 -1.59%    KPSS 485.00 -2.81%    KVAS 10,670.00 -3%    MPT 30,201.00 -2.58%    MTUR 4,700.00 2.17%    OKTA 3,300.00 10%    PKB 14,500.00 0.07%    RZUS 120.00 -1.64%    SBT 2,219.26 -0.89%    STB 938.54 -1.78%    STIL 134.00 3.08%    TEL 279.00 -0.49%    TNB 13,300.00 0.4%    TPLF 1,601.00 -0.32%    TTK 776.00 -3%    

Goldman Sachs објави план за зголемување на приходите за 5 милијарди долари годишно

Време: 13:30

Датум: септември 13, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

Американската инвестициона банка „Goldman Sachs“ има план за раст, кој би можел да ги зголеми приходите до 5 милијарди долари годишно. Мерката е во време кога банката се стреми да ги смири инвеститорите во двата последователни слаби квартали.

Стапката на раст, која не зависи од севкупното подобрување на пазарот, може да се реализира во текот на следните три години, а сега е до 2,5 милијарди долари профит пред даноците, изјави претседателот на „Goldman Sachs“, Харви Шварц за време на финансиска конференција во Њујорк.

Планот предвидува забележителна промена во политиката на „Goldman Sachs“, која во минатото на своите акционери им давала многу малку информации за тоа како да заработат пари.

Но, разочарувањето на инвеститорите, особено во однос на ефикасноста на фиксниот приход, претставува тест за новата стратегија на „Goldman Sachs“.

„Тоа се нешта кои може генерално да ви даде идеја што се случува под капата на „Goldman Sachs“, рече тој. Шварц оддели значително време, опишувајќи ги приоритетите за раст во фиксниот придонес, приходите од вториот квартал од кварталот, со пад од 40%.

„Goldman Sachs“ беше повикан да ја намали зависноста од берзата и да ги заштити банкарите и трговците да работат заедно за да ја зголемат профитабилноста.

Некои аналитичари искажуваат колебање, затоа што не се сигурни дека „Goldman“ може да го исполни тоа.

„Стратегијата за раст на „Goldman“ е центрирана за продирање на нови пазари или клиентски сегменти надвор од традиционалните силни страни на компанијата, па затоа сме малку скептични околу способноста на менаџментот да ги постигнат овие приходи“, коментира аналитичарот на „KBW“, Брајан Клајнанз.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Газпром двојно го зголеми финансирањето за „Турски тек“

  Газпром двојно го зголеми финансирањето за „Турски тек“

  Руски „Газпром“ планира да ги удвои своите инвестиции во „Турски тек“, објави „Ведомости“, осврнувајќи се на своите извори од гасниот гигант. Според публикацијата, компанијата ќе…

 • График на денот: Најголемите аквизиции на Google

  График на денот: Најголемите аквизиции на Google

  Во четвртокот, онлајн гигант „Google“ објави дека купил дел од бизнисот на производителот на паметни телефони на „HTC“ за 1,1 милијарда долари, според „Statista“. Со…

 • Убер ја изгуби лиценцата за Лондон

  Убер ја изгуби лиценцата за Лондон

  Технолошката транспортна компанија Убер повеќе не ќе може да работи на улиците на Лондон бидејќи британските власти одбиле да ѝ ја обноват лиценцата со образложение…

 • Макпрогрес од Виница ја превзема Дониа од Прилеп

  Макпрогрес од Виница ја превзема Дониа од Прилеп

  Македонскиот производствен гигант на кондиторските производи Макпрогрес ДОО од Виница потпиша договор за стопроцентно превземање на кондиторската фабрика Дониа, со седиште во Прилеп. Превземањето на…

 • КХВ и натаму не е транспарентна во случајот „Макпетрол“

  КХВ и натаму не е транспарентна во случајот „Макпетрол“

  Не стивнуваат реакциите во јавноста по прес-конференцијата на првиот човек на Макпетрол Андреа Јосифовски и одговорот од Комисијата за хартии од вредност, во кој КХВ…

 • Amazon.com создава 2.000 нови работни места во Њујорк

  Amazon.com создава 2.000 нови работни места во Њујорк

  Американскиот технолошки гигант „Amazon.com Inc.“ ќе отвори нова голема канцеларија во Њујорк, создавајќи нови 2000 високоплатени работни места, објави „Блумберг“. Гигантот во електронската трговија, кој…

 • Лукоил не планира да го намали производството на нафта дo 2018-та

  Лукоил не планира да го намали производството на нафта дo 2018-та

  „Лукоил“ не планира да го намали производството на нафта дo 2018-та година, но компанијата е подготвена да се придржува до одлуката на владата и да…

 • Се отвори фабриката Injection Moulding Prilep

  Се отвори фабриката Injection Moulding Prilep

  Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања,  Кочо Анѓушев и министерот за транспорт и врски Горан Сугарески присуствуваа на свеченото отворање на фабриката Injection…

 • Google и HTC потпишаа договор вреден 1,1 милијарда долари

  Google и HTC потпишаа договор вреден 1,1 милијарда долари

  „Google“ и „HTC“ објавија дека потпишале договор вреден 1,1 милијарда долари, информира „CNBC“. Целиот износ ќе се плаќа во готово, а трансакцијата се очекува да…

 • Еден милион долари донираше Фејсбук за жртвите од земјотресот во Мексико

  Еден милион долари донираше Фејсбук за жртвите од земјотресот во Мексико

  Фејсбук најави дека ќе донира еден милион долари на Црвениот крст во Мексико како помош за обнова на најпогодените области од силниот земјотрес кој предизвика…