Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,297.60 -0.03%    GRNT 870.00 -0.99%    KMB 2,883.30 -1.59%    KPSS 485.00 -2.81%    KVAS 10,670.00 -3%    MPT 30,201.00 -2.58%    MTUR 4,700.00 2.17%    OKTA 3,300.00 10%    PKB 14,500.00 0.07%    RZUS 120.00 -1.64%    SBT 2,219.26 -0.89%    STB 938.54 -1.78%    STIL 134.00 3.08%    TEL 279.00 -0.49%    TNB 13,300.00 0.4%    TPLF 1,601.00 -0.32%    TTK 776.00 -3%    

Продуктивната инфлација во Јапонија се забрзува до 9-годишниот максимум

Време: 10:22

Датум: септември 13, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Производствените цени во Јапонија се зголемуваат во август со најбрза стапка на годишна основа по пред речиси девет години, објави Ројтерс. Силна побарувачката во Кина ги охрабрува цените на суровините и дава надеж дека и корисничката инфлација ќе се забрза и ќе ја доближи целта од 2%.

Производствената инфлација во Јапонија се забрзува до 2,9%, а раст во цените има веќе осми месец по ред, покажуваат податоците на централната банка. Во јули вредноста изнесуваше 2,6 отсто.

Сепак, според некои економисти, забрзувањето не е доволно силно за компаниите да ги зголемат цените за малопродажните производи. „Зголемувањето е управувано главно од стоки кои се под влијание на глобалните цени на суровините како нафта и метали“, коментира Тору Суехиро, виш пазарен економист во „Mizuho Securities“.

„Инфлацискиот притисок останува слаб за стоки, како машините“, додава тој и предвиде дека производствената инфлација најверојатно ќе го достигне својот максимум во октомври.

Економијата на Јапонија се прошири за 2,5% годишна стапка на раст во вториот квартал, благодарение на силниот извоз и долгоочекуваното забрзување во приватната потрошувачка. Сепак, основната инфлација на потрошувачите беше само 0,5% на годишна основа во јули, што е далеку под целта од 2%.

Јапонската централна банка мораше да го одложи рокот за постигнување на целта за инфлацијата шест пати откако ја воведе големата програма за стимулации во 2013-та година. Регулаторот се надева дека инфлацијата ќе ја достигне целта до март 2020-та година, бидејќи има сигнали за сила во економијата, додека стабилниот пазар на трудот промовира раст на платите и ја зголемува куповната моќ на домаќинствата.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Доставени 13.580 барања до Бирото за судски вештачења за проценка на штетите од пролетните мразеви

  Доставени 13.580 барања до Бирото за судски вештачења за проценка на штетите од пролетните мразеви

  Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство до Бирото за судски вештачења, достави 13.580 барања за проценка на штетите од неповолните климатски настани (доцни пролетни мразеви),…

 • АВРМ со ново работно време

  АВРМ со ново работно време

  Од понеделник, 25 септември, работното време на Агенцијата за вработување на Република Македонија (АВРМ) и нејзините подрачни центри ќе почнува во 7.30 часот, а ќе…

 • Романија, Бугарија, Унгарија, Латвија и Хрватска со најниски плати во ЕУ

  Романија, Бугарија, Унгарија, Латвија и Хрватска со најниски плати во ЕУ

  Работниците во Романија, Бугарија, Унгарија, Латвија и Хрватска земаат најниски плати во Европската Унија, покажува најновата студија на Европскиот синдикален институт (ЕТУИ). Студијата исто така…

 • Синдикатите за образование на Македонија и Албанија потпишаа Меморандум за соработка

  Синдикатите за образование на Македонија и Албанија потпишаа Меморандум за соработка

  Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) денеска потпиша меморандум за соработка со Синдикатот за образование на Албанија (SPASH), со кој ја официјализираа соработката што…

 • Скопските улици преплавени од велосипедисти

  Скопските улици преплавени од велосипедисти

  Неколку илјади граѓани, велосипедисти, рекреативци и средношколци денеска учествуваа во големото велосипедско дефиле што на улиците во Скопје се возеше по повод 22 Септември –…

 • Економијата во еврозоната може да забележи најсилен квартален раст од 2015-та

  Економијата во еврозоната може да забележи најсилен квартален раст од 2015-та

  Се очекува дека економијата во еврозоната ќе порасне со најбрзо темпо по повеќе од две години во третиот квартал, по неочекуваниот пораст во септември, објави…

 • Регионална конференција за млади на RYCO во Скопје

  Регионална конференција за млади на RYCO во Скопје

  Денеска се одржа редовна средба на директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски со претставниците на Националниот младински совет на Македонија. На средбата…

 • Скопје трча 10КМ: Изненадување од Виз Ер Скопски маратон

  Скопје трча 10КМ: Изненадување од Виз Ер Скопски маратон

  Организаторите на Виз Ер Скопскиот маратон подготвува нова трка во спортскиот календар на градот. Скопје трча 10КМ е изненадувањето кое се креира долго време и…

 • Занаети: Традицијата ја губи битката со модерното

  Занаети: Традицијата ја губи битката со модерното

  Занаетчиството оди во надолна линија – работилниците се затвораат а на нивните места никнуваат кафулиња и продавници. Традицијата ја губи битката со модерното. „Работиме најмногу…

 • Минимално зголемување на кредитите во август

  Минимално зголемување на кредитите во август

  Во текот на минатиот месец кредитите бележат минимално месечно зголемување. Кај домаќинствата има зголемување од 0,2 отсто, а кај корпоративниот сектор има намалување од 0,2…