Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,297.60 -0.03%    GRNT 870.00 -0.99%    KMB 2,883.30 -1.59%    KPSS 485.00 -2.81%    KVAS 10,670.00 -3%    MPT 30,201.00 -2.58%    MTUR 4,700.00 2.17%    OKTA 3,300.00 10%    PKB 14,500.00 0.07%    RZUS 120.00 -1.64%    SBT 2,219.26 -0.89%    STB 938.54 -1.78%    STIL 134.00 3.08%    TEL 279.00 -0.49%    TNB 13,300.00 0.4%    TPLF 1,601.00 -0.32%    TTK 776.00 -3%    

ОПЕК ги зголеми прогнозите за раст на побарувачката на нафта за 2017-та и 2018-та

Време: 16:45

Датум: септември 12, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) ја ревидира прогнозата за глобалниот раст на побарувачка на нафта во оваа и следната година, откако потрошувачката во вториот квартал на 2017-та година ги надмина очекувањата на „Financial Times“.

Во месечниот извештај за пазарот на нафта, ОПЕК вели дека поради подобрите од очекувањата резултати од индустриските земји на Запад и Кина ја зголемува оценката за растот на побарувачката на нафта за 2017-та година до 1,42 милиони барели на ден. Нагорната ревизија е околу 50.000 барели на ден, а вкупната прогноза за потрошувачка изнесува 96.8 милиони барели дневно.

Генералниот секретар на ОПЕК, Мохамед Баркиндо, во изјавата од понеделникот рече дека стабилната побарувачка во втората половина од оваа година ќе доведе до понатамошни ограничувања на нафтените резерви.

Ова ќе ги поддржи напорите на земјите од ОПЕК и други производители, вклучувајќи ја и Русија, кои ги здружија силите за намалување на глобалната нафта за околу 1,8 милиони барели дневно за да ги намали резервите и да ги зголеми цените.

„Јасно е дека постои процес на ребаланс“, рече Баркиндо.

Растот на светската побарувачка во 2018-та година ќе се зголеми за 1,35 милиони барели дневно, за 70,1 милиони барели во текот на претходниот извештај, на 98,12 милиони барели дневно.

Во август вкупното производство на сурова нафта на ОПЕК е намалено за 79 илјади барели, покажуваат податоците на аналитичарите и консултантите доставени на организацијата, во просек 32,8 милиони барели.

Сопственото производство на ОПЕК внимателно се следи, бидејќи земјите што се исклучени од договорот – Либија и Нигерија – го зголемија производството повеќе од очекуваното во оваа година. Другите земји-учеснички сè уште не ги исполниле целосно нивните граници за квоти.

Меѓутоа, во август падна и производството од Либија, како и во Венецуела, Ирак, ОАЕ и Саудиска Арабија. Ова го неутрализира повисокиот принос од Нигерија.

Сегашното производство на ОПЕК се уште е малку повисоко од обемот на сурова нафта, кој според групата ќе биде баран од картелот во оваа година, на ниво од 32,7 милиони барели на ден, но сепак е со 79 илјади барели помалку отколку во јули.

Понудата на нафта од земји надвор од ОПЕК се очекува да се зголеми со 780 илјади барели на ден во 2017-та година до 57,8 милиони барели на ден, оставајќи без промена во однос на извештајот од минатиот месец. Следната година производството од овие земји ќе се зголеми со помал волумен од претходните проекции – со 1 милион барели дневно до 58,8 милиони барели дневно.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Доставени 13.580 барања до Бирото за судски вештачења за проценка на штетите од пролетните мразеви

  Доставени 13.580 барања до Бирото за судски вештачења за проценка на штетите од пролетните мразеви

  Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство до Бирото за судски вештачења, достави 13.580 барања за проценка на штетите од неповолните климатски настани (доцни пролетни мразеви),…

 • АВРМ со ново работно време

  АВРМ со ново работно време

  Од понеделник, 25 септември, работното време на Агенцијата за вработување на Република Македонија (АВРМ) и нејзините подрачни центри ќе почнува во 7.30 часот, а ќе…

 • Романија, Бугарија, Унгарија, Латвија и Хрватска со најниски плати во ЕУ

  Романија, Бугарија, Унгарија, Латвија и Хрватска со најниски плати во ЕУ

  Работниците во Романија, Бугарија, Унгарија, Латвија и Хрватска земаат најниски плати во Европската Унија, покажува најновата студија на Европскиот синдикален институт (ЕТУИ). Студијата исто така…

 • Синдикатите за образование на Македонија и Албанија потпишаа Меморандум за соработка

  Синдикатите за образование на Македонија и Албанија потпишаа Меморандум за соработка

  Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) денеска потпиша меморандум за соработка со Синдикатот за образование на Албанија (SPASH), со кој ја официјализираа соработката што…

 • Скопските улици преплавени од велосипедисти

  Скопските улици преплавени од велосипедисти

  Неколку илјади граѓани, велосипедисти, рекреативци и средношколци денеска учествуваа во големото велосипедско дефиле што на улиците во Скопје се возеше по повод 22 Септември –…

 • Економијата во еврозоната може да забележи најсилен квартален раст од 2015-та

  Економијата во еврозоната може да забележи најсилен квартален раст од 2015-та

  Се очекува дека економијата во еврозоната ќе порасне со најбрзо темпо по повеќе од две години во третиот квартал, по неочекуваниот пораст во септември, објави…

 • Регионална конференција за млади на RYCO во Скопје

  Регионална конференција за млади на RYCO во Скопје

  Денеска се одржа редовна средба на директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски со претставниците на Националниот младински совет на Македонија. На средбата…

 • Скопје трча 10КМ: Изненадување од Виз Ер Скопски маратон

  Скопје трча 10КМ: Изненадување од Виз Ер Скопски маратон

  Организаторите на Виз Ер Скопскиот маратон подготвува нова трка во спортскиот календар на градот. Скопје трча 10КМ е изненадувањето кое се креира долго време и…

 • Занаети: Традицијата ја губи битката со модерното

  Занаети: Традицијата ја губи битката со модерното

  Занаетчиството оди во надолна линија – работилниците се затвораат а на нивните места никнуваат кафулиња и продавници. Традицијата ја губи битката со модерното. „Работиме најмногу…

 • Минимално зголемување на кредитите во август

  Минимално зголемување на кредитите во август

  Во текот на минатиот месец кредитите бележат минимално месечно зголемување. Кај домаќинствата има зголемување од 0,2 отсто, а кај корпоративниот сектор има намалување од 0,2…