Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,297.60 -0.03%    GRNT 870.00 -0.99%    KMB 2,883.30 -1.59%    KPSS 485.00 -2.81%    KVAS 10,670.00 -3%    MPT 30,201.00 -2.58%    MTUR 4,700.00 2.17%    OKTA 3,300.00 10%    PKB 14,500.00 0.07%    RZUS 120.00 -1.64%    SBT 2,219.26 -0.89%    STB 938.54 -1.78%    STIL 134.00 3.08%    TEL 279.00 -0.49%    TNB 13,300.00 0.4%    TPLF 1,601.00 -0.32%    TTK 776.00 -3%    

Европскиот парламент усвои нови правила за соработка при криза со гас

Време: 15:47

Датум: септември 12, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Секој член на Европската унија (ЕУ) што се соочува со криза при снабдување со гас ќе може да побара прекугранична помош од своите соседи. Ова ќе биде под новите правила за соработка усвоени денеска од страна на Европскиот парламент, соопшти канцеларијата за печат.

Приоритет ќе се даде на снабдувањето со гас за домаќинствата, централното греење и основните јавни услуги, како што се болниците. Секоја земја-членка ќе може да го активира механизмот на солидарност за да избегне недостаток.

Природниот гас станува се поважен извор на енергија за ЕУ ​​- во моментов тоа изнесува околу една четвртина од потрошувачката на енергија и е особено важно за греењето на домови и за производство на електрична енергија. Во исто време, уделот на нафта и јаглен во производството на енергија се намалува.

Потрошувачката на гас варира во голема мера во ЕУ – таа е многу поважна за земјите како Холандија, Италија и Велика Британија отколку за Шведска, Естонија и Финска, се вели во објавата на ЕП.

Проблемот е што Европската Унија увезува повеќе од две третини од потрошениот гас и повеќето од земјите-членки се скоро целосно зависни од увозот. Во испораките на некои земји доминира само еден снабдувач. Околу една третина од природниот гас во Европа доаѓа од Русија; други главни снабдувачи се Норвешка, Алжир и Катар.

Новите правила воспоставуваат четири „ризични групи“ на земјите-членки кои ќе соработуваат и ќе спроведат заеднички проценки на ризик, како и заеднички превентивни и итни мерки.

Ќе има три нивоа на криза со снабдување со гас: рано предупредување, анксиозност и итен случај. Земјите-членки можат да го објават секој од нив преку информирање на Европската комисија и надлежните органи во релевантната група за ризик и соседните земји.

Европската комисија ќе има право да пристапи до секој договор за снабдување со гас што е важен за безбедноста на снабдувањето, што значи 28% од годишната потрошувачка на гас во засегнатата земја-членка. Комисијата може исто така да побара информации за други комерцијални договори релевантни за функционирањето на договорот за снабдување со гас, вклучувајќи ги договорите за гасна инфраструктура.

Откако ќе биде одобрена од Советот на ЕУ, регулативата за безбедност при снабдувањето со гас ќе биде објавена во Службен весник на Европската унија и ќе стапи во сила 20 дена по нејзиното објавување.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Доставени 13.580 барања до Бирото за судски вештачења за проценка на штетите од пролетните мразеви

  Доставени 13.580 барања до Бирото за судски вештачења за проценка на штетите од пролетните мразеви

  Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство до Бирото за судски вештачења, достави 13.580 барања за проценка на штетите од неповолните климатски настани (доцни пролетни мразеви),…

 • АВРМ со ново работно време

  АВРМ со ново работно време

  Од понеделник, 25 септември, работното време на Агенцијата за вработување на Република Македонија (АВРМ) и нејзините подрачни центри ќе почнува во 7.30 часот, а ќе…

 • Романија, Бугарија, Унгарија, Латвија и Хрватска со најниски плати во ЕУ

  Романија, Бугарија, Унгарија, Латвија и Хрватска со најниски плати во ЕУ

  Работниците во Романија, Бугарија, Унгарија, Латвија и Хрватска земаат најниски плати во Европската Унија, покажува најновата студија на Европскиот синдикален институт (ЕТУИ). Студијата исто така…

 • Синдикатите за образование на Македонија и Албанија потпишаа Меморандум за соработка

  Синдикатите за образование на Македонија и Албанија потпишаа Меморандум за соработка

  Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) денеска потпиша меморандум за соработка со Синдикатот за образование на Албанија (SPASH), со кој ја официјализираа соработката што…

 • Скопските улици преплавени од велосипедисти

  Скопските улици преплавени од велосипедисти

  Неколку илјади граѓани, велосипедисти, рекреативци и средношколци денеска учествуваа во големото велосипедско дефиле што на улиците во Скопје се возеше по повод 22 Септември –…

 • Економијата во еврозоната може да забележи најсилен квартален раст од 2015-та

  Економијата во еврозоната може да забележи најсилен квартален раст од 2015-та

  Се очекува дека економијата во еврозоната ќе порасне со најбрзо темпо по повеќе од две години во третиот квартал, по неочекуваниот пораст во септември, објави…

 • Регионална конференција за млади на RYCO во Скопје

  Регионална конференција за млади на RYCO во Скопје

  Денеска се одржа редовна средба на директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски со претставниците на Националниот младински совет на Македонија. На средбата…

 • Скопје трча 10КМ: Изненадување од Виз Ер Скопски маратон

  Скопје трча 10КМ: Изненадување од Виз Ер Скопски маратон

  Организаторите на Виз Ер Скопскиот маратон подготвува нова трка во спортскиот календар на градот. Скопје трча 10КМ е изненадувањето кое се креира долго време и…

 • Занаети: Традицијата ја губи битката со модерното

  Занаети: Традицијата ја губи битката со модерното

  Занаетчиството оди во надолна линија – работилниците се затвораат а на нивните места никнуваат кафулиња и продавници. Традицијата ја губи битката со модерното. „Работиме најмногу…

 • Минимално зголемување на кредитите во август

  Минимално зголемување на кредитите во август

  Во текот на минатиот месец кредитите бележат минимално месечно зголемување. Кај домаќинствата има зголемување од 0,2 отсто, а кај корпоративниот сектор има намалување од 0,2…