Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,297.60 -0.03%    GRNT 870.00 -0.99%    KMB 2,883.30 -1.59%    KPSS 485.00 -2.81%    KVAS 10,670.00 -3%    MPT 30,201.00 -2.58%    MTUR 4,700.00 2.17%    OKTA 3,300.00 10%    PKB 14,500.00 0.07%    RZUS 120.00 -1.64%    SBT 2,219.26 -0.89%    STB 938.54 -1.78%    STIL 134.00 3.08%    TEL 279.00 -0.49%    TNB 13,300.00 0.4%    TPLF 1,601.00 -0.32%    TTK 776.00 -3%    

Land Rover го создаде најекстремниот Dicsovery (фото+видео)

Време: 14:43

Датум: септември 12, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

Британската компанија „Jaguar Land Rover“ во Франкфурт ја претстави најмоќната верзија на новата генерација на моделот „Land Rover Discovery“. Таа го добила додаток „SVX“, која е развиена од специјалистите од делот „Jaguar Land Rover Special Vehicle Operations“.

Под капакот на „SUV“-от има надграден 5.0-литарски V8 мотор со компресор. Моќноста на единицата е зголемена на 525 КС, а максималниот вртежен момент достигнува 625 Nm. Возилото, исто така, може да се пофали со хидрауличен управувачки систем кој помага да се подобри стисокот на тркалата и контролниот удар.

Освен тоа екстремниот „Land Rover Discovery SVX“ добил воздушно потпирање и нови амортизери, уникатни 20-инчни бандажи и универзални гуми „Goodyear Wrangler“.

За да се подобри проодноста, возилото е опремено со заклучување на средишниот и задниот диференцијал. Теренецот е опремен со уникатна компјутерска програма за пренос на податоци, а исто така и со оптимизиран систем „Terrain Response 2“.

Компанијата вели дека прототипот прикажан во Франкфурт треба да ги провери реакциите на публиката. Моделот има уникатни браници, заштитни осигурувачи на каросеријата, вградена крик, специјално осветлување и уникатни акценти „Rush Orange“.

Во кабината на теренецот освен нив може да бидат откриени перфорирани логоа „Х“, а стандардниот прекинувач за трепкачите е заменет од лост кој му дава на возачот „оптимална контрола врз изборот на брзини за маневрирање“.

Производството на моделот ќе стартува во 2018-та година, а од британскиот производител ветуваат наскоро да има и дополнителни информации.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Следнaта Mazda 6 ќе има погон на задните тркала

  Следнaта Mazda 6 ќе има погон на задните тркала

  Следната генерација на „Mazda 6“, која ќе биде пуштена во 2019-та или 2020-та година, ќе биде изградена на платформа со погон на задните тркала. Тоа…

 • Tesla го укинува најевтиниот Model S, да не го загрози Model 3

  Tesla го укинува најевтиниот Model S, да не го загрози Model 3

  Неодамна по претставувањето на попристапниот „Model 3“, првиот човек на „Teslа“, Илон Маск, најави дека понудата на „Model S“ ќе претрпи одредени измени. Како што…

 • Враќање на RS иконата: Новото Audi RS 4 Avant (фото+видео)

  Враќање на RS иконата: Новото Audi RS 4 Avant (фото+видео)

  Audi Sport ја прославува светската премиера на нивото Audi RS 4 Avant на Интернационалното Мотор Шоу во Франкфурт. Комбинација од високи перформанси и секојдневна употребливост.…

 • Во 2025-та година електрични возила ќе чинат колку обичните автомобили

  Во 2025-та година електрични возила ќе чинат колку обичните автомобили

  Финансиската компанија „Morgan Stanley“ е храбра во прогнозата за тоа како ќе поевтинуваат електрични возила, па според експертите на компанијата во 2025-та година цените на…

 • Го претставија најмалиот кросовер на Volvo (фото+видео)

  Го претставија најмалиот кросовер на Volvo (фото+видео)

  Компанијата „Volvo“ официјално го претстави најмалиот кросовер – „XC40“, кој ќе мора да се натпреварува за клиенти со „BMW X1“ и „Audi Q3“. Премиерата на…

 • Mercedes-Benz продава модел кој ќе биде готов за 2 години

  Mercedes-Benz продава модел кој ќе биде готов за 2 години

  Примерот на „Tesla“ на некој начин е „заразен“. Компанијата на Илон Маск почна да прима нарачки за својот нов „Model 3“ пред да биде завршен…

 • Lamborghini Aventador S Roadster зa 2018-та (фото+видео)

  Lamborghini Aventador S Roadster зa 2018-та (фото+видео)

  „Lamborghini“ на франкфуртскиот авто-саем ја претстави редизајнираната верзија на „Aventador“ со отворен покрив. По минатогодишниот редизајн на „Aventador Coupe“, кој тогаш ја доби ознаката „S“,…

 • Јапонскиот производител направи 150 милиони автомобили!

  Јапонскиот производител направи 150 милиони автомобили!

  Во август „Volkswagen“ објави дека од производните ленти на оваа компанија од производните ленти слегоа 150 милиони автомобил, а само еден месец дена подоцна, истиот…

 • Bentley се откажа да прави електричен кросовер

  Bentley се откажа да прави електричен кросовер

  „Bentley“ ги отфрли плановите за лансирање целосно електричен кросовер. Ова го најави извршниот директор на компанијата за луксузни автомобили, Волфганг Дирхајмер. Во последниве месеци, британскиот…

 • Alfa Romeo го одложи својот следен голем модел

  Alfa Romeo го одложи својот следен голем модел

  Следниот модел на „Alfa Romeo“, седанот кој ќе биде поголем од „Giulia“, ќе биде одложен до 2021-та година, објави „Automotive News“. Неговото деби ќе биде…