Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,297.60 -0.03%    GRNT 870.00 -0.99%    KMB 2,883.30 -1.59%    KPSS 485.00 -2.81%    KVAS 10,670.00 -3%    MPT 30,201.00 -2.58%    MTUR 4,700.00 2.17%    OKTA 3,300.00 10%    PKB 14,500.00 0.07%    RZUS 120.00 -1.64%    SBT 2,219.26 -0.89%    STB 938.54 -1.78%    STIL 134.00 3.08%    TEL 279.00 -0.49%    TNB 13,300.00 0.4%    TPLF 1,601.00 -0.32%    TTK 776.00 -3%    

Во една реченица кажа се: Инвестира во стартапи и има совет за сите кои сонуваат за сопствен бизнис

Време: 14:03

Датум: септември 12, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Колку пати сте помислиле или слушнале – Чекам уште ова да се случи, па тогаш…

Што мислите чија дозвола ви е потребна пред себеси да си дозволите да ги следите своите соништа и да бидете успешни?

Чекаме, постојано нешто чекаме – прилика да се покажеме, околностите да се променат или тајмингот да биде како што треба. Чекаме било кој фактор да се исполни за да можеме да бидеме среќни, или чекаме токму тој фактор да ни донесе успех.

И најверојатно е дека тоа никогаш нема да дојде, никогаш нема да се случи. И за жал, чекањето е тоа што не спречува да бидеме успешни.

Претприемачот и инвеститор од Њу Орлеанс, Крис Шулц, за Inc.com кажа што се има да им порача на амбициозните претприемачи. Една негова реченица всушност е еден од наговите најдобри совети кои ќе ги слушнете

„Не чекајте некој да ви даде дозвола“

Сите го правиме тоа. Не се чувстваме доволно силни да си дадеме дозвола на самите себе, и така го користиме недостатокот на „надворешна потврда“ како изговор. Ви сте ретка и многу среќна личност ако имате некој кој ќе ви каже дека има смисла да започнете бизнис, или дека сте го направиле вистинскиот избор следејќи ги вашите соништа.

Многумина ќе ви кажат: „Подобро е да молите за прошка, отколку да прашате за дозвола“.

Немојте да си го трошите времетo на чекање некој друг да ви каже дали е во ред да ги следите вашите соништа.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • 3 лоши навики кои се најчестите причини за губење на работното место

  3 лоши навики кои се најчестите причини за губење на работното место

  Многу работи кои ги правите можат да ја загрозат вашата работа. Обично, тоа се лоши навики кои не ви изгледаат така страшно… Ви претставуваме три…

 • Како да ја освежите својата кариера?

  Како да ја освежите својата кариера?

  Еве неколку совети од експертите за кариера кои ќе ви помогнат да ја освежите својата кариера… 1. Освежете ја моменталната работа со нови предизвици –…

 • 8 нови филмови кои секој претприемач би требало да ги погледне оваа есен (видео)

  8 нови филмови кои секој претприемач би требало да ги погледне оваа есен (видео)

  Ви треба пауза од маратонските серии, суперхероите и спасувањето на светот? Овие филмови чии премиери ги чекаме оваа есен (некои веќе ја имаа премиерата) говорат…

 • 10 нешта на работното место кои го излудуваат речиси секој вработен

  10 нешта на работното место кои го излудуваат речиси секој вработен

  Резултатите на новото истражување покажаа што е тоа што луѓето на работа најмногу ги нервира, а бесмислените преписки и состаноци, како и непријатните колеги се…

 • Како да го задржите вашиот мозок во форма кога сте преплавени со работа?

  Како да го задржите вашиот мозок во форма кога сте преплавени со работа?

  Ако се обидувате да го одржите вашиот мозок во форма, заборавете на судоку и крстозбор, постои полесен начин од тоа. Истражувањата покажуваат дека ако го…

 • Како да привлечете внимание? Како да ве забележат?

  Како да привлечете внимание? Како да ве забележат?

  Низ разговори често пати слушаме како некои луѓе со исти знаења и вештини подобро успеваат во работата отколку оние со слични карактеристики на нив, подобро…

 • Како да ги намалите ризиците при започнување на сопствен бизнис

  Како да ги намалите ризиците при започнување на сопствен бизнис

  Вие имате идеа како да започнете со сопствен бизнис. Ви честитаме. Сега е време да најдете начин да преживеете откако ќе се обидете. Многу идни…

 • Неколку мудри потези на луѓето на кои лесно им оди потрагата по работа

  Неколку мудри потези на луѓето на кои лесно им оди потрагата по работа

  Некои луѓе секогаш имаат среќа на разговорите за работа. Ова се некои од помудрите потези кои ги преземаат тие, а ги издвојуваат од останатите кандидати.…

 • „Помалку“ често е „повеќе“ во деловниот свет

  „Помалку“ често е „повеќе“ во деловниот свет

  Во сопствениот деловен свет најважно е да создадете позитивно опкружување во кое подобро и полесно ќе функционирате и ќе создадете тактитки со кои ќе бидете…

 • 3 совети од претприемач мултимилионер до кои ќе сакате да се придржувате

  3 совети од претприемач мултимилионер до кои ќе сакате да се придржувате

  Гари Вајнерчук е познат американски претприемач кој дури четири пати ја понел титулата најпродаван автор на Њујорк Тајмс. Тој е пионир во дигиталниот маркетинг и…