Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,297.60 -0.03%    GRNT 870.00 -0.99%    KMB 2,883.30 -1.59%    KPSS 485.00 -2.81%    KVAS 10,670.00 -3%    MPT 30,201.00 -2.58%    MTUR 4,700.00 2.17%    OKTA 3,300.00 10%    PKB 14,500.00 0.07%    RZUS 120.00 -1.64%    SBT 2,219.26 -0.89%    STB 938.54 -1.78%    STIL 134.00 3.08%    TEL 279.00 -0.49%    TNB 13,300.00 0.4%    TPLF 1,601.00 -0.32%    TTK 776.00 -3%    

Најголемиот приватен акционерски капитал во Европа се насочува кон Блискиот Исток

Време: 13:48

Датум: септември 12, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

„CVC Capital Partners“, најголемиот европски фонд за капитал, ја разгледува својата прва инвестиција на Блискиот Исток поради нејзините планови за ширење, објави „Bloomberg“, цитирајќи запознаени анонимни извори.

Компанијата со седиште во Лондон веќе посочи неколку цели во Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ).

„CVC“ е исто така една од компаниите кои размислуваат за купување на удел во градежната компанија „Emaar Properties“, изјавија извори за новинската агенција.

„CVC“ е веќе во напредна фаза на преговори за некои од планираните инвестиции во регионот. Досега, компанијата одбива да даде коментар.

Компанијата е привлечена од Блискиот Исток поради растечката и помладата популација, како и големиот пад на цените на нафтата што има големо влијание врз економиите во регионот.

Во текот на изминатите 12 месеци, странските купувачи на различни средства во Блискиот Исток се засили. Во текот на овој период, тие инвестираа 28,5 милијарди долари, што е за 26% на годишна основа, според податоците на „Bloomberg“.

Во еден договор, „Amazon.com“, на пример, го купи трговецот со седиште во Дубаи, „Souq.com“ со што очекува раст во е-трговијата во регионот.

Компаниите за капитал истражуваат нови можности откако остварија рекордни инвестиции. На пример, „CVC“ во јуни собра 16 милијарди евра, што досега е нејзиниот најголем фонд.

Претходните средства на компанијата беа инвестирани во Формула 1 и швајцарскиот производител на часовници „Breitling AG“.

Компанијата има за цел инвестирање во Европа од минимум 150 милиони долари и Азија со минимум 50 милиони долари. Таа има различни средства во САД, Шведска, Исланд и Малезија.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Газпром двојно го зголеми финансирањето за „Турски тек“

  Газпром двојно го зголеми финансирањето за „Турски тек“

  Руски „Газпром“ планира да ги удвои своите инвестиции во „Турски тек“, објави „Ведомости“, осврнувајќи се на своите извори од гасниот гигант. Според публикацијата, компанијата ќе…

 • График на денот: Најголемите аквизиции на Google

  График на денот: Најголемите аквизиции на Google

  Во четвртокот, онлајн гигант „Google“ објави дека купил дел од бизнисот на производителот на паметни телефони на „HTC“ за 1,1 милијарда долари, според „Statista“. Со…

 • Убер ја изгуби лиценцата за Лондон

  Убер ја изгуби лиценцата за Лондон

  Технолошката транспортна компанија Убер повеќе не ќе може да работи на улиците на Лондон бидејќи британските власти одбиле да ѝ ја обноват лиценцата со образложение…

 • Макпрогрес од Виница ја превзема Дониа од Прилеп

  Макпрогрес од Виница ја превзема Дониа од Прилеп

  Македонскиот производствен гигант на кондиторските производи Макпрогрес ДОО од Виница потпиша договор за стопроцентно превземање на кондиторската фабрика Дониа, со седиште во Прилеп. Превземањето на…

 • КХВ и натаму не е транспарентна во случајот „Макпетрол“

  КХВ и натаму не е транспарентна во случајот „Макпетрол“

  Не стивнуваат реакциите во јавноста по прес-конференцијата на првиот човек на Макпетрол Андреа Јосифовски и одговорот од Комисијата за хартии од вредност, во кој КХВ…

 • Amazon.com создава 2.000 нови работни места во Њујорк

  Amazon.com создава 2.000 нови работни места во Њујорк

  Американскиот технолошки гигант „Amazon.com Inc.“ ќе отвори нова голема канцеларија во Њујорк, создавајќи нови 2000 високоплатени работни места, објави „Блумберг“. Гигантот во електронската трговија, кој…

 • Лукоил не планира да го намали производството на нафта дo 2018-та

  Лукоил не планира да го намали производството на нафта дo 2018-та

  „Лукоил“ не планира да го намали производството на нафта дo 2018-та година, но компанијата е подготвена да се придржува до одлуката на владата и да…

 • Се отвори фабриката Injection Moulding Prilep

  Се отвори фабриката Injection Moulding Prilep

  Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања,  Кочо Анѓушев и министерот за транспорт и врски Горан Сугарески присуствуваа на свеченото отворање на фабриката Injection…

 • Google и HTC потпишаа договор вреден 1,1 милијарда долари

  Google и HTC потпишаа договор вреден 1,1 милијарда долари

  „Google“ и „HTC“ објавија дека потпишале договор вреден 1,1 милијарда долари, информира „CNBC“. Целиот износ ќе се плаќа во готово, а трансакцијата се очекува да…

 • Еден милион долари донираше Фејсбук за жртвите од земјотресот во Мексико

  Еден милион долари донираше Фејсбук за жртвите од земјотресот во Мексико

  Фејсбук најави дека ќе донира еден милион долари на Црвениот крст во Мексико како помош за обнова на најпогодените области од силниот земјотрес кој предизвика…