Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,297.60 -0.03%    GRNT 870.00 -0.99%    KMB 2,883.30 -1.59%    KPSS 485.00 -2.81%    KVAS 10,670.00 -3%    MPT 30,201.00 -2.58%    MTUR 4,700.00 2.17%    OKTA 3,300.00 10%    PKB 14,500.00 0.07%    RZUS 120.00 -1.64%    SBT 2,219.26 -0.89%    STB 938.54 -1.78%    STIL 134.00 3.08%    TEL 279.00 -0.49%    TNB 13,300.00 0.4%    TPLF 1,601.00 -0.32%    TTK 776.00 -3%    

Skoda ќе лансира 8 нови модели до 2020-та година

Време: 16:39

Датум: септември 11, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

Чешкиот бренд на „Volkswagen“ – „Skoda“, планира некои многу интересни премиери од сега до крајот на деценијата, со нови и ажурирани модели ќе бидат точно 8.

Прво ќе се појави компактниот „SUV“ модел на „Skoda“, кој е одговорот на Чесите на „SEAT Arona“ и „VW T-Roc“. Во „VW“ се сериозни во врска со проширувањето на „SUV“ модели и „Skoda“ не може да се држи подалеку од овој тренд. Секако, наследникот на „Yeti“ ќе има многу заеднички компоненти со другите два веќе споменати модели, а треба да очекуваме име кое ќе започна со „K“, за да се впише во палетата на „Kodiaq“ и „Karoq“.

Во 2020-та ќе се појави првиот електричен модел на „Skoda“ – сериската верзија на концептот „Vision E“, а тука станува збор повеќе за кросовер отколку за хечбек. Моделот ќе биде изграден на платформата „MEB“ на „VW“ и се очекува да работи со едно полнење од околу 480-500 km.

Што се однесува до „Karoq“, општо тоа ќе е чешката верзија на „VW Tiguan“, а официјалните фотографии на моделот веќе се појавија на интернет.

Следните два модели ќе бидат обновените верзии на успешните „Fabia“ и „Superb“ – двата автомобили кои се наоѓаат на спротивните краеви на моделот „Skoda“. Дотерувањето на „Fabia“ треба да се случи во текот на летото на 2018-та, а она на „Superb“ – во почетокот на 2019-та. Тогаш ќе дебитира и хибридната верзија на чешкиот предводник.

Шестиот модел ќе биде целосно нов „Rapid Spaceback“, кој во 2019-та ќе го претстави новиот пристап на Чесите кон дизајнот на ентериерот, со поголем екран осетлив на допир и поквалитетни материјали – тоа се знае отсега.

Пред него, сепак, во есента на 2018-та ќе ја видиме верзијата „RS“ на „Kodiaq“, а за 2020-та е предвидено претставување на следната генерација на хитот „Octavia“, новиот модел ќе има хибридна верзија, систем за автономно движење, иако не за целосно автономно патување.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Следнaта Mazda 6 ќе има погон на задните тркала

  Следнaта Mazda 6 ќе има погон на задните тркала

  Следната генерација на „Mazda 6“, која ќе биде пуштена во 2019-та или 2020-та година, ќе биде изградена на платформа со погон на задните тркала. Тоа…

 • Tesla го укинува најевтиниот Model S, да не го загрози Model 3

  Tesla го укинува најевтиниот Model S, да не го загрози Model 3

  Неодамна по претставувањето на попристапниот „Model 3“, првиот човек на „Teslа“, Илон Маск, најави дека понудата на „Model S“ ќе претрпи одредени измени. Како што…

 • Враќање на RS иконата: Новото Audi RS 4 Avant (фото+видео)

  Враќање на RS иконата: Новото Audi RS 4 Avant (фото+видео)

  Audi Sport ја прославува светската премиера на нивото Audi RS 4 Avant на Интернационалното Мотор Шоу во Франкфурт. Комбинација од високи перформанси и секојдневна употребливост.…

 • Во 2025-та година електрични возила ќе чинат колку обичните автомобили

  Во 2025-та година електрични возила ќе чинат колку обичните автомобили

  Финансиската компанија „Morgan Stanley“ е храбра во прогнозата за тоа како ќе поевтинуваат електрични возила, па според експертите на компанијата во 2025-та година цените на…

 • Го претставија најмалиот кросовер на Volvo (фото+видео)

  Го претставија најмалиот кросовер на Volvo (фото+видео)

  Компанијата „Volvo“ официјално го претстави најмалиот кросовер – „XC40“, кој ќе мора да се натпреварува за клиенти со „BMW X1“ и „Audi Q3“. Премиерата на…

 • Mercedes-Benz продава модел кој ќе биде готов за 2 години

  Mercedes-Benz продава модел кој ќе биде готов за 2 години

  Примерот на „Tesla“ на некој начин е „заразен“. Компанијата на Илон Маск почна да прима нарачки за својот нов „Model 3“ пред да биде завршен…

 • Lamborghini Aventador S Roadster зa 2018-та (фото+видео)

  Lamborghini Aventador S Roadster зa 2018-та (фото+видео)

  „Lamborghini“ на франкфуртскиот авто-саем ја претстави редизајнираната верзија на „Aventador“ со отворен покрив. По минатогодишниот редизајн на „Aventador Coupe“, кој тогаш ја доби ознаката „S“,…

 • Јапонскиот производител направи 150 милиони автомобили!

  Јапонскиот производител направи 150 милиони автомобили!

  Во август „Volkswagen“ објави дека од производните ленти на оваа компанија од производните ленти слегоа 150 милиони автомобил, а само еден месец дена подоцна, истиот…

 • Bentley се откажа да прави електричен кросовер

  Bentley се откажа да прави електричен кросовер

  „Bentley“ ги отфрли плановите за лансирање целосно електричен кросовер. Ова го најави извршниот директор на компанијата за луксузни автомобили, Волфганг Дирхајмер. Во последниве месеци, британскиот…

 • Alfa Romeo го одложи својот следен голем модел

  Alfa Romeo го одложи својот следен голем модел

  Следниот модел на „Alfa Romeo“, седанот кој ќе биде поголем од „Giulia“, ќе биде одложен до 2021-та година, објави „Automotive News“. Неговото деби ќе биде…