Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,350.00 1.64%    GRNT 783.48 -3.09%    KJUBI 1,400.00 0%    KMB 2,664.47 -1.21%    MPT 26,344.44 0.14%    MTUR 4,250.00 0.62%    OKTA 2,750.00 8.7%    TEL 271.93 -0.03%    TETE 1,800.00 -7.12%    TNB 13,472.07 -0.21%    TPLF 1,583.40 -1.36%    TRPS 1,500.00 0%    TTK 810.00 0.78%    

Air Berlin ги запира летовите на долги патеки

Време: 16:27

Датум: септември 11, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

Авиокомпанијата која прогласи банкрот, „Air Berlin“ ги запира уште летовите на долго растојание, овој пат од Дизелдорф до Карибите, за да ги намали своите авиони за далечните дестинации и да го скрати трошоците додека бара инвеститори, соопшти превозникот, цитиран од „Ројтерс“ и медиумите.

Летањата до места како што се Мексико, Куба, Доминиканската Република и Антили нема да се извршуваат од 25-ти септември, соопшти авиокомпанијата.

„Air Berlin“, вториот по големина германски авиопревозник, беше принуден да прогласи банкрот во текот на минатиот месец, бидејќи неговиот главен акционер „Etihad“ од Обединетите Арапски Емирати го престана финансирањето по неколку години на загуба. Авионите се уште летаат благодарение од заемот од владата од 150 милиони евра (180 милиони долари), кој ќе трае најдоцна до средината на ноември.

Сега инвеститорите застануваат во ред за „Air Berlin“, а најголемата германска авиокомпанија на „Lufthansa“ тргнува напред.

Германскиот инвеститор во авиосообраќајот Ханс Рудолф Ворл вчера објави дека се пријавил за учество на тендерот за авиокомпанијата.

„Air Berlin“ денес потврди дека добил писмо од Ворл и го разгледува.

Понудувачите за средствата за авиокомпанијата треба да ги предадат своите понуди до 15-ти септември, а одлуката се очекува веќе на 21-ви септември – три дена пред германските парламентарни избори.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Лондон сака да се ослободи од дел од своите акции во RBS

  Лондон сака да се ослободи од дел од своите акции во RBS

  Велика Британија планира да го намали државното учество во спасената банка од даночните обврзници „Royal Bank of Scotland“ (RBS). Државата има намера да ги продаде…

 • Exxon се вклучува во борбата против климатските промени

  Exxon се вклучува во борбата против климатските промени

  „Exxon Mobil Corp.“ планира да се приклучи кон другите големи енергетски компании во обид да го намали загадувањето на производството на природен гас, пишува „MarketWatch“,…

 • JP Morgan – Најважната банка во глобалниот финансиски систем

  JP Morgan – Најважната банка во глобалниот финансиски систем

  Ниту една друга банка не е толку важна за стабилноста на глобалниот финансиски систем како американската „JP Morgan Chase“. И во исто време, ниедна друга…

 • КПМГ во Македонија прослави 20 години постоење

  КПМГ во Македонија прослави 20 години постоење

  Водечката фирма за професионални услуги КПМГ во Македонија синоќа одбележа два значајни настани: својата дваесетгодишнина и именувањето на новиот партнер, г. Срѓан Ранѓеловиќ, со концерт…

 • Новогодишна наградна игра во Рамстор мол

  Новогодишна наградна игра во Рамстор мол

  Бидете први и единствени со Citroen C3 Aircross! За време на претстојните празници и зимскиот период обвиткајте се со една од 111. награди од „Пазари,…

 • Oва е најголемата авиокомпанија во светот, но не превезува патници

  Oва е најголемата авиокомпанија во светот, но не превезува патници

  Карго авионот често предизвикува задоцнета реакција – еј, нема прозорци. Толку сме навикнати да ги гледаме патничките авиони на патеката на аеродромите, па кога елегантен,…

 • TIP OF THE WEEK® – македонскиот бренд на чекор до читателите од целиот свет

  TIP OF THE WEEK® – македонскиот бренд на чекор до читателите од целиот свет

  Првaта македонска книга на Kickstarter Кампањата за финансирање на интернационалното издание на книгата TIP OF THE WEEK® вчера официјално беше лансирана на „crowdfunding“ платформата Kickstarter.…

 • Најновиот iPhone X може да биде токму твој!

  Најновиот iPhone X може да биде токму твој!

  Македонски Телеком во води во највозбудливата потрага во Македонија Возбудлива потрага по новиот и неодолив iPhone X веќе започна.  Македoнски Телеком ја поттикна креативноста на…

 • Volkswagen ја зголеми проценката за растот на приходите до 2020 година

  Volkswagen ја зголеми проценката за растот на приходите до 2020 година

  „Volkswagen“ ја зголеми среднорочната прогноза за приходите до 2020 година, врз основа на зголемувањето на побарувачката за нови спортски теренци на пазарите во развој. Најголемиот…

 • Алибаба започна да продава и авиони

  Алибаба започна да продава и авиони

  Онлајн-шопингот во Кина достигна ново ниво откако два “боинга 747” беа продадени на платформата на „Алибаба“, „Таобао“, што претставува прва успешна интернет-аукција преку која се…