Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,350.00 1.64%    GRNT 783.48 -3.09%    KJUBI 1,400.00 0%    KMB 2,664.47 -1.21%    MPT 26,344.44 0.14%    MTUR 4,250.00 0.62%    OKTA 2,750.00 8.7%    TEL 271.93 -0.03%    TETE 1,800.00 -7.12%    TNB 13,472.07 -0.21%    TPLF 1,583.40 -1.36%    TRPS 1,500.00 0%    TTK 810.00 0.78%    

„Што е за вас идеална работа“? – Како да одговорите на ова прашање

Време: 14:19

Датум: септември 11, 2017

Категорија: КАРИЕРА

На разговорот за работа не е толку едноставно да одговорите на прашањето за иделано работно место. Пред се, многу е голема шансата работата на која сте се пријавиле всушност да не е она што го сметате за идеално.

Работодавците на разговорот за работа се обидуваат да сфатат дали ги имате вештините кои се потребни за обавување на работата. Дополнително ги интересира колку сте мотивирани за обавување на понудената работа. Затоа не би било мудро да се објаснувате како понудената позиција не одговара на ваша идеја за иделна работа. Наместо тоа, обидете се да го поврзете вашиот одговор со деловната позиција на која сте се пријавиле.

Што да спомнете?

Би било идеално кога идеалната работа би можеле да ја опишете користејки референци од некои елементи од понудената работа. Размислете што најдобро ви одговара. Уживате во решавањето на проблемите и конфликтите? Совршено функционирате под притисок? Сакате да бидете во контакт со луѓето? Проучете го огласот за работа и обидете се да пронајдете поклопувања. Ако ги пронајдете, на добар пат сте.

Вашиот одговор не мора да содржи конкретна деловна позиција. Можете да наведете одговорности за кои би сакале да се дел од вашиот опис на работното место, вештини кои сакате да ги користите или тип на корпоративна култура која најмногу ви одговара.

Доколку некои наводи можете да ги поткрепите со примери од работата која претходно сте ја објавувале, вашето објаснување ќе има поголема тежина. Истовремено, тоа ви е прилика да ги наведете своите најголеми предности.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Непријатни нешта со кои се соочува секој претприемач

  Непријатни нешта со кои се соочува секој претприемач

  Освен што претприемништвото подразбира многу работење, донесување на одлуки и одговорност, постојат уште неколку предизвици со кои секој претприемач треба да се справи… Да бидете…

 • Сакате да изградите личен бренд? Како?

  Сакате да изградите личен бренд? Како?

  Личниот бренд на многу начини е синоним за вашиот углед и се однесува на она како ве гледаат другите луѓе. Дали сте генијалец? Може ли…

 • Грешки во инвестирањето кои треба да ги избегнете

  Грешки во инвестирањето кои треба да ги избегнете

  Креирањето на портфолио кое ќе ви ја донесе посакуваната добивка, бара многу определувања на квалитетни инвестициски политики. Во таа работа, за жал, грешките се многу…

 • Што советуваат жените менаџери?

  Што советуваат жените менаџери?

  Во денешно време не е лесно да се дојде до главната позиција во компанијата, особено ако сте жена. Меѓутоа, иако мал број на жени денес…

 • Што треба да избегнувате кога давате подарок на странски бизнис партнер

  Што треба да избегнувате кога давате подарок на странски бизнис партнер

  Размената на подароци е составен дел од деловната комуникација. Меѓутоа, овој сегмент има свои правила, а особена претпазливост се препорачува доколку се работи за странски…

 • Како во само неколку чекори да се поврзете со луѓето

  Како во само неколку чекори да се поврзете со луѓето

  Бизнисот може да биде тежок и напорен, но не значи дека секогаш мора да биде така. Со воспоставувањето и одржувањето на контакт со луѓето, можете…

 • „Разубавувањето“ на биографијата како пречка на патот за пронаоѓање работа

  „Разубавувањето“ на биографијата како пречка на патот за пронаоѓање работа

  Да го измамите работодавецот кој ви нуди работа е можно, барем во првиот круг на елиминација. Тоа, меѓу остантото, го покажа и познатиот пример со…

 • Како да се опоравите од отказот?

  Како да се опоравите од отказот?

  Да добиете отказ е една од најлошите работи кои можат да ви се случат во вашата кариера. Можеби ќе се чувствувате отфрлено или посрамотено, но…

 • 10 правила за оние кои сакаат повисока плата

  10 правила за оние кои сакаат повисока плата

  Вашата сегашна плата има големо влијание на вашиот иден живот. Финансиските советници се согласуваат дека мора преку преговори да ја извлечете најдобрата плата која на…

 • Што е тоа што може да ве направи неуспешни?

  Што е тоа што може да ве направи неуспешни?

  Сакате да бидете успешни во животот? Тогаш потребно е да се замислите и свесно да почнете да размислувате што треба да правите, а што не.…