Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,297.60 -0.03%    GRNT 870.00 -0.99%    KMB 2,883.30 -1.59%    KPSS 485.00 -2.81%    KVAS 10,670.00 -3%    MPT 30,201.00 -2.58%    MTUR 4,700.00 2.17%    OKTA 3,300.00 10%    PKB 14,500.00 0.07%    RZUS 120.00 -1.64%    SBT 2,219.26 -0.89%    STB 938.54 -1.78%    STIL 134.00 3.08%    TEL 279.00 -0.49%    TNB 13,300.00 0.4%    TPLF 1,601.00 -0.32%    TTK 776.00 -3%    

Сакате добро здравје? Исфрлете ја оваа намирница!

Време: 13:57

Датум: септември 11, 2017

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Ако сте пораснале обожавајќи чоколади и останати слатки, крајно време е да престанете со оваа навика. Главната причина за тоа, нормалнo, е вашето здравје. Многу пати сте слушнале, но едно повторување нема да ви наштети. Ви претставуваме седум причини зошто шеќерот не е добар за вас и вашиот организам.

1. Од шеќерот вашата кожа изгледа постаро

Шеќерот ја нарушува рамнотежата на хормоните и ослободува слободни радикали кои се одговорни за стареењето и болестите.

2. Шеќерот предизвикува зависност

Докажано е дека шеќерот предизвикува осум пати поголема зависност од кокаинот. Што повеќе го конзумирате, толку повеќе вашето тело ќе има потреба од него.

3. Дебелее

Не само што ги уништува вашите заби, туку со него внесувате и премногу празни и бескорисни калории.

4. Влијае на промената на расположението

По конзумацијата на шеќер нагло расте количината на енергија во телото која го зголемува и расположението. Но таа кратко трае, бидејќи енергијата од шеќерот брзо се троши. Па така и вашето расположение нагло се намалува, а ваквите промени се тешки за здравата психичка состојба.

5. Шеќерот отвора апетит

Колку повеќе го внесувате толку повеќе сте гладни. Дали сте приметиле дека многу брзо сте гладни откако за доручек сте јаделе нешто благо. Повторуваме, шеќерот е полн со празни калории кои само предизвикуваат глад.

6. Ја попречува работата на имунолошкиот систем

Внесувањето на шеќер сериозно ја нарушува способноста на вашиот имунолошки систем во борбата против многу болести, исто така, истражувањата покажале дека шеќерот овозможува полесно развивање на малигни заболувања.

7. Поради него можете да се чувствувате зашеметено

Темпото на денешниот живот е толку забрзано што понекогаш едноставно мора да бидете на повеќе места во исто време. Не ви е потребно при ваквите задолженија уште и да се чувствувате зашеметено, можеби не го чувствувате толку силно, но вашиот мозок се наоѓа како во густа магла.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • За повеќе енергија и подобра концентрација: Шејк со какао

  За повеќе енергија и подобра концентрација: Шејк со какао

  Доколку чувствувате замор и пад на концентрацијата во текот на работното време, еве сјаен рецепт за вкусен шејк кој ја зголемува енергијата. За сите оние…

 • Намирници и лекови кои никогаш не треба да ги мешате

  Намирници и лекови кои никогаш не треба да ги мешате

  Бизнис инсајдер претставува четири најопасни комбинации на лекови и храна на кои сериозно треба да обрнете внимание. – Зелен зеленчук (брокули, спанаќ, прокељ) кој е…

 • За посилно либидо и понизок холестерол: Тиквичките како совршена храна за мажите

  За посилно либидо и понизок холестерол: Тиквичките како совршена храна за мажите

  Колку овој зелен зеленчук е пожелен во исхраната, не можете ниту да претпоставите… Тиквичките докажано спаѓаат во најздравиот зеленчук. Го чистат организмот од токсини, го…

 • Со што да го замениме шеќерот?

  Со што да го замениме шеќерот?

  Консумацијата на големи количини шеќер влијае штетно врз нашето тело. Дали постои начин да го замениме? Секако дека да, ова се неколкуте опции кои можете…

 • Неколку причини кои ќе ве убедат да престанете да јадете виршли

  Неколку причини кои ќе ве убедат да престанете да јадете виршли

  Дали сакате да јадете хот-дог со многу кечап и сенф? Иако тоа можеби ви годи, на вашето тело воопшто не му годи. Погледнете како виршлите…

 • Предлог за појадок кој ќе го разбуди вашето тело

  Предлог за појадок кој ќе го разбуди вашето тело

  Ако сакате на своето тело да му обезбедите доволно количество на енергија за целиот ден, обезбедете му го тоа преку следниве намирници. Ви препорачуваме едноставен…

 • Колку се опасни средствата за чистење ?

  Колку се опасни средствата за чистење ?

  Средствата за дезинфекција можат да не чинат живот, вели најновата студија. Или барем доживотно боледување од најсуровото заболување на белите дробови. А, најзагрозени се хигиеничарките…

 • Како изгледаат вашите бели дробови после само една кутија испушени цигари (видео)

  Како изгледаат вашите бели дробови после само една кутија испушени цигари (видео)

  Можеби токму ова видео ќе ве натера да се откажете и јасно и гласно да кажете „од денес повеќе не пушам“. Сите пушачи многу добро…

 • Јајцата се здрави, но како е најздраво да ги подготвувате?

  Јајцата се здрави, но како е најздраво да ги подготвувате?

  Знаеме дека јајцата се многу здрави, но нивната вредност многу се намалува со начинот на подготовка. Нутриционистот Џоел Ферен откри на кој начин подготвените јајца…

 • За овој чај тврдат дека најбрзо ја поправа крвната слика

  За овој чај тврдат дека најбрзо ја поправа крвната слика

  Омалаксани сте, имате несвестици, брзо се заморувате, страдате од чести главоболки? Овие симптоми упатуваат на слабокрвност. Ако тоа е случај кај вас, повикајте ја природата…