Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,350.00 1.64%    GRNT 783.48 -3.09%    KJUBI 1,400.00 0%    KMB 2,664.47 -1.21%    MPT 26,344.44 0.14%    MTUR 4,250.00 0.62%    OKTA 2,750.00 8.7%    TEL 271.93 -0.03%    TETE 1,800.00 -7.12%    TNB 13,472.07 -0.21%    TPLF 1,583.40 -1.36%    TRPS 1,500.00 0%    TTK 810.00 0.78%    

6 реченици кои ќе ви помогнат да престанете да се плашите од предизвиците

Време: 13:24

Датум: септември 11, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Шелби Скрхак директор на сектор за дигитални содржини и социјални медиуми за сајтот „Success“ говори за тоа колку, и покрај големата кариера е уплашена пред некои предизвици и ни претстави шест реченици од успешните луѓе со кои успева да го победи тој страв.

1. „Не чекајте да биде се како што треба. Никогаш нема да биде се совршено. Секогаш ќе постојат предизвици, препреки и лоши услови за почеток. Па што? Почнете сега. Со секој чекор кој ќе го направите ќе бидете посилни и појаки, се повеќе вешти, со дополнителна самодоверба и дополнително успешни“ – Марк Виктор Хансен.

2. „Говори погласно. Верувај во себе. Ризикувај“ – Шерил Сандберг.

3. „Пасивноста создава сомнеж и страв“. Акцијата раѓа самодоверба и храброст. Ако сакате да го победите стравот немојте да седите дома размислувајќи за тоа. Излезете надвор и бидете зафатени“ – Дејл Карнеги.

4. „Сите добри говорници некогаш биле лоши говорници“, Ралф Валдо Емерсон.

5. „Работи најдобро што знаеш додека не станеш подобар. Кога ќе бидеш подобар, работи уште подобро“, Маја Ангелоу.

6. „Запомни дека си похрабар отколку што мислиш, посилен отколку што изгледаш и попаметен отколку што мислиш“ Кристофер Робин.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Непријатни нешта со кои се соочува секој претприемач

  Непријатни нешта со кои се соочува секој претприемач

  Освен што претприемништвото подразбира многу работење, донесување на одлуки и одговорност, постојат уште неколку предизвици со кои секој претприемач треба да се справи… Да бидете…

 • Сакате да изградите личен бренд? Како?

  Сакате да изградите личен бренд? Како?

  Личниот бренд на многу начини е синоним за вашиот углед и се однесува на она како ве гледаат другите луѓе. Дали сте генијалец? Може ли…

 • Грешки во инвестирањето кои треба да ги избегнете

  Грешки во инвестирањето кои треба да ги избегнете

  Креирањето на портфолио кое ќе ви ја донесе посакуваната добивка, бара многу определувања на квалитетни инвестициски политики. Во таа работа, за жал, грешките се многу…

 • Што советуваат жените менаџери?

  Што советуваат жените менаџери?

  Во денешно време не е лесно да се дојде до главната позиција во компанијата, особено ако сте жена. Меѓутоа, иако мал број на жени денес…

 • Што треба да избегнувате кога давате подарок на странски бизнис партнер

  Што треба да избегнувате кога давате подарок на странски бизнис партнер

  Размената на подароци е составен дел од деловната комуникација. Меѓутоа, овој сегмент има свои правила, а особена претпазливост се препорачува доколку се работи за странски…

 • Како во само неколку чекори да се поврзете со луѓето

  Како во само неколку чекори да се поврзете со луѓето

  Бизнисот може да биде тежок и напорен, но не значи дека секогаш мора да биде така. Со воспоставувањето и одржувањето на контакт со луѓето, можете…

 • „Разубавувањето“ на биографијата како пречка на патот за пронаоѓање работа

  „Разубавувањето“ на биографијата како пречка на патот за пронаоѓање работа

  Да го измамите работодавецот кој ви нуди работа е можно, барем во првиот круг на елиминација. Тоа, меѓу остантото, го покажа и познатиот пример со…

 • Како да се опоравите од отказот?

  Како да се опоравите од отказот?

  Да добиете отказ е една од најлошите работи кои можат да ви се случат во вашата кариера. Можеби ќе се чувствувате отфрлено или посрамотено, но…

 • 10 правила за оние кои сакаат повисока плата

  10 правила за оние кои сакаат повисока плата

  Вашата сегашна плата има големо влијание на вашиот иден живот. Финансиските советници се согласуваат дека мора преку преговори да ја извлечете најдобрата плата која на…

 • Што е тоа што може да ве направи неуспешни?

  Што е тоа што може да ве направи неуспешни?

  Сакате да бидете успешни во животот? Тогаш потребно е да се замислите и свесно да почнете да размислувате што треба да правите, а што не.…