Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,707.16 0.11%    BESK 9,518.00 -4.73%    FERS 56,000.00 0%    GRNT 830.00 0%    KMB 3,080.48 -1.77%    MPT 28,856.12 -0.18%    PPIV 37,500.00 0%    RMDEN13 96.00 0%    RMDEN16 94.50 0%    SBT 2,080.00 2.97%    STBP 600.00 0%    STIL 149.79 -2.73%    TEL 284.57 0.55%    TIKV 153.00 0%    TTK 973.78 2.5%    UNI 1,999.20 -0.04%    VITA 7,562.00 7.08%    

Honda CR-V го загуби првото место меѓу кросоверите

Време: 13:19

Датум: септември 11, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

Honda CR-V (слика), светскиот лидер во продажба на кросовери низ целиот свет, го загуби своето прво место. Оваа листа на најпопуларните модели во сегментот е составена од „focus2move“.

Според резултатите за првите шест месеци од 2017-та година од кросоверот на „Honda“ се продадени 380.372 единици, што му ја обезбедува втората позиција. Новиот лидер е „Toyota RAV4“ (втората слика), кој има 381.845 продадени единици.

„Volkswagen Tiguan“, кој беше избран од 349.607 купувачи, останува на третото место. Потоа следат „Hyundai Tuscon“ со продадени 286.185 единици и „Nissan Qashqai“ со 253.838 возила.

Во Топ 10 во глобалната продажба влегуваат уште „Haval H6“ (226.938 парчиња), „Nissan Rogue“ (219.318), „Kia Sportage“ (216.150) „Nissan X-Trail“ (203.890) и „Mazda CX-5“ (195.138).

Рангирањето ќе изгледаше поинаку ако „focus2move“ не ги сметаше „Nissan Rogue“ и „Nissan X-trail“ како два различни модели. Всушност, „Rogue“ e „X-trail“ со неколку дополнителни спецификации за северноамериканскиот пазар. Ако продажбата на двете верзии се собере заедно, „X-trail“ ќе биде најпродаваниот кросовер во светот.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Започна производството на Mercedes CLS, крај за Shooting Brake

  Започна производството на Mercedes CLS, крај за Shooting Brake

  Новиот „Mercedes CLS“ имаше светска премиера во ноември 2017-та, на саемот за автомобили во Лос Анџелес, а два месеци подоцна започна сериското производство на новиот…

 • Alfa Romeo прави нов спортски модел – „6C“

  Alfa Romeo прави нов спортски модел – „6C“

  Италијанскиот производител „Alfa Romeo“ работи на сосема нов модел кој може да биде лансиран оваа година. Информациите се од тјунинг компанијата „Pogea Racing“, која работи…

 • Toyota Corolla се враќа како хечбек во Европа

  Toyota Corolla се враќа како хечбек во Европа

  Јапонскиот производител „Toyota“ ќе ја врати на некои европски пазари хечбек-верзијата на моделот „Corolla“, а тоа ќе се случи уште во првите месеци од годината,…

 • BMW ќе го подготви ривалот на Tesla до 2021-ва

  BMW ќе го подготви ривалот на Tesla до 2021-ва

  Германскиот производител „BMW“ го развива својот следен електричен автомобил, кој ќе мора да се натпреварува со машините на „Tesla“. Моделот е дел од проектот „iNext“,…

 • Ferrari го подготвува својот најмоќен модел со V8 мотор

  Ferrari го подготвува својот најмоќен модел со V8 мотор

  Компанијата „Ferrari“ подготвува „надуена“ модификација на суперавтомобилот „488 GTB“, која ќе го добие традиционалното име „GTO“ (Gran Turismo Omologata). Моделот ќе стане најмоќниот граѓански автомобил…

 • Volkswagen ќе инвестира 1,8 милијарди евра во новиот Golf

  Volkswagen ќе инвестира 1,8 милијарди евра во новиот Golf

  „Volkswagen“ ќе потроши 1,8 милијарди евра за развојот на осмата генерација на својот најпопуларен модел „Golf“. Ова беше откриено од страна на шефот на поделбата…

 • Mercedes планира уште SUV модели

  Mercedes планира уште SUV модели

  „Mercedes“ планира да ја збогати својата гама на модели со повеќе „SUV“ возила, бидејќи интересот за овие автомобили не забави, а офанзивата во компактната класа…

 • Новиот предводник на Citroen ќе биде сосема поинаков (фото+видео)

  Новиот предводник на Citroen ќе биде сосема поинаков (фото+видео)

  Францускиот производител „Citroen“ го потврди излегувањето на новиот предводник, кој ќе стане наследник на моделите „C5“ и „C6“. Моделот ќе биде „целосно различен од сето…

 • Следната година пристигнува најмоќниот Mustang во историјата (видео)

  Следната година пристигнува најмоќниот Mustang во историјата (видео)

  Американскиот гигант „Ford“ го најави за 2019-та година новиот „Mustang Shelby GT500“ со најмоќниот мотор во историјата на компанијата. Иако од „Ford“ не ги открија…

 • Lexus го претстави концептот LX-1 (фото+видео)

  Lexus го претстави концептот LX-1 (фото+видео)

  Компанијата „Lexus“ на саемот за автомобили во Детроит го претстави концептот „Lexus LF-1“ со кој го најавува новиот главен модел. „LF-1“ би требало да се…