Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,297.60 -0.03%    GRNT 870.00 -0.99%    KMB 2,883.30 -1.59%    KPSS 485.00 -2.81%    KVAS 10,670.00 -3%    MPT 30,201.00 -2.58%    MTUR 4,700.00 2.17%    OKTA 3,300.00 10%    PKB 14,500.00 0.07%    RZUS 120.00 -1.64%    SBT 2,219.26 -0.89%    STB 938.54 -1.78%    STIL 134.00 3.08%    TEL 279.00 -0.49%    TNB 13,300.00 0.4%    TPLF 1,601.00 -0.32%    TTK 776.00 -3%    

7 видови на масло за здраво срце

Време: 13:11

Датум: септември 11, 2017

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Какво масло користите во салатите или при подготовка на јадењата? Знаете ли кои масла се добри за вашето здравје? Ние препорачуваме користење на следните седум видови на масла за здраво срце.

1. Бадемовото масло е најздраво од сите видови на масло поради високиот процент на мононезаситени масти. Тоа содржи само седум проценти заситени масти, 65 проценти мононезаситени и 28 проценти полинезаситени.

2. Маслото од авокадо игра клучна улога во заштитата против болестите на непцата и усната шуплина. Содржи 17 проценти заситени, 65 проценти мононезаситени и 18 проценти полинезаситени масти.

3. Маслото од лешник има 82 проценти мононезаситени масти и седум проценти заситени масни киселини и е многу здраво за вашето срце. Исто така има карактеристичен вкус, па може да се користи и во слатки јадења.

4. Лененото масло има ниско ниво на заситени масти – 7 проценти и високо ниво на мононезаситени и полинезаситени масти, и е одличен извор на алфа-линоленска киселина и омега 3 киселина.

5. Ореовото масло е голем извор на омега 3 масни киселнини и омега 6 масни киселини, кои го штитат срцето и помагаат во намалувањето на ризикот од рак. Содржи девет проценти заситени масти и 67 проценти полинезаситени масни киселини.

6. Ладно цедено маслиново масло е најпознато од здравите масла, како и неговата улога за заштита на срцето и јакнење на HDL (добриот холестерол). Тоа го намалува ризикот од рак, а содржи 14 проценти заситени масти и 78 проценти мононезаситени масти.

7. Маслото од семки од грозје е евтино масло, а богато со омега 6 масни киселини, а содржи само 10 проценти заситени масти и 73 проценти полинезаситени масти.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • За повеќе енергија и подобра концентрација: Шејк со какао

  За повеќе енергија и подобра концентрација: Шејк со какао

  Доколку чувствувате замор и пад на концентрацијата во текот на работното време, еве сјаен рецепт за вкусен шејк кој ја зголемува енергијата. За сите оние…

 • Намирници и лекови кои никогаш не треба да ги мешате

  Намирници и лекови кои никогаш не треба да ги мешате

  Бизнис инсајдер претставува четири најопасни комбинации на лекови и храна на кои сериозно треба да обрнете внимание. – Зелен зеленчук (брокули, спанаќ, прокељ) кој е…

 • За посилно либидо и понизок холестерол: Тиквичките како совршена храна за мажите

  За посилно либидо и понизок холестерол: Тиквичките како совршена храна за мажите

  Колку овој зелен зеленчук е пожелен во исхраната, не можете ниту да претпоставите… Тиквичките докажано спаѓаат во најздравиот зеленчук. Го чистат организмот од токсини, го…

 • Со што да го замениме шеќерот?

  Со што да го замениме шеќерот?

  Консумацијата на големи количини шеќер влијае штетно врз нашето тело. Дали постои начин да го замениме? Секако дека да, ова се неколкуте опции кои можете…

 • Неколку причини кои ќе ве убедат да престанете да јадете виршли

  Неколку причини кои ќе ве убедат да престанете да јадете виршли

  Дали сакате да јадете хот-дог со многу кечап и сенф? Иако тоа можеби ви годи, на вашето тело воопшто не му годи. Погледнете како виршлите…

 • Предлог за појадок кој ќе го разбуди вашето тело

  Предлог за појадок кој ќе го разбуди вашето тело

  Ако сакате на своето тело да му обезбедите доволно количество на енергија за целиот ден, обезбедете му го тоа преку следниве намирници. Ви препорачуваме едноставен…

 • Колку се опасни средствата за чистење ?

  Колку се опасни средствата за чистење ?

  Средствата за дезинфекција можат да не чинат живот, вели најновата студија. Или барем доживотно боледување од најсуровото заболување на белите дробови. А, најзагрозени се хигиеничарките…

 • Како изгледаат вашите бели дробови после само една кутија испушени цигари (видео)

  Како изгледаат вашите бели дробови после само една кутија испушени цигари (видео)

  Можеби токму ова видео ќе ве натера да се откажете и јасно и гласно да кажете „од денес повеќе не пушам“. Сите пушачи многу добро…

 • Јајцата се здрави, но како е најздраво да ги подготвувате?

  Јајцата се здрави, но како е најздраво да ги подготвувате?

  Знаеме дека јајцата се многу здрави, но нивната вредност многу се намалува со начинот на подготовка. Нутриционистот Џоел Ферен откри на кој начин подготвените јајца…

 • За овој чај тврдат дека најбрзо ја поправа крвната слика

  За овој чај тврдат дека најбрзо ја поправа крвната слика

  Омалаксани сте, имате несвестици, брзо се заморувате, страдате од чести главоболки? Овие симптоми упатуваат на слабокрвност. Ако тоа е случај кај вас, повикајте ја природата…