Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,297.60 -0.03%    GRNT 870.00 -0.99%    KMB 2,883.30 -1.59%    KPSS 485.00 -2.81%    KVAS 10,670.00 -3%    MPT 30,201.00 -2.58%    MTUR 4,700.00 2.17%    OKTA 3,300.00 10%    PKB 14,500.00 0.07%    RZUS 120.00 -1.64%    SBT 2,219.26 -0.89%    STB 938.54 -1.78%    STIL 134.00 3.08%    TEL 279.00 -0.49%    TNB 13,300.00 0.4%    TPLF 1,601.00 -0.32%    TTK 776.00 -3%    

BMW вети 25 нови електрични модели

Време: 10:56

Датум: септември 9, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

BMW Group ќе понуди 25 нови електрични модели во следните осум години, од кои најмалку 12 ќе бидат чисти електрични возила без мотор со внатрешно согорување.

Главниот извршен директор Харалд Кругер официјално го објави ова на новинарски настан во Минхен. Тој додаде дека електричните возила ќе имаат опсег до 700 км – недостижен индикатор за сегашните модели во овој сегмент.

Електричната револуција на „BMW“ всушност ќе започне следната недела на саемот за автомобили во Франкфурт, каде што компанијата ќе го претстави својот трет „i“ модел – најверојатно наречен „i5“. Кругер веќе покажал прототип скриен под покривка – доволно за да се види дека тоа е низок спортски седан. „i5“ ќе зазема место меѓу компактниот градски „i3“ и спортскиот хибрид „i8“. Се очекува дека моделот ќе се појави на пазарот до 2020-та година.

„Ние ќе го зголемиме учеството на електрични модели во целиот асортиман на групата, и да, ова ги вклучува и моделите „BMW M“ и „Rolls-Royce““, рече Харалд Кругер.

Во Франкфурт, бендот ќе покаже целосно електричен „Mini“ кој ќе биде достапен на пазарот по една година. Во 2020-та година се очекува деби на првиот електромотор од главниот спектар на „BMW“ – тоа ќе биде електричната верзија на „X3“.

Досега, „i-Line“ на „BMW“ не ги исполнува целосно очекувањата, бидејќи потрошувачите се загрижени за ограничениот опсег на „i3“ и високата цена. Сепак, ова веројатно ќе се промени поради очекуваните промени во регулативите и сеприсутните забрани за дизел возила.

„Животната средина се менува“, рече Клаус Фролих, директор за развој на „BMW“. „Поради активностите на некои – и јас истакнувам „некои“- довербата во целата наша индустрија е сериозно поткопана“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Следнaта Mazda 6 ќе има погон на задните тркала

  Следнaта Mazda 6 ќе има погон на задните тркала

  Следната генерација на „Mazda 6“, која ќе биде пуштена во 2019-та или 2020-та година, ќе биде изградена на платформа со погон на задните тркала. Тоа…

 • Tesla го укинува најевтиниот Model S, да не го загрози Model 3

  Tesla го укинува најевтиниот Model S, да не го загрози Model 3

  Неодамна по претставувањето на попристапниот „Model 3“, првиот човек на „Teslа“, Илон Маск, најави дека понудата на „Model S“ ќе претрпи одредени измени. Како што…

 • Враќање на RS иконата: Новото Audi RS 4 Avant (фото+видео)

  Враќање на RS иконата: Новото Audi RS 4 Avant (фото+видео)

  Audi Sport ја прославува светската премиера на нивото Audi RS 4 Avant на Интернационалното Мотор Шоу во Франкфурт. Комбинација од високи перформанси и секојдневна употребливост.…

 • Во 2025-та година електрични возила ќе чинат колку обичните автомобили

  Во 2025-та година електрични возила ќе чинат колку обичните автомобили

  Финансиската компанија „Morgan Stanley“ е храбра во прогнозата за тоа како ќе поевтинуваат електрични возила, па според експертите на компанијата во 2025-та година цените на…

 • Го претставија најмалиот кросовер на Volvo (фото+видео)

  Го претставија најмалиот кросовер на Volvo (фото+видео)

  Компанијата „Volvo“ официјално го претстави најмалиот кросовер – „XC40“, кој ќе мора да се натпреварува за клиенти со „BMW X1“ и „Audi Q3“. Премиерата на…

 • Mercedes-Benz продава модел кој ќе биде готов за 2 години

  Mercedes-Benz продава модел кој ќе биде готов за 2 години

  Примерот на „Tesla“ на некој начин е „заразен“. Компанијата на Илон Маск почна да прима нарачки за својот нов „Model 3“ пред да биде завршен…

 • Lamborghini Aventador S Roadster зa 2018-та (фото+видео)

  Lamborghini Aventador S Roadster зa 2018-та (фото+видео)

  „Lamborghini“ на франкфуртскиот авто-саем ја претстави редизајнираната верзија на „Aventador“ со отворен покрив. По минатогодишниот редизајн на „Aventador Coupe“, кој тогаш ја доби ознаката „S“,…

 • Јапонскиот производител направи 150 милиони автомобили!

  Јапонскиот производител направи 150 милиони автомобили!

  Во август „Volkswagen“ објави дека од производните ленти на оваа компанија од производните ленти слегоа 150 милиони автомобил, а само еден месец дена подоцна, истиот…

 • Bentley се откажа да прави електричен кросовер

  Bentley се откажа да прави електричен кросовер

  „Bentley“ ги отфрли плановите за лансирање целосно електричен кросовер. Ова го најави извршниот директор на компанијата за луксузни автомобили, Волфганг Дирхајмер. Во последниве месеци, британскиот…

 • Alfa Romeo го одложи својот следен голем модел

  Alfa Romeo го одложи својот следен голем модел

  Следниот модел на „Alfa Romeo“, седанот кој ќе биде поголем од „Giulia“, ќе биде одложен до 2021-та година, објави „Automotive News“. Неговото деби ќе биде…