Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,297.60 -0.03%    GRNT 870.00 -0.99%    KMB 2,883.30 -1.59%    KPSS 485.00 -2.81%    KVAS 10,670.00 -3%    MPT 30,201.00 -2.58%    MTUR 4,700.00 2.17%    OKTA 3,300.00 10%    PKB 14,500.00 0.07%    RZUS 120.00 -1.64%    SBT 2,219.26 -0.89%    STB 938.54 -1.78%    STIL 134.00 3.08%    TEL 279.00 -0.49%    TNB 13,300.00 0.4%    TPLF 1,601.00 -0.32%    TTK 776.00 -3%    

Постојано ви недостасува енергија? Ова е решението…

Време: 15:09

Датум: септември 7, 2017

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Дали во вашето тело нивото на енергијата се намалува а чувството на замор расте? За да имате поголема енергија во текот на денот, потребно е да се храните правилно, да минувате доволно време на свеж воздух и да имате добар сон.

Овие намирници ќе ви помогнат успешно да го ревитализирате организмот…

1. Бадеми

Освен што се богати со есенцијални омега 3 и омега 6 масни киселини, тие се важни за менталното здравје, бидејќи го зајакнуваат природниот имунитет и го намалуваат крвниот притисок. Бадемите се богати со витамин Е, кој е многу ефикасен во превенцијата од инфекции.

2. Зелен чај

Тој е моќен антиоксиданс и токму затоа треба секојдневно да биде дел од исхраната. Потекнува од Кина, а се употребува повеќе од 5000 години. Според досегашните истражувања, зелениот чај ја спречува појавата на рак, штити од срцеви заболувања, го подобрува имунитетот и го подобрува денталното здравје.

3. Банани

Богати се со калиум и електролити што помагаат во одржување на нормалната функција на нервните и мускулните функции. Нивото на калиум може да се намали за време на стрес и интензивно вежбање.

4. Јајца

Претставуваат богат извор на протеини, но изобилуваат со витаминот Б, кој ја претвора храната во енергија.

5. Интегрален ориз

Недостатокот на магнезиум во организмот предизвикува чувство на замор, а кафеавиот ориз е богат со магнезиум како и со сложени јаглени хидрати.

6. Костени

Освен што се богати со влакна, витамин Ц и фолна киселина, костените се нискокалорични намирници што содржат состојки кои се многу важни за имунитетот.

7. Чоколада

Темната чоколада содржи големо количество на какао, а токму какаото е богато со антиоксиданси. Ова слатко уживање ја зголемува енергијата во организмот, но пожелно е да се консумира на умерен начин. Чоколадото содржи калории, шеќер, маснотии и кофеин.

8. Ореви

Богати се со мелатонин, хормон кој нашето тело го излачува во текот на ноќта, помага полесно да заспиеме и го регулира нашиот биоритам.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • За повеќе енергија и подобра концентрација: Шејк со какао

  За повеќе енергија и подобра концентрација: Шејк со какао

  Доколку чувствувате замор и пад на концентрацијата во текот на работното време, еве сјаен рецепт за вкусен шејк кој ја зголемува енергијата. За сите оние…

 • Намирници и лекови кои никогаш не треба да ги мешате

  Намирници и лекови кои никогаш не треба да ги мешате

  Бизнис инсајдер претставува четири најопасни комбинации на лекови и храна на кои сериозно треба да обрнете внимание. – Зелен зеленчук (брокули, спанаќ, прокељ) кој е…

 • За посилно либидо и понизок холестерол: Тиквичките како совршена храна за мажите

  За посилно либидо и понизок холестерол: Тиквичките како совршена храна за мажите

  Колку овој зелен зеленчук е пожелен во исхраната, не можете ниту да претпоставите… Тиквичките докажано спаѓаат во најздравиот зеленчук. Го чистат организмот од токсини, го…

 • Со што да го замениме шеќерот?

  Со што да го замениме шеќерот?

  Консумацијата на големи количини шеќер влијае штетно врз нашето тело. Дали постои начин да го замениме? Секако дека да, ова се неколкуте опции кои можете…

 • Неколку причини кои ќе ве убедат да престанете да јадете виршли

  Неколку причини кои ќе ве убедат да престанете да јадете виршли

  Дали сакате да јадете хот-дог со многу кечап и сенф? Иако тоа можеби ви годи, на вашето тело воопшто не му годи. Погледнете како виршлите…

 • Предлог за појадок кој ќе го разбуди вашето тело

  Предлог за појадок кој ќе го разбуди вашето тело

  Ако сакате на своето тело да му обезбедите доволно количество на енергија за целиот ден, обезбедете му го тоа преку следниве намирници. Ви препорачуваме едноставен…

 • Колку се опасни средствата за чистење ?

  Колку се опасни средствата за чистење ?

  Средствата за дезинфекција можат да не чинат живот, вели најновата студија. Или барем доживотно боледување од најсуровото заболување на белите дробови. А, најзагрозени се хигиеничарките…

 • Како изгледаат вашите бели дробови после само една кутија испушени цигари (видео)

  Како изгледаат вашите бели дробови после само една кутија испушени цигари (видео)

  Можеби токму ова видео ќе ве натера да се откажете и јасно и гласно да кажете „од денес повеќе не пушам“. Сите пушачи многу добро…

 • Јајцата се здрави, но како е најздраво да ги подготвувате?

  Јајцата се здрави, но како е најздраво да ги подготвувате?

  Знаеме дека јајцата се многу здрави, но нивната вредност многу се намалува со начинот на подготовка. Нутриционистот Џоел Ферен откри на кој начин подготвените јајца…

 • За овој чај тврдат дека најбрзо ја поправа крвната слика

  За овој чај тврдат дека најбрзо ја поправа крвната слика

  Омалаксани сте, имате несвестици, брзо се заморувате, страдате од чести главоболки? Овие симптоми упатуваат на слабокрвност. Ако тоа е случај кај вас, повикајте ја природата…