Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,350.00 1.64%    GRNT 783.48 -3.09%    KJUBI 1,400.00 0%    KMB 2,664.47 -1.21%    MPT 26,344.44 0.14%    MTUR 4,250.00 0.62%    OKTA 2,750.00 8.7%    TEL 271.93 -0.03%    TETE 1,800.00 -7.12%    TNB 13,472.07 -0.21%    TPLF 1,583.40 -1.36%    TRPS 1,500.00 0%    TTK 810.00 0.78%    

Како до посреќен деловен живот

Време: 14:09

Датум: септември 7, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Сте ја изгубиле мотивацијата за работа? Понекогаш ако направиме мали промени можеме не само да го подобриме задоволството, туку и квалитетот на работа, а со тоа за да ги зголемиме и шансите за унапредување. Следат неколку совети…

Истражувајте ги своите идеи

Младите луѓе често имаат добри идеи, но сметаат дека не се на положба на која би можеле да ги спроведат. Обидете се да ги презентирате вашите идеи и проблеми со кои се среќавате на секој состанок. Само поради тоа што досега не сте го направиле тоа, не значи дека не треба да го направите ниту понатака, и дека вашето мислење не е важно.

Оставете ја работата на работа

Кога ќе ја напуштите канцеларијата дајте си одишка. Во попладневните часови не размислувајте за работата туку концентрирајте се на семејството, пријателите, партнерот, размислувајте за свадба, излегување, иднината, вратете се во минатото… На тој начин ќе ја подобрите вашата деловна ефикасност, бидејќи секое утро ќе го започнете свежи и одморени од работа.

Не паѓајте во рутина

Ако секој ден ви е ист и работата само ја одработувате за да добиете плата, по некое време би можеле да си помислите дека работата ви е губење на времето. Размислувајќи позитивно на работа ќе бидете попродуктивни и полесно ќе се искачувате по скалилата.

Прифатете ги предизвиците

Кога ќе се појави некој предизвик прифатете го, наместо да го префлите на некој друг. Направете план за работа, завземете позитивен став и преземете акција.

Во канцеларијата додадете малку шарм

Без оглед дали се работи за некои интересни налепници, фотографии од семејството или свежо цвеќе, колку вашето опкружување ќе си го направите поубаво за вас, автоматски ќе се чувствувате подобро.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Непријатни нешта со кои се соочува секој претприемач

  Непријатни нешта со кои се соочува секој претприемач

  Освен што претприемништвото подразбира многу работење, донесување на одлуки и одговорност, постојат уште неколку предизвици со кои секој претприемач треба да се справи… Да бидете…

 • Сакате да изградите личен бренд? Како?

  Сакате да изградите личен бренд? Како?

  Личниот бренд на многу начини е синоним за вашиот углед и се однесува на она како ве гледаат другите луѓе. Дали сте генијалец? Може ли…

 • Грешки во инвестирањето кои треба да ги избегнете

  Грешки во инвестирањето кои треба да ги избегнете

  Креирањето на портфолио кое ќе ви ја донесе посакуваната добивка, бара многу определувања на квалитетни инвестициски политики. Во таа работа, за жал, грешките се многу…

 • Што советуваат жените менаџери?

  Што советуваат жените менаџери?

  Во денешно време не е лесно да се дојде до главната позиција во компанијата, особено ако сте жена. Меѓутоа, иако мал број на жени денес…

 • Што треба да избегнувате кога давате подарок на странски бизнис партнер

  Што треба да избегнувате кога давате подарок на странски бизнис партнер

  Размената на подароци е составен дел од деловната комуникација. Меѓутоа, овој сегмент има свои правила, а особена претпазливост се препорачува доколку се работи за странски…

 • Како во само неколку чекори да се поврзете со луѓето

  Како во само неколку чекори да се поврзете со луѓето

  Бизнисот може да биде тежок и напорен, но не значи дека секогаш мора да биде така. Со воспоставувањето и одржувањето на контакт со луѓето, можете…

 • „Разубавувањето“ на биографијата како пречка на патот за пронаоѓање работа

  „Разубавувањето“ на биографијата како пречка на патот за пронаоѓање работа

  Да го измамите работодавецот кој ви нуди работа е можно, барем во првиот круг на елиминација. Тоа, меѓу остантото, го покажа и познатиот пример со…

 • Како да се опоравите од отказот?

  Како да се опоравите од отказот?

  Да добиете отказ е една од најлошите работи кои можат да ви се случат во вашата кариера. Можеби ќе се чувствувате отфрлено или посрамотено, но…

 • 10 правила за оние кои сакаат повисока плата

  10 правила за оние кои сакаат повисока плата

  Вашата сегашна плата има големо влијание на вашиот иден живот. Финансиските советници се согласуваат дека мора преку преговори да ја извлечете најдобрата плата која на…

 • Што е тоа што може да ве направи неуспешни?

  Што е тоа што може да ве направи неуспешни?

  Сакате да бидете успешни во животот? Тогаш потребно е да се замислите и свесно да почнете да размислувате што треба да правите, а што не.…