Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,350.00 1.64%    GRNT 783.48 -3.09%    KJUBI 1,400.00 0%    KMB 2,664.47 -1.21%    MPT 26,344.44 0.14%    MTUR 4,250.00 0.62%    OKTA 2,750.00 8.7%    TEL 271.93 -0.03%    TETE 1,800.00 -7.12%    TNB 13,472.07 -0.21%    TPLF 1,583.40 -1.36%    TRPS 1,500.00 0%    TTK 810.00 0.78%    

Зошто некогаш донесуваме погрешни одлуки?

Време: 12:46

Датум: септември 7, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Не морате да бидете искусен психолог за да ја разберете важноста на одлучувањето. Од рано наутро сите донесуваме некакви одлуки – што да облечеме, по кој пат да одиме на работа, што да направиме прво, кога да направиме пауза, на кого да му го понудиме производот, да ја промениме работата или не. Од големите и малите одлуки, секоја влијае на квалитетот на животот.

Што е тоа што го правиме па потоа правиме лоши избори?

Кратко гледаме. Немаме во главата повеќе опции и не мислиме. „Што ако овој избор не е добар? Кој би бил планот Б?“. Размислувајте кој друг избор би бил добар. Одлична помош е советувањето со други кои поминале преку слични сценарија во животот.

Потврда на своите одлуки. Секогаш бараме информации кои ќе ги потврдат нашите верувања, а не сметаме на оние другите. Секогаш сметајте на алтернативата. Обидете се да направите мал тест за вашата одлука или избор да функционира во реалноста. Вистинска работа.

Не водат моменталните емоции. Во одлучувањето често не води моменталната емотивна состојба. Обидете се да се проектирате во наредните десет минути, наредната година или за десет години. Дали би ве „носело“ истото чувство? Или, запрашајте се што би му рекле на пријателот во истата ситуација?

Преголема самодоверба. Сигурни сте 100 проценти во конечниот исход на изборот. Подгответе се и за тоа дека можеби сте погрешиле. Седнете на мирно место и помислете што е тоа што може да тргне во несакан правец.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Непријатни нешта со кои се соочува секој претприемач

  Непријатни нешта со кои се соочува секој претприемач

  Освен што претприемништвото подразбира многу работење, донесување на одлуки и одговорност, постојат уште неколку предизвици со кои секој претприемач треба да се справи… Да бидете…

 • Сакате да изградите личен бренд? Како?

  Сакате да изградите личен бренд? Како?

  Личниот бренд на многу начини е синоним за вашиот углед и се однесува на она како ве гледаат другите луѓе. Дали сте генијалец? Може ли…

 • Грешки во инвестирањето кои треба да ги избегнете

  Грешки во инвестирањето кои треба да ги избегнете

  Креирањето на портфолио кое ќе ви ја донесе посакуваната добивка, бара многу определувања на квалитетни инвестициски политики. Во таа работа, за жал, грешките се многу…

 • Што советуваат жените менаџери?

  Што советуваат жените менаџери?

  Во денешно време не е лесно да се дојде до главната позиција во компанијата, особено ако сте жена. Меѓутоа, иако мал број на жени денес…

 • Што треба да избегнувате кога давате подарок на странски бизнис партнер

  Што треба да избегнувате кога давате подарок на странски бизнис партнер

  Размената на подароци е составен дел од деловната комуникација. Меѓутоа, овој сегмент има свои правила, а особена претпазливост се препорачува доколку се работи за странски…

 • Како во само неколку чекори да се поврзете со луѓето

  Како во само неколку чекори да се поврзете со луѓето

  Бизнисот може да биде тежок и напорен, но не значи дека секогаш мора да биде така. Со воспоставувањето и одржувањето на контакт со луѓето, можете…

 • „Разубавувањето“ на биографијата како пречка на патот за пронаоѓање работа

  „Разубавувањето“ на биографијата како пречка на патот за пронаоѓање работа

  Да го измамите работодавецот кој ви нуди работа е можно, барем во првиот круг на елиминација. Тоа, меѓу остантото, го покажа и познатиот пример со…

 • Како да се опоравите од отказот?

  Како да се опоравите од отказот?

  Да добиете отказ е една од најлошите работи кои можат да ви се случат во вашата кариера. Можеби ќе се чувствувате отфрлено или посрамотено, но…

 • 10 правила за оние кои сакаат повисока плата

  10 правила за оние кои сакаат повисока плата

  Вашата сегашна плата има големо влијание на вашиот иден живот. Финансиските советници се согласуваат дека мора преку преговори да ја извлечете најдобрата плата која на…

 • Што е тоа што може да ве направи неуспешни?

  Што е тоа што може да ве направи неуспешни?

  Сакате да бидете успешни во животот? Тогаш потребно е да се замислите и свесно да почнете да размислувате што треба да правите, а што не.…