Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,707.16 0.11%    BESK 9,518.00 -4.73%    FERS 56,000.00 0%    GRNT 830.00 0%    KMB 3,080.48 -1.77%    MPT 28,856.12 -0.18%    PPIV 37,500.00 0%    RMDEN13 96.00 0%    RMDEN16 94.50 0%    SBT 2,080.00 2.97%    STBP 600.00 0%    STIL 149.79 -2.73%    TEL 284.57 0.55%    TIKV 153.00 0%    TTK 973.78 2.5%    UNI 1,999.20 -0.04%    VITA 7,562.00 7.08%    

Lenovo ги претстави K8 и K8 Plus

Време: 11:39

Датум: септември 7, 2017

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Компанијата „Lenovo“ претстави два нови паметни телефони од својата „K“ серија, „K8“ и „K8 Plus“.

Моделот „K8“ е буџетски паметен телефон кој има 5,2-инчен екран со 720p, процесор „MediaTek P20“, задна 13-мегапикселна камера со „PDAF“, како и батерија со значителен капацитет од 4000 mAh.

Вториот претставен модел, „K8 Plus“, претставува најевтиниот паметен телефон на компанија „Lenovo“ кој поседува двојна задна камера, во овој случај едната е 13-мегапиксели и дополнителна со 5-мегапиксели.

Тука е и 5,2-инчен „2.5D“ екран со резолуција од 1920 x 1080 пиксели и „Gorilla Grass 3“ заштита, процесор „MediaTek Helio P25“, 3 односно 4 GB RAM, 32 GB интерна меморија која може да се прошири со „microSD“ картичка, како и батерија со капацитет од 4000 mAh.

Двата претставени мобилни уреди, како оперативен систем ќе користат „Android 7.1.1“ и тоа „stock“ верзија без никакви модификации, исто како „Moto“ уредите.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Државата се задолжи 1.475,18 милиони денари или 23,98 милиони евра

  Државата се задолжи 1.475,18 милиони денари или 23,98 милиони евра

  Министерството за финансии на аукцијата одржана денес се задолжи во износ од 1.475,18 милиони денари или 23,98 милиони евра. Станува збор за 12-месечни државни записи без девизна клаузула во…

 • Профитот на Procter & Gamble падна за 68%

  Профитот на Procter & Gamble падна за 68%

  Профитот на „Procter & Gamble“ (P&G) забележа пад од 68% поради продажба на голем дел од нејзиниот козметички бизнис на американската козметичка група „Coty“, како…

 • Во Кинотека почна неделата на ирански филм во Македонија

  Во Кинотека почна неделата на ирански филм во Македонија

  Во присуство на амбасадорот на Исламска Република Иран, во просториите на Кинотека на Македонија вчера се одржа церемонијата на отворање на Неделата на иранскиот филм…

 • Стоилов: Ако дадеме 200%, ќе победиме и без Кире

  Стоилов: Ако дадеме 200%, ќе победиме и без Кире

  „Знаеме што не очекува против Чешка, но знаевме и против Шпанија па видовме како испадна. Лошо влеговме во тој натпревар, моментот со Кире малку не…

 • Грандиозна вила во Нешвил (фото)

  Грандиозна вила во Нешвил (фото)

  Оваа вила во медитерански стил која се наоѓа во Нешвил во моментов е ставена на продажба… Оваа вила која е изградена во 2008 година, има…

 • Филип: Македонија игра на повисоко ниво под водство на Раул

  Филип: Македонија игра на повисоко ниво под водство на Раул

  Речиси шест месеци не сме играле со Македонија. Тие ни се големи должници, ќе ја имаат поддршката од трибините, а нивниот нов селектор Раул Гонзалез…

 • Исплатата на социјалната помош започна

  Исплатата на социјалната помош започна

  На прашање на „Макфакс“ дали се точни наводите изнесени во јавноста дека доцни исплатата на социјалната помош, од Министерството за труд и социјална политика велат…

 • Британски „Индипендент“ со ласкави оценки за Симон Трпчески и „Македонисимо“

  Британски „Индипендент“ со ласкави оценки за Симон Трпчески и „Македонисимо“

  Угледниот „Индипендент“ објави блескава оценка за настапот на Симон Трпчески и „Македонисимо“. Станува збор за рецензијата на музичкиот критичар Мајкл Чрч. Во рецензијата пишува „Оваа група…

 • Пешевски: Ќе го оставиме срцето на терен

  Пешевски: Ќе го оставиме срцето на терен

  „Шпанија е минато, ни следува Чешка. Не очекува голема борба, мислам дека тоа ќе биде еден изедначен натпревар кој ќе го решаваат детали. Ние пикерите…

 • Хемороиди: Едно чучнување го решава овој проблем (видео)

  Хемороиди: Едно чучнување го решава овој проблем (видео)

  Погледнете како со една едноставна вежба можете да го решите проблемот кој можеби, одамна ве мачи. Во Индија можете да видите мажи, жени и деца…