Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,707.16 0.11%    BESK 9,518.00 -4.73%    FERS 56,000.00 0%    GRNT 830.00 0%    KMB 3,080.91 -1.75%    MPT 28,853.20 -0.19%    PPIV 37,500.00 0%    RMDEN13 96.00 0%    RMDEN16 94.50 0%    SBT 2,080.00 2.97%    STBP 600.00 0%    STIL 150.08 -2.55%    TEL 284.57 0.55%    TIKV 153.00 0%    TTK 973.35 2.46%    UNI 1,999.20 -0.04%    VITA 7,562.00 7.08%    

Tip of the week: Помош

Време: 10:32

Датум: септември 7, 2017

Категорија: КОЛУМНИ

Подоцна или порано, во текот на животот, сфаќаме дека да се побара ПОМОШ не е страшна работа. Но, не е проблемот во тоа, туку има луѓе кои најчесто би се мачеле или уназадувале себеси, па и другите, но поради гордоста нема да побараат помош.

Од некои причини, голем број од нас, барањето помош го гледаат како знак на слабост. Иако, ако го гледате од друг аспект, изгледа како знак на голема јачина на свесност. Свесен си дека е потребна помош, помош која во тој момент ќе ти ги помогне и ќе те засили.

Но, доаѓа време кога е потребно да побарате помош. Тоа е добро за вас, но и за средината. Бидејќи сè спротивно од тоа е само талкање сам, правење на грешки и на крај ширење на незадоволство.

 • Кога сте сигурни дека навистина ви треба помош – тогаш кога сте ги истражиле сите можности, сите опции се исцрпени и едноставно немате излез од ситуацијата. Време е да побарате помош, но прво запрашајте се, дали навистина сте ги исцрпиле сите можности? Не за друго, можно е да добиете многу очигледна помош, која едноставно не можете да ја согледате.
 • Кога правите грешки, поретко или пречесто – сите ние грешиме, човечки е да се греши. Од грешките најдобро се учи. Но, ако се тие постојани и чести, време е да побарате помош во анализирање на грешките, ваше доусовршување, делегирање и ред други работи поради кои грешките се многу чести.
 • Кога немате појма што правите – ако немате апсолутно никаква идеја што треба да направите и што се очекува од вас, мислам дека е време да му се обратите некому (колега, пријател, другар, фамилија…) за објаснување или за помош.
 • Кога имате премногу обврски – па и на најдобрите им се случува тоа, да знаете. Ентузијазмот е тој којшто нè тера цело време да викаме ДА, за секој проект што ви доаѓа, а вие сте затрупани со работа. Лимитот е достигнат, но не се давате, ентузијазмот е тука. Време е да побарате помош од соработниците, пријателите, роднините за завршување на преземените обврски, но и време е да научите нешто од ситуацијата во која сте се нашле и зошто сте се нашле!
 • Кога ви е потребна дополнителна стручност – вклучете од самиот старт повеќе луѓе во имплементацијата. Немојте да ги преземате работите на свој грб, но и не само на своја заслуга. Бидете отворени за споделување на заслугите, но и за одговорностите.
 • Кога едноставно немате време – времето си тече, и ви останало сè помалку време за да се заврши некоја задача. Во тој случај, време е само да побарате помош за извршување на работите. Така, менаџирајте се убаво со времето.
 • Кога ви паѓа моралот, ентузијазмот и енергијата – потребна е голема самосвесност да го увидите ова, па и пред да увидите, слушнете ги мислењата на другите и како тие ве гледаат однадвор. Имајте доверба кон луѓето и бидете отворени на критики, бидејќи тие се сигурно добронамерни, не за друго, сте ги добиле од најблиските, односно од оние на кои им верувате.

Да бидеме искрени, барањето помош не е лесно. Не е нешто што го правите лесно и туку-така, па и претераното барање на помош, не е убаво. Тоа, пак, значи дека не можете ништо сами да завршите, и доведува до намалување на довербата од другите кон вас. А тоа сигурно не го сакаме, нели?

 

Со успех во промените,

@kalin.babusku

Член на тимот

МАКЕДОНИЈА-ЕКСПОРТ Консалтинг

www.macedonia-export.com

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Tip of the week: Пасивна продажба

  Tip of the week: Пасивна продажба

  Како моја професионална деформација, многу често знам кога шетам по продавници, ресторани, кафулиња или други услужни места, да го набљудувам и  да го следам продажниот…

 • Tip of the week: Пред да кажеш нешто…

  Tip of the week: Пред да кажеш нешто…

  Пред некој ден налетав на една слика на која пишуваше: Пред да зборуваш, размисли… Дали е вистина?! Дали е од помош?! Дали е инспиративно?! Дали…

 • Tip of the week: Набрзинка

  Tip of the week: Набрзинка

  Ајде… Сега… Веднаш!! Нестрпливи сме! Сакаме да се случуваат работите сега и веднаш. Но, не оди тоа баш така. Да, може нешто да се случи…

 • КОЛУМНА: Среќна Нова 2018 Година – М-р Раде Чоловиќ

  КОЛУМНА: Среќна Нова 2018 Година – М-р Раде Чоловиќ

  Почитувани читатели на Денар.мк би сакал да ве известам дека завршувам еден циклус од 10-тина колумни. Се надевам дека ви беа интересни или во најмала…

 • Tip of the week: Нова година

  Tip of the week: Нова година

  Пред некоја година,  во еден весник имаше изјави од повеќе луѓе за тоа кои се нашите прогнози околу економските случувања за следната година. Меѓу другите…

 • Tip of the week: 24 часа до успехот

  Tip of the week: 24 часа до успехот

  Феноменот “последен ден” е многу интересен. Нема уште многу време! Дали ќе успеете или не, зависи до каде сте со остварувањето на целите. Еве, на…

 • КОЛУМНА: Отвори го пенџерчето, се задушивме – М-р Раде Чоловиќ

  КОЛУМНА: Отвори го пенџерчето, се задушивме – М-р Раде Чоловиќ

  Не, не го отворајте пенџерчето, прозорецот, балконската врата, не излегувајте од дома и така нема да дишете штетни ПМ честички. И проблемот е решен. Луѓе…

 • Tip of the week: Пауза!

  Tip of the week: Пауза!

  Не знам каде ми е главата!!! Нели така велиме кога сме преокупирани со активности, обврски (работни, приватни), проекти, кампањи или кога кажуваме дека „немаме време”?!…

 • КОЛУМНА: Предстечајно решение – Санатор

  КОЛУМНА: Предстечајно решение – Санатор

  Во една од претходните колумни кога пишував за кредитниот мораториум, пишував и за така нареченото стручно тело кое треба да биде еден вид предстечаен управник…

 • Tip of the week: Поддршка на проект или акција

  Tip of the week: Поддршка на проект или акција

  Сигурен сум дека поголемиот број од вас знаат, но за тие кои не знаат, од неодамна го лансиравме концептот за интернационализација на Прирачникот „Tip of…