Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,297.60 -0.03%    GRNT 870.00 -0.99%    KMB 2,883.30 -1.59%    KPSS 485.00 -2.81%    KVAS 10,670.00 -3%    MPT 30,201.00 -2.58%    MTUR 4,700.00 2.17%    OKTA 3,300.00 10%    PKB 14,500.00 0.07%    RZUS 120.00 -1.64%    SBT 2,219.26 -0.89%    STB 938.54 -1.78%    STIL 134.00 3.08%    TEL 279.00 -0.49%    TNB 13,300.00 0.4%    TPLF 1,601.00 -0.32%    TTK 776.00 -3%    

Како да изгледате полни со самодоверба на деловниот состанок

Време: 13:01

Датум: септември 6, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Вашиот говор на телотo многу зборува за вас. Следете ги овие совети за да успеете да зрачите со самодоверба на деловните состаноци…

1. Не мрдајте постојано

Избегнувајте го цупкањето со нозете, тропањето со прстите, играњето со косата и сличните потези кои им испраќаат сигнал на соговорниците дека сте вознемирени.

2. Не ги прекрстувајте рацете

Не ги прекрстувајте рацете во текот на разговорот, бидејќи тоа на соговорникот му дава знак дека ставате „гард“. Отворете се и бидете потристапни, така позитивно ќе делувате на лицето со кое сте на состанок.

3. Заземете павилен став со телото

Ако стоите или седите исправено, ќе делувато посамоуверено, дури и ако не е тоа така. Но, немојте да претерувате – седете исправено, но немој да бидете премногу крути, обидете се да делувате поприродно.

4. Забавете ги движењата

Брзото одење, брзото зборување и брзите движења прават да изгледате и да се чувствувате напнато.

Забавете и опуштете се. Забавениот начин на движење прави да изгледате самоуверено.

5. Разведрете се

Насмевнете се, но не обидувајте се постојано да бидете смешни. Бидете весели, но не изигрувајте комичар. Луѓето кои постојано се шегуваат (особено на своја сметка), изгледаат несериозно.

6. Одржувајте контакт со очите

Ако не го гледате соговорникот во очи, ќе изгледате нервозно и уплашено. Но, од друга срана, премногу гледање во очи може да изгледа и помалку чудно. Гледајте ги луѓето во очи, но немојте константно да зјапате во нив, туку повремено оттргнете го погледот настрана.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Како да ја освежите својата кариера?

  Како да ја освежите својата кариера?

  Еве неколку совети од експертите за кариера кои ќе ви помогнат да ја освежите својата кариера… 1. Освежете ја моменталната работа со нови предизвици –…

 • 8 нови филмови кои секој претприемач би требало да ги погледне оваа есен (видео)

  8 нови филмови кои секој претприемач би требало да ги погледне оваа есен (видео)

  Ви треба пауза од маратонските серии, суперхероите и спасувањето на светот? Овие филмови чии премиери ги чекаме оваа есен (некои веќе ја имаа премиерата) говорат…

 • 10 нешта на работното место кои го излудуваат речиси секој вработен

  10 нешта на работното место кои го излудуваат речиси секој вработен

  Резултатите на новото истражување покажаа што е тоа што луѓето на работа најмногу ги нервира, а бесмислените преписки и состаноци, како и непријатните колеги се…

 • Како да го задржите вашиот мозок во форма кога сте преплавени со работа?

  Како да го задржите вашиот мозок во форма кога сте преплавени со работа?

  Ако се обидувате да го одржите вашиот мозок во форма, заборавете на судоку и крстозбор, постои полесен начин од тоа. Истражувањата покажуваат дека ако го…

 • Како да привлечете внимание? Како да ве забележат?

  Како да привлечете внимание? Како да ве забележат?

  Низ разговори често пати слушаме како некои луѓе со исти знаења и вештини подобро успеваат во работата отколку оние со слични карактеристики на нив, подобро…

 • Како да ги намалите ризиците при започнување на сопствен бизнис

  Како да ги намалите ризиците при започнување на сопствен бизнис

  Вие имате идеа како да започнете со сопствен бизнис. Ви честитаме. Сега е време да најдете начин да преживеете откако ќе се обидете. Многу идни…

 • Неколку мудри потези на луѓето на кои лесно им оди потрагата по работа

  Неколку мудри потези на луѓето на кои лесно им оди потрагата по работа

  Некои луѓе секогаш имаат среќа на разговорите за работа. Ова се некои од помудрите потези кои ги преземаат тие, а ги издвојуваат од останатите кандидати.…

 • „Помалку“ често е „повеќе“ во деловниот свет

  „Помалку“ често е „повеќе“ во деловниот свет

  Во сопствениот деловен свет најважно е да создадете позитивно опкружување во кое подобро и полесно ќе функционирате и ќе создадете тактитки со кои ќе бидете…

 • 3 совети од претприемач мултимилионер до кои ќе сакате да се придржувате

  3 совети од претприемач мултимилионер до кои ќе сакате да се придржувате

  Гари Вајнерчук е познат американски претприемач кој дури четири пати ја понел титулата најпродаван автор на Њујорк Тајмс. Тој е пионир во дигиталниот маркетинг и…

 • Се наоѓате во кризна ситуација на работното место – Како да се справите со неа?

  Се наоѓате во кризна ситуација на работното место – Како да се справите со неа?

  Под кризни ситуации на работното место може да се подразбира апсолутно се, од тоа дека не сте завршиле некоја важна работа, сосема сте заборавиле некој…