Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,297.60 -0.03%    GRNT 870.00 -0.99%    KMB 2,883.30 -1.59%    KPSS 485.00 -2.81%    KVAS 10,670.00 -3%    MPT 30,201.00 -2.58%    MTUR 4,700.00 2.17%    OKTA 3,300.00 10%    PKB 14,500.00 0.07%    RZUS 120.00 -1.64%    SBT 2,219.26 -0.89%    STB 938.54 -1.78%    STIL 134.00 3.08%    TEL 279.00 -0.49%    TNB 13,300.00 0.4%    TPLF 1,601.00 -0.32%    TTK 776.00 -3%    

Tip of the week: Затоа што сите така прават!

Време: 12:47

Датум: август 17, 2017

Категорија: КОЛУМНИ

Зошто поминуваш среде улица, а не на пешачки?! – Затоа што сите така прават!

Зошто не ги изми садовите во канцеларија?! – Затоа што сите така прават!

Зошто го фрлаш сметот на улица, а не во канта?! – Затоа што сите така прават!

Зошто не го пополни документот на работа?! – Затоа што сите така прават!

Зошто не ја заврши таа активност?! – Затоа што сите така прават!

Зошто во банка се туркаш преку ред?! – Затоа што сите така прават!

Зошто не застануваш на пешачки?! – Затоа што сите така прават!

Зошто не го собра изметот од кучето?! – Затоа што сите така прават!

Зошто земаш мито?! – Затоа што сите така прават!

Зошто не го раскренеш бирото?! – Затоа што сите така прават!

 

Затоа што сите така прават! – најлесниот изговор или правило зад кое се кријат голем број оправдувања.

Сум бил во ситуација кога нешто нема да се заврши како што треба, од мене или од некој друг, и да си дадеме одговор или изговор дека – така прават сите. Ова го правиме бидејќи ни е полесно, не мрзи, не ни се троши енергија и време, не сме свесни за последиците (мала одговорност), се срамиме да бидеме различни од другите (прифатени од другите), зошто сме лесно поводливи или помалку морални, т.е. дека сме големи конформисти.

Нашиот мозокот е мрзелив. Секогаш ќе го бара полесниот пат и начин како да направи нешто. Ние го користиме овој изговор, бидејќи некогаш за да ги направиме работите како што треба, ќе ни бидат потребни повеќе време, пари, енергија или менување на нашите принципи, ставови и навики. Некои истражувачи велат, ако видиме некое дрво со јаболка ние ќе решиме да ги собираме оние што се најдолу, најлесно достапните. Дури и ако видиме дека тие што се погоре се подобри, нашиот мозок ќе најде изговор дека сепак изборот ќе биде лош, ако посегнеме по нив. Или, доколку ни е тешка некоја работата/активност, наместо да си кажеме „тешко е, но учам или вреди да се трудам повеќе”, нас полесно ќе ни биде да решиме да се откажеме.

Што е потребно да направиме и имаме на ум со цел да го намалиме користењето на овој изговорот: 

 1. Тешко е: мора да сфатиме дека навистина е тешко да се оди по патот по кој се оди поретко. Ако повеќето ги кршат правилата и законите, и психолошки и социјално е потешко да одиме по правилниот пат.
 2. Да ја развиваме нашата индивидуалност: тоа значи да го следиме нашето срце. Ако некогаш го искористиме овој изговор тоа значи дека не се чувствуваме сигурно во себе и се криеме позади групата.
 3. Да имаме став/принцип: Ние за да бидеме социјално прифатени понекогаш правиме работи што ги прават другите, а нам не ни се допаѓаат. Бидете истрајни во вашите принципи и етика на работа и живеење.
 4. Да не потклекнеме на влијанието од другите: понекогаш сите прават нешто, но ние знаме дека тоа не е добро. Но, ако не го направиме другите ќе ни се смеат или нема да бидеме прифатени од групата. Треба да се балансира со другите, но јас секогаш одбирам (доколку знам дека сум во право или тоа е нешто позитивно) да останам на своето.
 5. Да бидеме различни од другите: сите ние сакаме да сме различни од другите, а сепак правиме работи што ги прават сите. Со помалку користење на овој изговор, ние сме веќе различни.

Тешко е да смениме нешто радикално во однос на ова правило на макро ниво, но она што може да направиме е да се смениме себеси во однос на тоа, да се криеме што помалку зад овој изговор.

Немојте да бидете како другите, бидете како третите, четвртите или петтите!

 

Со успех во промените,

Петар Лазаров

Член на тимот

МАКЕДОНИЈА-ЕКСПОРТ Консалтинг

www.macedonia-export.com   

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Tip of the week: Каков БРЕНД си ти?!

  Tip of the week: Каков БРЕНД си ти?!

  Ова прашање може да го разгледуваме од 2 аспекта: каков бренд е твојата компанија (производ, услуга) или каков бренд си ти лично!? Бренд и брендирање…

 • Tip of the week: Помош

  Tip of the week: Помош

  Подоцна или порано, во текот на животот, сфаќаме дека да се побара ПОМОШ не е страшна работа. Но, не е проблемот во тоа, туку има…

 • Tip of the week: Крај на разговорот

  Tip of the week: Крај на разговорот

  Во секојдневниот живот се соочуваме со разноразни комуникации. Сите тие најчесто би требало да завршат со некаква поента или дефинирање на следни чекори. Но, за…

 • Tip of the week: Дали сте амбициозни?

  Tip of the week: Дали сте амбициозни?

  Често слушаме за некој дека е многу амбициозен, на пример, амбициозен вработен, амбициозен менаџер, амбициозен студент… Неодамна добив ваков коментар од еден пријател, а тоа…

 • Tip of the week: Што ако сте на погрешен пат?

  Tip of the week: Што ако сте на погрешен пат?

  Искрено, не знам како би можеле да ви помогнеме, но можеме да најдеме начин и да укажеме. Сигурно имате околу вас, барем неколку од нив,…

 • Tip of the week: Пред фактите и боговите молчат!

  Tip of the week: Пред фактите и боговите молчат!

  „Пред фактите и боговите молчат!” Сигурно сте го слушнале ова некаде, а можеби сте го употребиле и во некој разговор или преговори како ваш аргумент.…

 • Tip of the week: „Црвот во јаболкото!“

  Tip of the week: „Црвот во јаболкото!“

  Не знам дали ја знаете оваа фраза „црвот во јаболкото“. Црвот ќе расипе едно јаболко, тоа ќе расипе друго и така по ред сите јаболка…

 • Tip of the week: Управување со емоциите

  Tip of the week: Управување со емоциите

  Не треба да се мистифицираат емоциите, туку да се демистифицираат своите реакции! Управувањето со емоциите е предуслов за квалитетен однос на работа, во фамилијата, со…

 • Tip of the week: Страв од успехот на другите

  Tip of the week: Страв од успехот на другите

  Успехот е многу убава работа и секој од нас си го посакува. Но успехот кај другите е интересна појава. Тој предизвикува еден вид страв, страв…

 • Tip of the week: Здраво за готово

  Tip of the week: Здраво за готово

  Цело време не учат дека треба да ги почитуваме другите, да бидеме внимателни и да им помагаме. Но многу пати се случува таа добрина да…