Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,297.60 -0.03%    GRNT 870.00 -0.99%    KMB 2,883.30 -1.59%    KPSS 485.00 -2.81%    KVAS 10,670.00 -3%    MPT 30,201.00 -2.58%    MTUR 4,700.00 2.17%    OKTA 3,300.00 10%    PKB 14,500.00 0.07%    RZUS 120.00 -1.64%    SBT 2,219.26 -0.89%    STB 938.54 -1.78%    STIL 134.00 3.08%    TEL 279.00 -0.49%    TNB 13,300.00 0.4%    TPLF 1,601.00 -0.32%    TTK 776.00 -3%    

Втората по големина германска авиокомпанија прогласи банкрот

Време: 15:14

Датум: август 15, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

„Air Berlin“ прогласи банкрот. Втората по големина германска авиокомпанија поднесе во вторникот документи за постапката за прогласување несолвентност, откако најголемиот акционер и кредитор „Etihad Airways“ ги „затегна финансиите“. Поради тоа, компанијата веќе не располагала со позитивна прогноза за развој, објави менаџментот на „Air Berlin“.

Федералната влада ќе ја поддржи компанијата со кредит во износ од 150 милиони евра. „Враќањето на патници до Германија со летови на „Air Berlin“ не би било можно во спротивно“, се вели во заедничко соопштение на Министерствата за економија и за транспорт. Кредитот е поддржан од федерална гаранција.

Во меѓувреме „Lufthansa“ изјави дека ја одржува соработката со федералната влада во напорите за реструктуирање на авиокомпанијата. „Со тоа ќе се обезбеди, меѓу другото, вработените од „Air Berlin“, авиони кои летаат во моментов за „Eurowings“ и „Austrian Airlines“ (подружници на „Lufthansa“), ќе продолжат да бидат оперативни, како во моментов“. Преговорите за купување на делови од групата „Air Berlin“ пак нуделе и можност за пренасочување на персоналот. „„Lufthansa“ има намера да ги доведе овие преговори до брзи и позитивни резултати“.

Акциите на „Lufthansa“ продолжија да поскапуваат во вторникот по веста за стечајот на „Air Berlin“ со над 2%. Акциите на „Air Berlin“ се запрени од трговија.

Сојузот на пилотите „Vereinigung Cockpit“ (VC) објави дека „за вработените на „Air Berlin“ кои вршат одлична работа од создавањето на авиокомпанијата, веста е вистински шок“.

„Etihad“ го пушта „Air Berlin“ како „жежок компир“, иако новите инвеститори покажале интерес, ги критикуваше активностите на арапскиот инвеститор „VC“. „Со тоа инвеститорите од Персискиот залив го покажаа своето вистинско лице“…

„Air Berlin“ врши летови од аеродромот „Тегел“ во Берлин и од Дизелдорф. Флотата се состои од околу 120 авиони. Минатата есен компанијата најави планови за намалување до 1.200 свои вработени и давање под наем на дел од авионскиот парк поради значителни финансиски загуби.

Кон крајот на септември 2016-та година долговите на компанијата беа околу 1 милијарда евра. Околу 40 авиони беа дадени под наем на конкурентната „Lufthansa“. Според податоците на самата компанија минатата година таа превезла 28,9 милиони патници.

Веќе со години „Air Berlin“ лета со загуба. Во 2016-та година таа беше во износ од 780 милиони евра. Ситуацијата се влоши на крајот на март со преминот кон летниот распоред, кога следеше серија на откажувања и доцнења на летовите.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Макпрогрес од Виница ја превзема Дониа од Прилеп

  Макпрогрес од Виница ја превзема Дониа од Прилеп

  Македонскиот производствен гигант на кондиторските производи Макпрогрес ДОО од Виница потпиша договор за стопроцентно превземање на кондиторската фабрика Дониа, со седиште во Прилеп. Превземањето на…

 • КХВ и натаму не е транспарентна во случајот „Макпетрол“

  КХВ и натаму не е транспарентна во случајот „Макпетрол“

  Не стивнуваат реакциите во јавноста по прес-конференцијата на првиот човек на Макпетрол Андреа Јосифовски и одговорот од Комисијата за хартии од вредност, во кој КХВ…

 • Amazon.com создава 2.000 нови работни места во Њујорк

  Amazon.com создава 2.000 нови работни места во Њујорк

  Американскиот технолошки гигант „Amazon.com Inc.“ ќе отвори нова голема канцеларија во Њујорк, создавајќи нови 2000 високоплатени работни места, објави „Блумберг“. Гигантот во електронската трговија, кој…

 • Лукоил не планира да го намали производството на нафта дo 2018-та

  Лукоил не планира да го намали производството на нафта дo 2018-та

  „Лукоил“ не планира да го намали производството на нафта дo 2018-та година, но компанијата е подготвена да се придржува до одлуката на владата и да…

 • Се отвори фабриката Injection Moulding Prilep

  Се отвори фабриката Injection Moulding Prilep

  Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања,  Кочо Анѓушев и министерот за транспорт и врски Горан Сугарески присуствуваа на свеченото отворање на фабриката Injection…

 • Google и HTC потпишаа договор вреден 1,1 милијарда долари

  Google и HTC потпишаа договор вреден 1,1 милијарда долари

  „Google“ и „HTC“ објавија дека потпишале договор вреден 1,1 милијарда долари, информира „CNBC“. Целиот износ ќе се плаќа во готово, а трансакцијата се очекува да…

 • Еден милион долари донираше Фејсбук за жртвите од земјотресот во Мексико

  Еден милион долари донираше Фејсбук за жртвите од земјотресот во Мексико

  Фејсбук најави дека ќе донира еден милион долари на Црвениот крст во Мексико како помош за обнова на најпогодените области од силниот земјотрес кој предизвика…

 • UniCredit е заинтересиран за евентуално спојување со германската Commerzbank?

  UniCredit е заинтересиран за евентуално спојување со германската Commerzbank?

  Италијанската банка „UniCredit“ им кажа на властите во Берлин дека размислува за евентуално спојување со државната „Commerzbank“, објави „Ројтерс“, цитирајќи ги двата извори запознаени со…

 • Toshiba ќе го продаде бизнисот со чипови на Bain Capital

  Toshiba ќе го продаде бизнисот со чипови на Bain Capital

  Јапонскиот концерн Toshiba Corp објави дека ќе го продаде својот ценет полупроводнички бизнис на група предводена од приватната американска компанија за деловно инвестирање „Bain Capital…

 • Поради огромни долгови ќе се затвори „Фени“, 850 вработени остануваат на улица

  Поради огромни долгови ќе се затвори „Фени“, 850 вработени остануваат на улица

  На единствената линија што работи во фабриката „Фени индустри“ ѝ се заканува гаснење поради што без работа ќе останат речиси 850 вработени. Поради недомаќинското работење…