Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,595.80 0.62%    BESK 11,000.07 -0.92%    KMB 2,800.00 -0.01%    MKSD 232.00 0%    MPT 28,032.26 -0.95%    OHB 5,367.09 -1.52%    REPL 52,500.00 -0.23%    RZLV 45.00 0%    RZUS 129.00 1.57%    SBT 2,180.00 -2.64%    STB 940.91 -0.33%    STBP 680.00 0%    TEL 274.50 0.92%    TNB 13,300.00 -1.48%    TTK 828.00 0.12%    

Поради санкциите кон Русија ќе касни изградбата на гасоводот во Европа

Време: 12:21

Датум: август 12, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Новите протурски санкции кои ги воведе САД ја нарушуваат кредитната способност на Газпром и неповолно влијаат на роковите за изградба на гасоводот Северен тек 2 и Турски тек, а на Украина и отвораат можност за зголемување на транзитните такси за рускиот гас, се вели во проценката на Moody’s, пренесуваат руските медиуми.

На крајот на 2019 година истекува договорот на Газпром со Украина за проток на гас, а Moody’s оценува дека американскиот закон за санкциите би можел да ја ослаби преговарачката позиција на руската компанија во преговорите за новите транзитни тарифи.

„Слабеењето на преговарачката позиција на Газпром може да ги зголеми неговите транзитни расходи“, наведува Moody’s.

Украинските гасоводи не задоволуваат

Украинците неколку пати истакнуваат дека нивните гасоводи не се во задоволителна состојба, при што украинскиот министер за енергетика Игор Насалик изјави дека Уктрансгаз би можел да се соочи со технички проблеми поради намалување на инвестициите во модернизацијата.

За крајот на август договорени се консултации со Европската комисија и руското Министерство за енергетика за протокот на гас преку Украина, но ЕК предложи тоа да се одложи за октомври.

„Состојбата на украинскиот гасовор е таква што никако не може среднорочно и долгорочно да се гарантира сигурно снабдување на европските потрошувачи преку украинската рута“, изјави челникот на Газпром, Алексеј Милер.

Тој додаде дека слични оценки од Украина ја докажуваат потребата за воспоставување на алтернативни гасни правци

Санкциите го кочат Турскиот тек и Северниот тек 2

Но, тоа воопшто не е едноставно. Moody’s нагласува дека санкциите можат да ја закочат реализацијата на Северен тек 2 и Турски тек, кои Газпром имаше намера да ги заврши до крајот на 2019 година.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • За секој нов доселеник ова италијанско гратче нуди по 2.000 евра

  За секој нов доселеник ова италијанско гратче нуди по 2.000 евра

  Градоначалникот на италијанското гратче Кандела смисли практично решение за зголемување на бројот на жители. Тој решил да му плати на секој што ќе се пресели…

 • Во државата плата во плико добиваат близу 18% од работниците

  Во државата плата во плико добиваат близу 18% од работниците

  17,8 отсто од работниците во земјава кои имаат договор за вработување добиле плата во плико како дел од платата за кој работодавачите не плаќаат придонеси…

 • Буџетскиот дефицит во Велика Британија се намали повеќе од очекуваното

  Буџетскиот дефицит во Велика Британија се намали повеќе од очекуваното

  Буџетскиот дефицит во Обединетото Кралство се намали во септември повеќе отколку што очекуваа економистите, со помош на порастот на приходите од даноците на приход и…

 • „Трговските преговори со Британија можат да започнат“

  „Трговските преговори со Британија можат да започнат“

  Лидерите на ЕУ се согласија на подготовки за почеток на трговски разговори со Велика Британија, а премиерката Тереза Мај призна дека има „начин по кој…

 • Од загадувањето годишно умираат 9 милиони луѓе

  Од загадувањето годишно умираат 9 милиони луѓе

  Околу 9 милиони смртни случаи низ целиот свет се поврзани со загадувањето во најразлични форми, како што е аерозагадувањето, загадувањето на почвата, водата или професионалното…

 • Суштинско прашање за мнозинството Македонци – како да се протурка месецот?

  Суштинско прашање за мнозинството Македонци – како да се протурка месецот?

  Речиси три минимални плати се потребни за да се наполни семејната синдикална кошница. Ниту просечната плата која и ретко кој ја добива не е доволна…

 • Светска банка ги намали прогнозите за Македонија: 1,5% раст на економијата за 2017 година

  Светска банка ги намали прогнозите за Македонија: 1,5% раст на економијата за 2017 година

  Според објавените податоци во извештајот на Светската банка – „Миграција и мобилност“, економијата годинава ќе има раст од 1,5 проценти, следната година 3,2 проценти, а во…

 • „Добредојдовте во земјата на шампионите – вози одговорно“ – Нова кампања на РСБСП и РК Вардар

  „Добредојдовте во земјата на шампионите – вози одговорно“ – Нова кампања на РСБСП и РК Вардар

  Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата и европскиот ракометен првак „Вардар“ преку заедничка соработка во наредниот период ќе ја реализираат кампањата „Добредојдовте во…

 • Каталонците го возвраќаат ударот, масовно подигнуваат пари од банките

  Каталонците го возвраќаат ударот, масовно подигнуваат пари од банките

  Клиентите на банките во Каталонија ги подигнуваат парите од банките кои ги преселилија своите седишта на други локации во Шпанија во екот на кризата по…

 • Производството на аквакултури во ЕУ достигна 4 милијарди евра

  Производството на аквакултури во ЕУ достигна 4 милијарди евра

  Индустриското производство на аквакултури во Европската унија достигна 4 милијарди евра во 2015-та година, објави „Еуростат“. Производството достигна 1,3 милиони тони или 19,9% од собраната…