Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 6,810.00 -0.05%    GRNT 869.15 2.4%    KMB 2,949.90 2.45%    MPT 30,800.00 0%    MTUR 4,554.05 1.2%    STB 932.41 -1.23%    STIL 135.00 0%    TEL 280.00 -0.06%    

Намален бројот на туристи во САД за прв пат од 2009 година

Време: 11:36

Датум: август 12, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Бројот на туристите во САД е намален за прв пат од 2009 година, како и нивните трошоци, соопшти денеска американското Министерство за трговија, прнесува Франс прес.

Минатата година “меѓународните посетители” биле за 2 проценти помалку во однос на претходната година, а потрошените пари од нивна страна бележат намалување од 1 процент на 245 милијарди долари.

За 2017 година, сепак прелиминарните податоци на Министерството посочуваат зголемување на бројот на туристите.

Најмногу туристи во 2016 година дошле од Канада (19,3 милиони), потоа Мексико (18,7 милиони), Велика Британија (4,6 милиони), Јапонија (3,6 милиони), Кина (3 милиони), Германија (2 милиони) и Јужна Кореја (2 милиони).

За минатата година најмногу потрошиле Кинезите (33 милијарди долари), Мексиканците (20,2 милијарди долари), Индијците (13,6 милијарди долари) и Јужнокорејците (8,6 милијарди долари).

Туристичката индустрија на САД, во која се вработени 7,6 милиони луѓе, изнесува 2,7% од бруто домашниот производ, покажува статистиката.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Иницијативата за одбрана на Дебар Маало бара да запре издавањето дозволи за градба

  Иницијативата за одбрана на Дебар Маало бара да запре издавањето дозволи за градба

  Иницијативата „Во одбрана на Дебар Маало“ го поздравува напорот на градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, за изградба на монтажен паркинг и поставување заштитни столпчиња…

 • График на денот: Влијанието на вештачката интелигенција врз економијата

  График на денот: Влијанието на вештачката интелигенција врз економијата

  За луѓето кои се најмногу поврзани во технолошкиот сектор, тешко е да се измисли повеќе контроверзна тема од влијанието на вештачката интелигенција врз општеството, коментира…

 • Прв суфицит после Брегзит

  Прв суфицит после Брегзит

  Велика Британија во јули оваа година оствари прв буџетски суфицит во 15 години, благодарение на приливите по основ на уплатата на данок на доход. Него…

 • Приходите од туризмот во Грција пораснаа за 14,2% во јуни

  Приходите од туризмот во Грција пораснаа за 14,2% во јуни

  Податоците за туризмот, витален извор на пари во длабоко задолжената Грција, сугерираат дека земјата од Југоисточна Европа печали пари од топлите летни денови. Приходите од…

 • По сендвичарата “7-ца”, труење со храна и во познатата скопска гостилница “ДМ”

  По сендвичарата “7-ца”, труење со храна и во познатата скопска гостилница “ДМ”

  Пет лица со знаци на акутно труење од храна побарале лекарска помош на Клиниката за инфективни болести откако консумирале храна од скопската „Гостилница ДМ“, соопшти…

 • Крај за рекламирањето на Владата во комерцијалните медиуми

  Крај за рекламирањето на Владата во комерцијалните медиуми

  Владата  го стопира рекламирањето  на комерцијалните радиодифузери и печатени медиуми, билборди, интернет-портали (со исклучок на социјалните медиуми) и  комуникацијата со граѓаните ќе ја остварува преку…

 • Владата подготвува програма за лична асистенција на лицата со телесна попреченост

  Владата подготвува програма за лична асистенција на лицата со телесна попреченост

  На предлог на Министерството за труд и социјална политика, Владата вчера ја разгледа информацијата за воведување програма за лична асистенција на лица со телесна попреченост. Оваа…

 • Царовска: За десеттина години дупката за исплата на пензии е тројно зголемена

  Царовска: За десеттина години дупката за исплата на пензии е тројно зголемена

  „Трансферот на буџески средства во Фондот на пензиско осигурување е речиси тројно зголемен во периодот од 2006 до 2016 година и минатата година и тоа…

 • Привремено затворени оперативните сали на Очната клиника

  Привремено затворени оперативните сали на Очната клиника

  Салите за операции се привремено затворени на Клиниката за очни болести. Оттаму испратија соопштение во кое наведуваат дека ќе бидат згрижени само итните случаи. „Клиниката…

 • Извршено авионско снимање на целата територија на Република Македонија

  Извршено авионско снимање на целата територија на Република Македонија

  Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство соопшти дека во периодот јуни – средина на август вторпат по 2009 година изврши авионско снимање на целата територија…