Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,308.06 0.08%    BESK 9,550.00 0.53%    CEVI 1,040.00 7.88%    FERS 58,000.00 -1.69%    GRNT 759.00 -2.89%    KMB 2,696.57 -0.09%    KVAS 12,000.00 9.09%    MKSD 200.00 -7.41%    MTUR 4,100.00 0%    PPIV 38,001.00 -3.07%    RMDEN15 95.00 0%    STB 915.00 0.55%    STIL 130.00 0.78%    TEL 279.00 0.25%    TNB 13,106.10 0.03%    TTK 810.00 1.23%    UNI 1,857.00 -2.26%    

Чекори кои ќе ве направат поголем ентузијаст

Време: 10:47

Датум: август 12, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Ентузијазмот е особина која се учи, негува и која бара време и голема волја…

Зошто ви е потребен ентузијазмот?

Затоа што го прави животот поубав, позабавен и воедно е спас од апатија, досада и меланхолија, болести на модерното време. Ентузијазмот ги прави животните ситуации возбудливи и инспиративни, а вашиот живот активен. Што и да замислите ентузијазмот е двигател кој ќе покрене добра волја и енергија. Што и да сте наумиле ќе се случи многу побрзо и полесно, отколку кога сте депресивни.

Чекори кои ќе ве направат поголеми ентузијасти:

1. Пронајдете го она што ви се допаѓа и што ве интересира. Активноста која ви носи среќа и задоволство е задолжителна состојка од ентузијазмот. Поминувањето повеќе време работејќи ги нештата кои вас ве возбудуваат, ќе ве оддржи во ентузијастичко расположение.

2. Пронајдете позитивна страна во ситуациите кои не изгледаат така. Доволна е трошка оптимизам и веќе сте на вистинскиот пат. Секогаш ќе ви биде полесно да се снајдете во неблагодарните ситуации со позитивниот став.

3. Добри вибрации од другите луѓе. Колку повеќе време поминувате со позитивни луѓе, толку поголеми се шансите и вие да ги промените ставовите и да бидете попозитивни. Како што е и во спротивниот случај логично дека ќе бидете се, само не ентузијасти и расположени.

4. Енергија на високо ниво. Редовен сон, хранете се здраво, внесете доволно течности, бидете физички и ментално активни.

5. Внимателно со информациите кои пристигнуваат до вас. Избегнувајте ги негативните информации, негативните луѓе кои постојано се жалат и имаат песимистичен став, како и црната хроника, која порано или подоцна „ќе го потроши“ вашиот ентузијазам.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Како до успешна презентација?

  Како до успешна презентација?

  Еве листа од презентациски слајдови и податоци, што треба да ги имате на големиот ден, кога инвеститорите ќе седнат со вас на иста маса и…

 • Колку месеци или години треба да останете на едно работно место?

  Колку месеци или години треба да останете на едно работно место?

  Многумина се прашуваат кое е оптималното време кое треба да го поминете во иста компанија, а одговорите на Quor ги претстави Мајкл О.Чрч. Како што…

 • Основачот на Инстаграм: Правилото „5 минути“ е лек за одложувањето

  Основачот на Инстаграм: Правилото „5 минути“ е лек за одложувањето

  Потребни ви се само 5 минути да престанете со одложувањето на своите цели. Еве како… Пет минути не се доволно време за било што добро…

 • Работите од дома? 5 работи кои треба да ги практикувате секој ден

  Работите од дома? 5 работи кои треба да ги практикувате секој ден

  Работата од дома е се почеста. Според анкетите од 2016 година, 37 проценти од вработените во Америка работеле од далеку, односно надвор од канцелариите, што е…

 • Ова е главната причина поради која вработените ја напуштаат работата

  Ова е главната причина поради која вработените ја напуштаат работата

  Сиаран Фоли, водечки HR (human resources) експерт во Сиднеј кој работи со топ менаџмент, напиша на LinkedInd за главната причина поради кoја вработените јa напуштаат…

 • Предавање на Антон Ледерер во Музејот на современа уметност

  Предавање на Антон Ледерер во Музејот на современа уметност

  Проектниот простор Прес ту егзит заедно со Музејот на современа уметност ве покануваат на предавање на Антон Ледерер, ко-основач на <ротор> центарот за современа уметност…

 • Не сте задоволни со својата кариера? Овие три прашања треба да си ги поставите на себе си

  Не сте задоволни со својата кариера? Овие три прашања треба да си ги поставите на себе си

  Сосема е нормално работата да наиде на кризен период, кога сте окупирани од стресот, проблемите или непредвидливите ситуации. За да се уверите себе си дека…

 • 6 начини како секого да го убедите во се што сакате

  6 начини како секого да го убедите во се што сакате

  Вашата порака е важна за вас, но за да им ја упатите и на другите морате да ја преформулирате и да ја оформите во различни…

 • Tајни кои експертите нема да ви ги откријат

  Tајни кои експертите нема да ви ги откријат

  Дан Валдшмид е оратор, писател и стратег. Валдшмид „војува“ со конвенционалните бизнис стратегии. „Wall Street Journal“, неговиот блог го смести меѓу топ 7 блогови во…

 • Како до лидерската позиција?

  Како до лидерската позиција?

  Универзално упатство за тоа како се станува менаџер не постои, но неколку совети од Лондонската школа за односи со јавноста, секако ќе бидат од корист…