Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,801.99 -1.64%    BESK 10,275.00 -3%    GRNT 810.00 -0.06%    KMB 3,389.73 -0.22%    MERM 800.00 -20%    MPT 29,500.63 0%    OKTA 3,620.00 0.56%    RMDEN16 94.90 0.11%    RZUS 139.00 3.73%    SBT 2,041.00 -2.86%    STB 940.85 0.03%    STIL 139.03 -4.1%    TETE 2,286.67 2.27%    TKVS 3,110.00 2.98%    TNB 13,581.59 -0.42%    TPLF 1,649.90 1.35%    TTK 947.00 -2.97%    UNI 2,050.00 0%    

Mitsubishi претстави целосно нов модел (фото+видео)

Време: 16:40

Датум: август 11, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

Компанијата „Mitsubishi“ во рамките на автомобилскиот салон во Индонезија претстави целосно нов модел – семеен миниван со 7 седишта, кој ќе се вика „Xpander“. Автомобилот ќе се нуди во прво време само на домашниот пазар, а догодина ќе почне и извоз во некои земји од Азија.

Димензиите на „Xpander“ се должина од 4475 мм, ширина од 1750 мм и висина од 1700 мм, а тоа му дава поголем внатрешен волумен од сите останати автомобили од оваа класа. Освен тоа седиштата се доволно големи за да може дури на последниот ред удобно да патуваат луѓе со нормална големина.

„Клиентите сакаат токму таков автомобил, идејата на неговото создавање е тој да биде не само практичен, туку и со атрактивен изглед. Целта е неговиот имиџ да биде повисок од оној на конкурентите“, коментира главниот дизајнер на јапонската марка, Цунехиро Кунимото.

Кабината е вкрстување помеѓу миниван и кросовер има огромен број додатоци за чување на различни предмети. Само местата за поставување на чаши или шишиња се 16. Секој ред седишта е опремен со приклучок од 12 волти, како и со „USB“-излези за полнење на паметни телефони и таблети.

Движењето на „Xpander“ се обезбедува од 1,5-литарски бензински мотор со 16 вентили, кој развива моќност од 105 КС. Тој може да се комбинира со 5-брзински мануелен менувач или со 4-степен автоматски. Во сите верзии автомобилот ќе биде само со преден погон.

Продажбата на новиот миниван на „Mitsubishi“ стартуваат наесен, а тој ќе се составува во новата фабрика на компанијата, лоциран на 37 километри од главниот град Џакарта. Цените на „Xpander“ ќе се движат помеѓу 14.000 и 18.500 американски долари. Во компанијата предвидуваат да произведуваат и продаваат по 80.000 примероци од моделот годишно, а од нив 20.000 ќе бидат за извоз. Деновиве ќе излезе и верзија на овој автомобил под брендот „Nissan“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Јубилејниот BMW M4 Cabrio за 300 среќници (фото)

  Јубилејниот BMW M4 Cabrio за 300 среќници (фото)

  „BMW“ oваа година одбележуваа три децении од лансирањето на првиот „М“ модел со отворен покрив. Tаа 1988-ма година „М“ одделението на „BMW“ одлучи на купувачите…

 • Американски истражители пронашле нелегален софтвер во дизел моторите на Мерцедес

  Американски истражители пронашле нелегален софтвер во дизел моторите на Мерцедес

  Американски истражители наводно пронашле нелегален софтвер во дизел моторите на германската компанија Дајмлер, која го поседува брендот Мерцедес-Бенц. Програмата овозможувала компанијата со мамење да ги…

 • Кој е број 1 во светот на пикапите?

  Кој е број 1 во светот на пикапите?

  Овој пазар е конзервативен, но исто така многу интересен Освен во САД, пикап возилата претставуваат еден малку посебен дел од пазарот на автомобили и малкумина…

 • Opel го претстави Combo Life зa 2019-та (фото+видео)

  Opel го претстави Combo Life зa 2019-та (фото+видео)

  Претставен е и вториот од најавените 3 сродни модели на групацијата „PSA“ – „Opel Combo Life“, кој ја дели механичката платформа со „Citroen Berlingo“ зa…

 • Премиера: Citroen Berlingo Multispace зa 2019-та (фото+видео)

  Премиера: Citroen Berlingo Multispace зa 2019-та (фото+видео)

  Досега „Citroen Berlingo“ често беше достапен автомобил, користен претежно за превоз на стока со помали димензии и тежина. Третата генерација на моделот, сепак, ќе ја…

 • Ова е луксузната верзија на Skoda Kodiaq (фото)

  Ова е луксузната верзија на Skoda Kodiaq (фото)

  Чешката автомобилска компанија откри детали за луксузната верзија на нејзиниот кросовер „Skoda Kodiaq“. Таа ќе се нарекува „Laurin & Klement“, во чест на основачите на…

 • Лани во Македонија загинале 155 лица во сообраќајни несреќи

  Лани во Македонија загинале 155 лица во сообраќајни несреќи

  Минатата година 155 луѓе го загубиле животот во сообраќајни незгоди по патиштата низ земјата. Од нив 150 лица загинале во 3.918 сообраќајки предизвикани од грешка…

 • Audi планира SUV кабриолет?

  Audi планира SUV кабриолет?

  Германскиот производител „Audi“ изгледа има во план да изработи „SUV“ автомобил во кабриолет верзија. Списанието „Autoguide“ објави скици од патентот на „Audi“ на кои се…

 • Kia Ceed – веќе официјално (фото+видео)

  Kia Ceed – веќе официјално (фото+видео)

  Корејската компанија „Kia“ ги објави официјалните фотографии од новата генерација на „Ceed“ – хечбекот има нов дизајн, а исчезна и апострофот кој стоеше пред последната…

 • Новиот Dacia Duster – Автомобил на годината за 2018!

  Новиот Dacia Duster – Автомобил на годината за 2018!

  Националното жири при изборот ‘Автомобил на годината во Македонија’ одлучи да оваа 2018 година титулата ја додели на комплетно новиот Dacia DUSTER. Националното Жири се…