Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 6,810.00 -0.05%    GRNT 869.15 2.4%    KMB 2,949.90 2.45%    MPT 30,800.00 0%    MTUR 4,554.05 1.2%    OKTA 3,700.00 -2.63%    STB 932.41 -1.23%    STIL 135.00 0%    TEL 280.00 -0.06%    

Македонски уметници учествуваат на „Сигет“ во Будимпешта

Време: 15:54

Датум: август 11, 2017

Категорија: КУЛТУРА

Архитектот Марија Христовска Стевковска и ликовниот уметник Ѓорѓе Јовановиќ на овогодишното јубилејно 25. издание на еден од најголемите европски музички фестивали, „Сигет“ во Будимпешта, изработија архитектонскo-скулптурална инсталација „Pleasure letters“ (Букви за уживање).

Инсталацијата функционира и како уметничко дело и како дел од забавните содржини на фестивалот. Таа претставува собиралиште на посетителите и вклучува различни содржини.

Иницијалната идеја произлегува од користењето/играњето со буквите од името на фестивалот.

Секоја буква е пресоздадена во објект/ простор за различни активности: одмор, дружење, интерактивно фотографирање, игра итн. Изработени се шест објекти со вкупна должина од 25 метри. Изработени се од различни материјали: метал, дрво, пластика, дигитални отпечатоци со цел да одговараат на различни намени.

Инсталацијата е дел од програмата на фестивалот „Арт оф фридом“, која им овозможува на младите креативци да ги презентираат своите идеи и таленти.

Фестивалот се одржува од 9 до 16 август. Минатата година го посетиле околу половина милион посетители.

Ова ова е првпат македонски визуелни автори да добијат можност да се претстават во рамки на ликовната програма.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Фестивал „Браќа Манаки“: Французот Пиер Лом лауреат на „Златна камера 300“ за животно дело

  Фестивал „Браќа Манаки“: Французот Пиер Лом лауреат на „Златна камера 300“ за животно дело

  Францускиот кинематографер Пиер Лом е добитник на „Златната камера 300“ за животно дело на 38. издание на интернационалниот фестивал за филмска камера „Браќа Манаки“, што…

 • На фестивалите СВП и „Македокс“ дискусии на „Креативна Европа – Медија и култура“

  На фестивалите СВП и „Македокс“ дискусии на „Креативна Европа – Медија и култура“

  Канцеларијата на креативна Европа – Медија и култура“ при Министерството за култура на Република Македонија и Агенцијата за филм на Република Македонија, во соработка со…

 • Нема повеќе доцнење на претстава!

  Нема повеќе доцнење на претстава!

  Новиот директор на МНТ, Драган Спасов – Дац, вчера преку својот профил на „Фејсбук“ напиша дека со почетокот на новата театарска сезона во Македонскиот народен…

 • Шести пат Интернационален џез-викенд во Прилеп

  Шести пат Интернационален џез-викенд во Прилеп

  И годинава шести пат на 24, 25 и 26 август во Прилеп ќе се одржи Интернационалниот џез-викенд на кој учество ќе земат најактуелните џез-музичари од…

 • Горан Папаз со настап на СВП

  Горан Папаз со настап на СВП

  По исполнетото лето со настапи во државата и на Балканот, Горан Папаз оваа година ќе ја има честа да настапува на фестивалот Струшки вечери на…

 • Почина познатиот американски комичар Џери Луис

  Почина познатиот американски комичар Џери Луис

  Еден од најдобрите американски комичари, Џери Луис почина денес во својата 91 година во својот дом во Лас Вегас. Вистинското име му беше Џозеф Левич,…

 • Утре промоција на романот „Род“ во Стара Чаршија

  Утре промоција на романот „Род“ во Стара Чаршија

  Утре во кафе барот Ла Кања во Скопската чаршија со почеток од 21 часот ќе се одржи промоција на романот „Род“, издание на ИЛИ-ИЛИ, со гостување…

 • Започна Супер Скопје – на првиот настан неколку илјади скопјани

  Започна Супер Скопје – на првиот настан неколку илјади скопјани

  Синоќа со концерт на Сергеј Четковиќ почна големата летна забава „Супер Скопје“, а на првата вечер присуствуваа неколку илјади луѓе. Во рамки на „Супер Скопје“…

 • „Охридско лето“ приредува Вечер на романтична музика за виола

  „Охридско лето“ приредува Вечер на романтична музика за виола

  Во рамките на Вечерта на романтична музика за виола на „Охридско лето“, вечерва концерт ќе одржат Блерим Груби на виола и пијанистката Марија Вршкова. На…

 • „Рок-симфонија“ ја обедини публикатa во Охрид

  „Рок-симфонија“ ја обедини публикатa во Охрид

  Голем рок-концерт се одржа синоќа во рамките на фестивалот Охридско лето. Долни Сарај беше претесен за да ја прими многубројната публика која уживаше во проектот…