Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,595.80 0.62%    BESK 11,000.07 -0.92%    KMB 2,800.00 -0.01%    MKSD 232.00 0%    MPT 28,032.26 -0.95%    OHB 5,367.09 -1.52%    REPL 52,500.00 -0.23%    RZLV 45.00 0%    RZUS 129.00 1.57%    SBT 2,180.00 -2.64%    STB 940.91 -0.33%    STBP 680.00 0%    TEL 274.50 0.92%    TNB 13,300.00 -1.48%    TTK 828.00 0.12%    

5 причини да јадете овесна каша

Време: 15:08

Датум: август 11, 2017

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Го штити срцето, помагаа при слабеењето…

Се јаде на 100 начини

Овесот и производите од овес како што е овесната каша или овесните снегулки се исклучително здрави но и поволни намирници. Ако мислите дека овесната каша се јаде само за појадок, не сте во право. Таа може да се меша во речиси сите јадења, како прилог, додаток во варивата или салатите, со јајцата или пак во разните слатки верзии. Може да биде и основа на здравиот десерт, како колачите од овес и сл.

Го намалува холестеролот

Богата со здрави влакна, овесната каша има својства за врзување на мастите за себе и на тој начин влијае на намалувањето на нивото на лошиот холестерол во крвта. На тој начин го штити и здравјето на срцето и крвните садови и го намалува ризикот од појава на срцев и мозочен удар.

Сојузник во слабеењето

Влакната кои ги содржи овесната каша делуваат така што го зголемуваат волуменот на одделни количини во нашиот дигестивен систем, поради што по овесната каша долго време ќе бидете сити. Освен тоа, благодарние на влакната се стимулира дигестивниот систем и се поттикнува метаболизмот, па затоа е идеална храна за сите кои сакаат да ослабат.

Го намалува притисокот

Од сите јадења со кои можете да го стабилизирате притисокот, овесната каша е една од најмоќните намирници. Делотворната состојка во овесната каша е лигнан, растително влакно, а истражувањата покажале дека со редовно консумирање притисокот може да се намали и до 30 проценти.

Го намалува ризикот од рак

Намирниците од цели зрна, вклучувајќи ги и овесните снегулки, го намалуваат ризикот од рак на дебелото црево, покажа истражувањето објавено во магазинот „British Medical Journal“. Освен тоа, студиите покажале дека овесот го намалува и ризикот од рак на дојка, простата и јајници.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Имате главоболки? Овој домашен лек ќе ви помогне побрзо од апчињата!

  Имате главоболки? Овој домашен лек ќе ви помогне побрзо од апчињата!

  Кога ќе не заболи главата, обично посегнуваме по било кој лек против болки кој го имаме при рака. Сепак, доколку го направите овој еликсир, тој…

 • Напиток кој ја крие тајната на здравиот и младешки изглед

  Напиток кој ја крие тајната на здравиот и младешки изглед

  Една чаша од овој напиток потсетува на вода од бара, но се чини дека токму водата од хлорофил е нов чудотворен напиток, тврдат научниците, додека…

 • 6 намирници за подобар имунитет

  6 намирници за подобар имунитет

  Медот, лукот, јужното овошје, зеленчукот, јогуртот и црната чоколада помагаат во одбраната на организмот… Ако имунитетот го сфаќаме како способност да се избориме со секаков…

 • Диетални напитоци кои можат да ви помогнат да ослабите

  Диетални напитоци кои можат да ви помогнат да ослабите

  Ако се борите со вишокот килограми, а сте во процес на диета, постојат напитоци кои можат да ви помогнат во таа мисија. Ви ги претставуваме…

 • Дали белиот ориз е навистина штетен?

  Дали белиот ориз е навистина штетен?

  Некој одамна покренал гласини дека белиот ориз е штетен, а дека кафениот или интегрален ориз е здрав. Не е познато точно од каде потекнуваат овие…

 • Намирници кои се вистински шеќерни бомби

  Намирници кои се вистински шеќерни бомби

  Ви претставуваме список со намирници кои содржат најмногу шеќер. Шеќерот е една од четирите намирници наречени „бела смрт“, а бројни експерти го посочуваат шеќерот како…

 • Намирници кои имаат смирувачко дејство

  Намирници кои имаат смирувачко дејство

  Кои се тие магични намирници кои имаат смирувачко дејство? Прочитајте го основниот список и потрудете се секогаш да имате нешто од тоа во вашите резерви……

 • Сируп од портокал против сува кашлица

  Сируп од портокал против сува кашлица

  Ако имате проблеми со сувата кашлица направете сируп од портокал кој ќе ги ублажи тешкотиите. Рецептот за сирупот од портокал е многу едноставен, а добро…

 • Како да согорите 150 калории за само 8 минути? (видео)

  Како да согорите 150 калории за само 8 минути? (видео)

  Овој кардио тренинг од само 8 минути ќе ви помогне да се ослободите од вишокот сало околу стомакот. Иако звучи предобро за да биде вистиното…

 • Одличен домашен рецепт за маска за брз и здрав раст на косата

  Одличен домашен рецепт за маска за брз и здрав раст на косата

  Дали некогаш сте се запрашале зошто јајцата, бананите, медот и пивото се добри за косата? Затоа ви го претставуваме овој рецепт, тој ќе ви одговори…