Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 6,810.00 -0.05%    GRNT 867.65 2.22%    MPT 30,800.00 0%    MTUR 4,500.00 0%    STB 932.41 -1.23%    STIL 135.00 0%    TEL 280.00 -0.06%    

Sharp го претстави конкурентот на iPhone 8

Време: 14:37

Датум: август 11, 2017

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Како и што се очекуваше, компанијата „Sharp“ неодамна го претстави својот нов паметен телефон „Aquos S2“. Презентацијата се одржа настан во Пекинг. Компанијата претстави конкуренти на се уште неизлезените на пазарот „iPhone 8“ и „Essential Phone“.

„Sharp Aquos S2“ – тоа е паметен телефон со многу тенки рамки околу 5.5-инчен дисплеј. Во горниот дел може да се открие мал процеп за предната камера.

Телефонот на Енди Рубин – „Essential Phone“, изгледа токму на ист начин. Благодарение на огромната количина гласини нема сомнежи дека „iPhone 8“ ќе има слична визија.

Единствено што силно го одликува „Aquos S2“ – тоа е копчето „Home“ со вграден скенер за отпечатоци. Тој е лоциран под екранот во долниот дел на предниот панел на уредот.

Задниот дел на „Aquos S2“ силно наликува на визијата која ни ја создаваат неофицијалните слики на новиот „iPhone“. На задниот капак вертикално е сместена двојна камера и блиц. Освен логото, друго таму нема.

„Aquos S2“ работи со процесор „Qualcomm Snapdragon 630“ со 4 GB RAM и 64 GB внатрешна меморија. Тоа е поприфатливата верзија. Таа ќе биде на пазарот уште на 14-ти август по цена од 372 долари.

Постои и втора верзија на смартфонот, овој пат со процесор „Snapdragon 660“ со 6 GB RAM меморија и 128 GB вградена меморија. Оваа верзија ќе чини 520 долари.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Редизајнирана уште една верзија на Golf (фото+видео)

  Редизајнирана уште една верзија на Golf (фото+видео)

  Една од премиерите на штандот на „Volkswagen“ за време на автомобилскиот саем во Франкфурт во септември ќе биде на обновениот компактен ван „Golf Sportsvan“, моделот…

 • McDonald’s затвора 169 продажни места во Индија

  McDonald’s затвора 169 продажни места во Индија

  „McDonald’s India“ најави дека ќе затвори 169 продажни места во северна и источна Индија, откако американскиот ланец на ресторани за брза храна одлучил да го…

 • ЕК започна темелна истрага за договорот меѓу Bayer и Monsanto

  ЕК започна темелна истрага за договорот меѓу Bayer и Monsanto

  Европската комисија (ЕК) започна темелна истрага на планираната зделка за купување на американската група за семиња „Monsanto“ од германската „Bayer“ поради загриженоста за конкуренцијата на…

 • Назад во училиште со позитивните пораки на OKAIDI

  Назад во училиште со позитивните пораки на OKAIDI

  Францускиот бренд за деца Оkaidi го прославува почетокот на училиштето со пораки за позитивни мисли и чувства, добро расположение, меѓусебно помагање, толеранција и оптимизам. Овие…

 • Прв суфицит после Брегзит

  Прв суфицит после Брегзит

  Велика Британија во јули оваа година оствари прв буџетски суфицит во 15 години, благодарение на приливите по основ на уплатата на данок на доход. Него…

 • Приходите од туризмот во Грција пораснаа за 14,2% во јуни

  Приходите од туризмот во Грција пораснаа за 14,2% во јуни

  Податоците за туризмот, витален извор на пари во длабоко задолжената Грција, сугерираат дека земјата од Југоисточна Европа печали пари од топлите летни денови. Приходите од…

 • По сендвичарата “7-ца”, труење со храна и во познатата скопска гостилница “ДМ”

  По сендвичарата “7-ца”, труење со храна и во познатата скопска гостилница “ДМ”

  Пет лица со знаци на акутно труење од храна побарале лекарска помош на Клиниката за инфективни болести откако консумирале храна од скопската „Гостилница ДМ“, соопшти…

 • Фестивал „Браќа Манаки“: Французот Пиер Лом лауреат на „Златна камера 300“ за животно дело

  Фестивал „Браќа Манаки“: Французот Пиер Лом лауреат на „Златна камера 300“ за животно дело

  Францускиот кинематографер Пиер Лом е добитник на „Златната камера 300“ за животно дело на 38. издание на интернационалниот фестивал за филмска камера „Браќа Манаки“, што…

 • Крај за рекламирањето на Владата во комерцијалните медиуми

  Крај за рекламирањето на Владата во комерцијалните медиуми

  Владата  го стопира рекламирањето  на комерцијалните радиодифузери и печатени медиуми, билборди, интернет-портали (со исклучок на социјалните медиуми) и  комуникацијата со граѓаните ќе ја остварува преку…

 • Риека не успеа против Олимпијакос, Марибор се врати во ЛШ (видео)

  Риека не успеа против Олимпијакос, Марибор се врати во ЛШ (видео)

  Марибор, Олимпијакос, Селтик, Наполи и Севилја изборија пласман во фазата по групи во Лигата на шампионите. Шампионот на Словенија, Марибор, по две години се враќа…