Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,595.80 0.62%    BESK 11,000.07 -0.92%    KMB 2,800.00 -0.01%    MKSD 232.00 0%    MPT 28,032.26 -0.95%    OHB 5,367.09 -1.52%    REPL 52,500.00 -0.23%    RZLV 45.00 0%    RZUS 129.00 1.57%    SBT 2,180.00 -2.64%    STB 940.91 -0.33%    STBP 680.00 0%    TEL 274.50 0.92%    TNB 13,300.00 -1.48%    TTK 828.00 0.12%    

ЕУ со нови мерки против кинескиот увоз на челик

Време: 14:09

Датум: август 11, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Европската унија воведе антидампинг давачки врз челичните производи од Кина во износ меѓу 17,2 и 28,5 проценти во зависност од компанијата извозник, пренесе „Ројтерс“. Одлуката е објавена во Службениот весник на ЕУ.

Мерката ќе покрие до 28,5% од штетите од челичните материјали од Кина. Одлуката беше донесена по осуммесечна истрага на комисијата по што е утврдено дека производите се продаваат по дампинг цени во Европа.

Должност е за период од шест месеци. Европската комисија наведува дека станува збор за извоз на прокат од железо, челик и челични легури. Големината на должност е во зависност од големината на кинеските компании извозници, кои се согласиле да обезбедат информации на ЕК за параметрите на своето цени во истрагата што продолжува од октомври 2016-та година.

За помалите извозници кои не ги доставиле своите податоци на Европската комисија, е утврдена просечна царина од 23,5 проценти.

„Привремениот заклучок е дека наметнувањето на мерките ќе придонесе за обновување на индустријата на ЕУ, а зголемувањето на цените ќе и овозможи повторно да победува“, се вели во одлуката на ЕК.

Повод за истрагата е жалбата од 25-ти октомври 2016-та година од страна на членовите на Европската асоцијација на производители на челик (Eurofer), вклучувајќи ги „ArcelorMittal“, „ThyssenKrupp“ и „Tata Steel Europe“. Во неа се истакнува дека кинеската челична продукција се испорачува во ЕУ по цени под цената на чинење од европските производители.

ЕК признава во својата изјава дека мерките се воведени со известување на економската ситуација и вработеноста во челичната индустрија на ЕУ, а не само врз основа на анализата на пазарот.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Македонските инженери дел од моторот што ја движи Европската унија

  Македонските инженери дел од моторот што ја движи Европската унија

  Комората на овластени архитекти и овластени инженери на Република Македонија и покрај тоа што не е голема, сепак има огромна предност во тоа што сите…

 • ЕК започна истрага за увозoт на кинески електрични велосипеди

  ЕК започна истрага за увозoт на кинески електрични велосипеди

  Европската комисија започна истрага за увозот на електрични велосипеди од Кина, поради што Пекинг го предупреди Брисел да не дејствува со протекционизам, објави „Ројтерс“. Европската…

 • Граѓаните најмногу ги бараат потрошувачките и станбените кредити

  Граѓаните најмногу ги бараат потрошувачките и станбените кредити

  Вкупното кредитирање на фирмите и на граѓаните во септември е намалено за 0,3 отсто, но на годишно ниво е забележан раст од 4,3 проценти, покажуваат…

 • 666 – Толку во моментов должат Американците

  666 – Толку во моментов должат Американците

  Дефицитот во американскиот буџет во последната даночна година, која заврши на први октомври, достигна 665,7 милијарди долари. Како што пренесува Блумберг, вака големата сума се објаснува…

 • Денес сончево и топло, температурите до 29 степени

  Денес сончево и топло, температурите до 29 степени

  Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност и со слаб северозападен ветер. Утринската температура ќе се движи од…

 • АМСМ: Сообраќајот се одвива по суви коловози

  АМСМ: Сообраќајот се одвива по суви коловози

  АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на…

 • Скокнаа цените во Британија, се заканува и скок на каматите

  Скокнаа цените во Британија, се заканува и скок на каматите

  Годишната стапка на инфлација во Британија забрза во месец септемри на највисоко ниво за пет години, поради растечките цени на сировините, храната и транспортот, покажува…

 • Цената на биткоинот ја мина границата од 6.100 долари

  Цената на биткоинот ја мина границата од 6.100 долари

  Биткоинот денес ја мина границата од 6.100 долари со што го мина вчерашното рекордно високо ниво од повеќе од 6.000 долари. Криптовалутата се тргуваше за…

 • ОПЕК: Побарувачката на нафта ќе биде над 100 милиони барели дневно до 2020-та

  ОПЕК: Побарувачката на нафта ќе биде над 100 милиони барели дневно до 2020-та

  Генералниот секретар на ОПЕК Мохамед Баркиндо изјави дека нафтените пазари се ребалансирааат „со забрзувањето на темпото“ и дека тој „не предвидува максимум“ на побарувачката на…

 • За секој нов доселеник ова италијанско гратче нуди по 2.000 евра

  За секој нов доселеник ова италијанско гратче нуди по 2.000 евра

  Градоначалникот на италијанското гратче Кандела смисли практично решение за зголемување на бројот на жители. Тој решил да му плати на секој што ќе се пресели…