Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,801.99 -1.64%    BESK 10,275.00 -3%    GRNT 810.00 -0.06%    KMB 3,389.73 -0.22%    MERM 800.00 -20%    MPT 29,500.63 0%    OKTA 3,620.00 0.56%    RMDEN16 94.90 0.11%    RZUS 139.00 3.73%    SBT 2,041.00 -2.86%    STB 940.85 0.03%    STIL 139.03 -4.1%    TETE 2,286.67 2.27%    TKVS 3,110.00 2.98%    TNB 13,581.59 -0.42%    TPLF 1,649.90 1.35%    TTK 947.00 -2.97%    UNI 2,050.00 0%    

Добриот извештај придонесе за раст на акциите на Coca-Cola HBC

Време: 12:58

Датум: август 11, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

Компанијата за флаши „Coca-Cola HBC“ објави дека силниот раст на продажбата, зголемувањето на цените и некои други фактори доведоа до зголемување на профитот за првата половина на 2017-та година, пренесоа светските агенции.

Компанијата „останува на пат да постигне раст на приходите и профитот за целата година“.

Се очекува влијанието на девизниот курс врз дообработката на резултатите да биде неутрална во однос на претходните прогнози за негативно влијание на вредност од 15 милиони евра на оперативната добивка.

За шесте месеци до 30-ти јуни, учинокот на Концернот на добивката пред даноци е од 254,2 милиони евра, зголемување во однос на резултатот од 190,9 милиони евра во истиот период од минатата година кај нето приход од продажби од 3,21 милијарди евра наспроти 3,04 милијарди евра една година порано.

Нето добивката за првото полугодие се зголеми до 191,6 милиони евра во споредба со 140 милиони евра при зголемувањето на вкупните количини со 1,4 отсто.

Освен тоа „Coca-Cola HBC“ има зацртани мерки за преструктуирање во вредност од 26 милиони евра, кои ќе генерираат заштеди од 14 милиони евра по 2017-та година. Компанијата очекува и дополнителни 15 милиони евра од претходните мерки за реструктуирање.

Резултатите беа добро примени на берзата и акциите на компанаијата поскапеа за 9,1 отсто, заземајќи го лидерското место во водечкиот британски индекс „FTSE 100“. Од почетокот на годината зголемувањето на цената е од 46% при раст на индексот во износ од 4 проценти.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Приходите на HSBC не успеаја да ги задоволат инвеститорите

  Приходите на HSBC не успеаја да ги задоволат инвеститорите

  Најголемиот кредитор во Европа по пазарна капитализација „HSBC Holdings“ забележа скок на годишната добивка пред даноците под прогнозите и откри план за привлекување на до…

 • KFC затвора ресторани поради недостаток на пилешко

  KFC затвора ресторани поради недостаток на пилешко

  Ланецот ресторани KFC затвори стотина објекти ширум Британија поради недостаток на пилешко месо. Ова разочара многумина љубители на пилешкото по проблемите со новиот систем за дистрибуција.…

 • Deutsche Bank ќе скратува работни места во инвестициското банкарство

  Deutsche Bank ќе скратува работни места во инвестициското банкарство

  „Deutsche Bank“ ќе се ослободи од најмалку 250 работни места во инвестициското банкарство, вклучувајќи во Лондон и САД, пренесоа агенциите, повикувајќи се на запознаен извор,…

 • Инвеститорите бараат поделеност на акциите на Nintendo

  Инвеститорите бараат поделеност на акциите на Nintendo

  Јапонската технолошка компанија „Nintendo“ се соочува со повици од страна на нејзините инвеститори да направи поделба на акциите и да ја прошири својата база од…

 • Alibaba и Tencent водат агресивна битка за сојузници во трговијата на мало

  Alibaba и Tencent водат агресивна битка за сојузници во трговијата на мало

  Кинеските технолошки гиганти „Alibaba Group Holding“ и „Tencent Holdings“ кои имаат вкупна пазарна вредност, еднаква на 1.000 милијарди долари, не запираат со серијата од инвестиции…

 • Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет

  Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет

  Водејќи се од својата долгорочна посветеност за промоција на вистинските општествени вредности, а во согласност со добро познатото мото на компанијата, “Повеќе за вас”, Вип…

 • „Кит Кет“ на „Нестле“ прогласена за најдобра чоколада во светот

  „Кит Кет“ на „Нестле“ прогласена за најдобра чоколада во светот

  Чоколадата „Кит Кет“ на светски познатиот бренд „Нестле“, е прогласена за најдобра во светот, според интернет анкетата во која учествуваа повеќе од 100.000 луѓе, наведува…

 • Објавен Конкурсот за стипендии на Семос Академија на тема „Звукот на градот“

  Објавен Конкурсот за стипендии на Семос Академија на тема „Звукот на градот“

  Семос Академија распиша Конкурс за доделување стипендии на тема „Звукот на градот“ за академската 2018/2019 година за образовните профили Графички дизајнер и Веб дизајнер. Конкурсот…

 • GE го продава бизнисот со расветни тела

  GE го продава бизнисот со расветни тела

  Американскиот индустриски гигант „General Electric – GE“ постигна договор за продажба на бизнисот со расветни тела во Европа, на Блискиот исток, како и Африка и…

 • Amazon ќе плати парична казна за 4.000 прекршувања на законот

  Amazon ќе плати парична казна за 4.000 прекршувања на законот

  Американската компанија за е-трговија „ Amazon.com“ ќе исплати 1,2 милиони долари за да стави крај на судскиот процес во кој е обвинета за речиси 4.000…