Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 6,810.00 -0.05%    GRNT 869.15 2.4%    KMB 2,949.90 2.45%    MPT 30,800.00 0%    MTUR 4,554.05 1.2%    STB 932.41 -1.23%    STIL 135.00 0%    TEL 280.00 -0.06%    

Како неуспехот да го завртите во успех?

Време: 12:56

Датум: август 11, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Неуспехот делува така што демотивира и депримира, па дури и растажува. Факт е дека и неуспесите се составен дел од животот и не е секогаш можно да се избегнат, бидејќи човекот не е во состојба да ја контролира секоја ситуација и исходот од таа иста ситуација.

Психолозите во последните години развија методи за надминување на негативносто чувство од неуспехот, преку адаптација и претворање на тешкото и болно искуство во нешто конструктивно и корисно.

Ова се 6 интересни факти за неуспехот кои ќе ви помгонат подобро да го разберете, да го прифатите и од него да создадете успех…

1. Неуспехот прави истата цел да делува помалку достижно, бидејќи автоматски ја нарушува перцепцијата за зацртаните цели, продлабочувајќи го јазот меѓу вас и вашите планови. Целите се еднакво достижни како и претходно, но кај човекот доаѓа до промени во размислувањето, бидејќи ја губи самодовербата, чувството за моќ и мотивацијата. Однесувајте се како неуспехот да не се ни случил, игнорирајте ги негативните мисли кои ви го отежнуваат патот до успехот.

2. Неуспехот ја нарушува вашата перцепција за сопствените способности. Освен што прави целта да делува помалку достижна, влијае и на вашето видување за подготвеноста да го остварите тоа што сте го планирале, а своите вештини и интелигенција ги гледате како значително послаби отколку што тие всушност се. Пробајте да го отстраните овој притисок и не се сомневајте во тоа што го можете и знаете.

3. Неуспехот прави да се чувствувате беспомошно. Едно од најчестите и најнепријатни чувства кои луѓето ги имаат по неуспехот е беспомошноста, бидејќи неуспехот педизвикува емотивна болка. Еден неуспех не значи една година или една деценија неуспех, затоа, што поскоро заборавете на она што било и претворете го во иден успех.

4. Неуспехот може да создаде потсвесен страв од неуспех. Некои луѓе мислат дека се плашат од успехот, а всушност се плашат од неуспехот, па затоа не се ни обидуваат да достигнат некои цели. Проблемот со стравот од неуспех е во тоа што тој не е рационален ниту оправдан, а ве запира во постигнувањето на успехот. Фокусирајте се на реални, рационални факти и она што го знаете, умеете и можете да го промените, односно остварите, не мислејќи на неуспесите или грешките од минатото. Гледајте напред!

5. Неуспехот често води до несвесна самосаботажа. Еден од најчестите начини на кои луѓето се обидуваат да се изборат со неуспехот е измислување на изговор и ситуација која може да ги оправда зошто не успеале, а потоа доаѓа до појава на психосоматски симптоми како што е главоболка, болки во стомакот, психолошка криза. На овој начин ги саботираат своите напори и ја зголемуваат веројатноста да не успеат во намерите.

6. Стравот од неуспех може да се пренесе од родителите на децата. Истражувањата покажуваат дека родителите кои имаат страв од неуспех, на свите деца несвесно можат да им пренесат остри реакции или емотивно повлекување, како и став дека неуспехот е неприфатлив.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Што велат истражувањата за успешните менаџери

  Што велат истражувањата за успешните менаџери

  Новите научни истражувања за менаџментот како наука укажуваат кои универзални карактеристики се потребни на еден успешен менаџер. Направени се истражувања на  9.000 продажни менаџери од…

 • И ова делува на работната ефикасност

  И ова делува на работната ефикасност

  Како е поставен компјутерот во однос на положбата на телото? Можеби тоа е клучната причина зошто вашето работење е добро или пак не сте нешто…

 • Неколку цитати кои ќе ја зајакнат вашата самодоверба

  Неколку цитати кои ќе ја зајакнат вашата самодоверба

  – Ако некој ви каже „Не можеш“, всушност мислат „Јас не можам“. (Шон Стефансон) – Постои мала разлика меѓу луѓето, но таа мала разлика прави…

 • Неколку лаги кои едноставно мора да ги кажете на работа

  Неколку лаги кои едноставно мора да ги кажете на работа

  Иако сите се трудиме да бидеме искрени најмногу што можеме, некои лаги едноставно мора да ги изговориме… Постојат безброј ситуации во кои мораме да излажеме…

 • Истражувањата покажаа: На овие 10 работни места најчесто работат психопати

  Истражувањата покажаа: На овие 10 работни места најчесто работат психопати

  Работите на некое од наведените работни места или професии? Ако одговорот е „да“ големи се шансите да сте покрај некој психопат. Според дефиниција, психопати се…

 • Околу оваа ставка во CV-то најмногу се мачите, а на работодавците им е најмалку важна

  Околу оваа ставка во CV-то најмногу се мачите, а на работодавците им е најмалку важна

  Директорката за човекови ресурси во Фејсбук Амбра Бенџамин открива по кој систем денес повеќето работодавци ги вработуваат потенцијалните вработени. Ако барате работа, тогаш сигурно знаете…

 • За викенд спиете многу, а сепак во понеделник повторно сте уморни? Еве зошто!

  За викенд спиете многу, а сепак во понеделник повторно сте уморни? Еве зошто!

  Постои биолошка причина зошто во текот на неделата сте уморни иако викендот сте го поминале лежејќи. Според најновите истражувања, спиењето нема да ви помогне да…

 • Неколку совети за позитивна работна атмосфера

  Неколку совети за позитивна работна атмосфера

  Сите посакуваме позитивна работна атмосфера, но свесни сме за фактите дека на работа не можеме секогаш да доаѓаме со насмевка на лицето. Ви претставуваме неколку…

 • Треба да донесете важна одлука? Најдоброто време да го направите тоа е…

  Треба да донесете важна одлука? Најдоброто време да го направите тоа е…

  Со денови се премислувате во мислите, ги разгледувате опциите „за“ или „против“ и конечно треба да пресечете и да донесете важна одлука. Според научните истражувања…

 • Ни на шефовите не им е лесно

  Ни на шефовите не им е лесно

  Никогаш крај на приказните со суровите, неуките, агресивните шефови, но дека ниту вработените не се цвеќиња за мирисање откриваат искуствата на менаџерите на социјалната мрежа…