Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,308.06 0.08%    BESK 9,550.00 0.53%    CEVI 1,040.00 7.88%    FERS 58,000.00 -1.69%    GRNT 759.00 -2.89%    KMB 2,696.57 -0.09%    KVAS 12,000.00 9.09%    MKSD 200.00 -7.41%    MTUR 4,100.00 0%    PPIV 38,001.00 -3.07%    RMDEN15 95.00 0%    STB 915.00 0.55%    STIL 130.00 0.78%    TEL 279.00 0.25%    TNB 13,106.10 0.03%    TTK 810.00 1.23%    UNI 1,857.00 -2.26%    

Како неуспехот да го завртите во успех?

Време: 12:56

Датум: август 11, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Неуспехот делува така што демотивира и депримира, па дури и растажува. Факт е дека и неуспесите се составен дел од животот и не е секогаш можно да се избегнат, бидејќи човекот не е во состојба да ја контролира секоја ситуација и исходот од таа иста ситуација.

Психолозите во последните години развија методи за надминување на негативносто чувство од неуспехот, преку адаптација и претворање на тешкото и болно искуство во нешто конструктивно и корисно.

Ова се 6 интересни факти за неуспехот кои ќе ви помгонат подобро да го разберете, да го прифатите и од него да создадете успех…

1. Неуспехот прави истата цел да делува помалку достижно, бидејќи автоматски ја нарушува перцепцијата за зацртаните цели, продлабочувајќи го јазот меѓу вас и вашите планови. Целите се еднакво достижни како и претходно, но кај човекот доаѓа до промени во размислувањето, бидејќи ја губи самодовербата, чувството за моќ и мотивацијата. Однесувајте се како неуспехот да не се ни случил, игнорирајте ги негативните мисли кои ви го отежнуваат патот до успехот.

2. Неуспехот ја нарушува вашата перцепција за сопствените способности. Освен што прави целта да делува помалку достижна, влијае и на вашето видување за подготвеноста да го остварите тоа што сте го планирале, а своите вештини и интелигенција ги гледате како значително послаби отколку што тие всушност се. Пробајте да го отстраните овој притисок и не се сомневајте во тоа што го можете и знаете.

3. Неуспехот прави да се чувствувате беспомошно. Едно од најчестите и најнепријатни чувства кои луѓето ги имаат по неуспехот е беспомошноста, бидејќи неуспехот педизвикува емотивна болка. Еден неуспех не значи една година или една деценија неуспех, затоа, што поскоро заборавете на она што било и претворете го во иден успех.

4. Неуспехот може да создаде потсвесен страв од неуспех. Некои луѓе мислат дека се плашат од успехот, а всушност се плашат од неуспехот, па затоа не се ни обидуваат да достигнат некои цели. Проблемот со стравот од неуспех е во тоа што тој не е рационален ниту оправдан, а ве запира во постигнувањето на успехот. Фокусирајте се на реални, рационални факти и она што го знаете, умеете и можете да го промените, односно остварите, не мислејќи на неуспесите или грешките од минатото. Гледајте напред!

5. Неуспехот често води до несвесна самосаботажа. Еден од најчестите начини на кои луѓето се обидуваат да се изборат со неуспехот е измислување на изговор и ситуација која може да ги оправда зошто не успеале, а потоа доаѓа до појава на психосоматски симптоми како што е главоболка, болки во стомакот, психолошка криза. На овој начин ги саботираат своите напори и ја зголемуваат веројатноста да не успеат во намерите.

6. Стравот од неуспех може да се пренесе од родителите на децата. Истражувањата покажуваат дека родителите кои имаат страв од неуспех, на свите деца несвесно можат да им пренесат остри реакции или емотивно повлекување, како и став дека неуспехот е неприфатлив.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Како до успешна презентација?

  Како до успешна презентација?

  Еве листа од презентациски слајдови и податоци, што треба да ги имате на големиот ден, кога инвеститорите ќе седнат со вас на иста маса и…

 • Колку месеци или години треба да останете на едно работно место?

  Колку месеци или години треба да останете на едно работно место?

  Многумина се прашуваат кое е оптималното време кое треба да го поминете во иста компанија, а одговорите на Quor ги претстави Мајкл О.Чрч. Како што…

 • Основачот на Инстаграм: Правилото „5 минути“ е лек за одложувањето

  Основачот на Инстаграм: Правилото „5 минути“ е лек за одложувањето

  Потребни ви се само 5 минути да престанете со одложувањето на своите цели. Еве како… Пет минути не се доволно време за било што добро…

 • Работите од дома? 5 работи кои треба да ги практикувате секој ден

  Работите од дома? 5 работи кои треба да ги практикувате секој ден

  Работата од дома е се почеста. Според анкетите од 2016 година, 37 проценти од вработените во Америка работеле од далеку, односно надвор од канцелариите, што е…

 • Ова е главната причина поради која вработените ја напуштаат работата

  Ова е главната причина поради која вработените ја напуштаат работата

  Сиаран Фоли, водечки HR (human resources) експерт во Сиднеј кој работи со топ менаџмент, напиша на LinkedInd за главната причина поради кoја вработените јa напуштаат…

 • Предавање на Антон Ледерер во Музејот на современа уметност

  Предавање на Антон Ледерер во Музејот на современа уметност

  Проектниот простор Прес ту егзит заедно со Музејот на современа уметност ве покануваат на предавање на Антон Ледерер, ко-основач на <ротор> центарот за современа уметност…

 • Не сте задоволни со својата кариера? Овие три прашања треба да си ги поставите на себе си

  Не сте задоволни со својата кариера? Овие три прашања треба да си ги поставите на себе си

  Сосема е нормално работата да наиде на кризен период, кога сте окупирани од стресот, проблемите или непредвидливите ситуации. За да се уверите себе си дека…

 • 6 начини како секого да го убедите во се што сакате

  6 начини како секого да го убедите во се што сакате

  Вашата порака е важна за вас, но за да им ја упатите и на другите морате да ја преформулирате и да ја оформите во различни…

 • Tајни кои експертите нема да ви ги откријат

  Tајни кои експертите нема да ви ги откријат

  Дан Валдшмид е оратор, писател и стратег. Валдшмид „војува“ со конвенционалните бизнис стратегии. „Wall Street Journal“, неговиот блог го смести меѓу топ 7 блогови во…

 • Како до лидерската позиција?

  Како до лидерската позиција?

  Универзално упатство за тоа како се станува менаџер не постои, но неколку совети од Лондонската школа за односи со јавноста, секако ќе бидат од корист…