Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,801.99 -1.64%    BESK 10,275.00 -3%    GRNT 810.00 -0.06%    KMB 3,389.73 -0.22%    MERM 800.00 -20%    MPT 29,500.63 0%    OKTA 3,620.00 0.56%    RMDEN16 94.90 0.11%    RZUS 139.00 3.73%    SBT 2,041.00 -2.86%    STB 940.85 0.03%    STIL 139.03 -4.1%    TETE 2,286.67 2.27%    TKVS 3,110.00 2.98%    TNB 13,581.59 -0.42%    TPLF 1,649.90 1.35%    TTK 947.00 -2.97%    UNI 2,050.00 0%    

Економското заздравување на Европа помогна во резултатите на Adecco

Време: 10:18

Датум: август 11, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

Обновувањето на економијата во многу региони на Европа ги наполни во вториот квартал од годината касите на најголемата во светот компанија за човечки ресурси „Adecco Group AG“, пренесува „Ројтерс“.

Приходите на компанијата скокнаа со 5% до 5,97 милијарди евра, додека профитот се зголеми за 1 отсто до 192 милиони евра, објави швајцарскиот концерн со седиште во Глатбруг до Цирих. Консензус прогнозата на аналитичарите беше за малку подобри резултати – добивка од 194 милиони евра и приходи од 6,03 милијарди евра.

„Насекаде гледаме постојан пораст“, изјави главниот извршен директор Ален Дехејз во интервју за „Ројтерс“. Лидерот во индустријата ги нарекува изгледите за следните месеци „позитивни“.

„Дефинитивно сум оптимист отколку пред три или шест месеци“, вели тој.

Особено добро се развива бизнисот на конкурентот на „Manpower“ и „Randstad“ повторно на Пиринејскиот полуостров и Италија, како и на најголемиот единечен пазар – Франција. Таму започнатите структурни промени на пазарот на трудот ги дале своите резултати. „Не гледам причина тоа да престане наскоро“, појаснува директорот на „Adecco“.

За сметка на тоа, сепак расте несигурноста предизвикана од излегувањето на Велика Британија од Европската унија. Приходите во регионот Велика Британија, Ирска и Северна Америка предвид мал пад. „Тоа се должи најверојатно на „Brexit““, признава Дехејз. Тој очекува стабилизација или благо намалување за Велика Британија, но не е значително влошување.

Податоците не се прифатија добро од берзата. Акциите се намалија привремено со речиси 5%. „Adecco“ ги исполни делумно пазарните очекувања, вели „трејдер“. Органскиот раст од 5% бил фрустрирачки. Пазарот очекувал пораст за 5,5 отсто, коментира „Vontobel Bank“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Приходите на HSBC не успеаја да ги задоволат инвеститорите

  Приходите на HSBC не успеаја да ги задоволат инвеститорите

  Најголемиот кредитор во Европа по пазарна капитализација „HSBC Holdings“ забележа скок на годишната добивка пред даноците под прогнозите и откри план за привлекување на до…

 • KFC затвора ресторани поради недостаток на пилешко

  KFC затвора ресторани поради недостаток на пилешко

  Ланецот ресторани KFC затвори стотина објекти ширум Британија поради недостаток на пилешко месо. Ова разочара многумина љубители на пилешкото по проблемите со новиот систем за дистрибуција.…

 • Deutsche Bank ќе скратува работни места во инвестициското банкарство

  Deutsche Bank ќе скратува работни места во инвестициското банкарство

  „Deutsche Bank“ ќе се ослободи од најмалку 250 работни места во инвестициското банкарство, вклучувајќи во Лондон и САД, пренесоа агенциите, повикувајќи се на запознаен извор,…

 • Инвеститорите бараат поделеност на акциите на Nintendo

  Инвеститорите бараат поделеност на акциите на Nintendo

  Јапонската технолошка компанија „Nintendo“ се соочува со повици од страна на нејзините инвеститори да направи поделба на акциите и да ја прошири својата база од…

 • Alibaba и Tencent водат агресивна битка за сојузници во трговијата на мало

  Alibaba и Tencent водат агресивна битка за сојузници во трговијата на мало

  Кинеските технолошки гиганти „Alibaba Group Holding“ и „Tencent Holdings“ кои имаат вкупна пазарна вредност, еднаква на 1.000 милијарди долари, не запираат со серијата од инвестиции…

 • Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет

  Вип започнува со едукативна програма за деца за безбедно користење на интернет

  Водејќи се од својата долгорочна посветеност за промоција на вистинските општествени вредности, а во согласност со добро познатото мото на компанијата, “Повеќе за вас”, Вип…

 • „Кит Кет“ на „Нестле“ прогласена за најдобра чоколада во светот

  „Кит Кет“ на „Нестле“ прогласена за најдобра чоколада во светот

  Чоколадата „Кит Кет“ на светски познатиот бренд „Нестле“, е прогласена за најдобра во светот, според интернет анкетата во која учествуваа повеќе од 100.000 луѓе, наведува…

 • Објавен Конкурсот за стипендии на Семос Академија на тема „Звукот на градот“

  Објавен Конкурсот за стипендии на Семос Академија на тема „Звукот на градот“

  Семос Академија распиша Конкурс за доделување стипендии на тема „Звукот на градот“ за академската 2018/2019 година за образовните профили Графички дизајнер и Веб дизајнер. Конкурсот…

 • GE го продава бизнисот со расветни тела

  GE го продава бизнисот со расветни тела

  Американскиот индустриски гигант „General Electric – GE“ постигна договор за продажба на бизнисот со расветни тела во Европа, на Блискиот исток, како и Африка и…

 • Amazon ќе плати парична казна за 4.000 прекршувања на законот

  Amazon ќе плати парична казна за 4.000 прекршувања на законот

  Американската компанија за е-трговија „ Amazon.com“ ќе исплати 1,2 милиони долари за да стави крај на судскиот процес во кој е обвинета за речиси 4.000…