Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,932.13 -0.83%    CKB 600.00 15.38%    GRNT 810.50 -1.16%    KMB 3,397.25 2.23%    LOZP 2,400.00 14.29%    MPT 29,500.00 0%    MTUR 4,200.00 0.02%    OKTA 3,600.00 -2.7%    RMDEN16 94.80 0%    RZIT 20.00 0%    RZLV 50.00 -5.66%    SLAV 3,600.00 -40.98%    TETE 2,236.02 3.04%    ZPKO 2,812.00 -1.22%    

Хотели Метропол прокнижи загуба за првото полугодие од 2017 година

Време: 08:42

Датум: август 11, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

Хотели- Метропол А.Д. Охрид за периодот јануари- јуни 2017 година оствари негативен финансиски резултат искажани во неревидираниот биланс на успех.

Друштвото во првата половина на 2017 година нема промени во сметководствените политики и методи на вреднување на ставките во финансиските извештаи споредено со последните годишни ревидирани финансиски извештaи.

Приходите од работењето на Хотели- Метропол А.Д. Охрид за периодот јануари- јуни 2017 година изнесуваат 56.066 илјади денари и покажуваат зголемување од 29% во однос на приходите за овај период 2016 година. Од овој приход на основната дејност на друштвото отпаѓа најголем дел, односно 55.445 илјади денари. Останатите приходи во износ од 621 илјади денари бележат пораст во однос на минатата година. Финансиските приходи бележат зголемување во однос на истите во првиот семестар од 2016.

Хотели- Метропол А.Д.Охрид во првиот семестар на 2017 година оствари негативен финансиски резултат остварувајќи загуба од 2.139 илјади денари.

Расходите од работењето во износ од 55.219 илјади денари, бележат зголемување од 10% во однос на расходите за овај период во 2016 година. Најголемо учество во вкупните расходи со 42,8% имаат трошоците за вработените во износ од 23.654 илјади денари, кои бележат пораст од 9%. Трошоците за суровини и материјали во износ од 18.853 илјади денари имаат учество од околу 34,14% во вкупните расходи, односно се зголемени за 26% во однос на иститот период минатата година. Останатите трошоци бележат намалување во однос на истите од претходната година. Финансиските расходи бележат намалување во однос на истите во претходната година.

Вкупните обврски по кредите на Хотели- Метропол А.Д. Охрид претставуваат 21,2% од капиталот и резервите.

Имајќи го во предвид сезонскиот карактер на работењето досегашната реализација на деловната 2017 година на Хотели- Метропол А.Д. Охрид е во рамките на планираните активности.

Во наредното тромесечие од 2017 год. Менаџментот на Друштвото ќе се залага да го задржи континуитетот на работењето и соодветно да се справи со ризиците кои ги носи деловното окружување со цел да ги исполни проектираните активности за деловната 2017.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • GE го продава бизнисот со расветни тела

  GE го продава бизнисот со расветни тела

  Американскиот индустриски гигант „General Electric – GE“ постигна договор за продажба на бизнисот со расветни тела во Европа, на Блискиот исток, како и Африка и…

 • Amazon ќе плати парична казна за 4.000 прекршувања на законот

  Amazon ќе плати парична казна за 4.000 прекршувања на законот

  Американската компанија за е-трговија „ Amazon.com“ ќе исплати 1,2 милиони долари за да стави крај на судскиот процес во кој е обвинета за речиси 4.000…

 • „Кока Кола“ прокнижи загуба од 2,76 милијарди долари

  „Кока Кола“ прокнижи загуба од 2,76 милијарди долари

  Американската компанија „Кока Кола“ соопшти дека во четвртиот квартал од минатата година остварила загуба од 2,76 милијарди долари, како резултат на зголемните даночни обврски. Во…

 • Профитот на Allianz „настрада“ поради даночната реформа во САД и слабиот долар

  Профитот на Allianz „настрада“ поради даночната реформа во САД и слабиот долар

  Германскиот осигурител „Allianz“ забележа пад на нето добивката од 22% за четвртиот квартал од 2017-та година поради даночната реформа во САД, слабиот долар, други еднократни…

 • Сорос ги продаде акциите во Apple и Facebook

  Сорос ги продаде акциите во Apple и Facebook

  Нема и ни четири недели, откако инвеститорот Џорџ Сорос силно ги критикуваше во рамките на економскиот форум во Давос технолошките компании „Facebook“ и „Google“, и…

 • Рекорден јануари за VW благодарение на продажбата во Кина

  Рекорден јануари за VW благодарение на продажбата во Кина

  Германската автомобилска компанија „Volkswagen“ вели дека забележала најдобра јануарска продажба некогаш, поголема за 10 проценти во однос на 2017 година, благодарение на закрепнувањето на побарувачката…

 • Новиот пензиски договор вреден 1,4 милијарди евра го погоди профитот на Air France-KLM

  Новиот пензиски договор вреден 1,4 милијарди евра го погоди профитот на Air France-KLM

  Авиокомпанијата „Air France-KLM“ во своите финансиски резултати од 2017-та година соопшти дека очекува зголемување на приходите од цените на билетите во првиот квартал од оваа…

 • Amazon создава 2.000 работни места во Франција

  Amazon создава 2.000 работни места во Франција

  Американскиот гигант во електронската трговија „Amazon“ објави дека ќе создаде 2.000 постојани работни позиции во оваа година во Франција – најголемиот нејзин пазар во Европа…

 • McDonald’s ја менува традицијата – го исфрла чизбургерот

  McDonald’s ја менува традицијата – го исфрла чизбургерот

  Американскиот ланец на ресторани за брза храна одлучи да воведе голема промена во своето најпопуларно мени и така да ја промени традицијата. Веќе некое време…

 • Avon не ги исполни очекувањата за приходите во последниот квартал од 2017-та

  Avon не ги исполни очекувањата за приходите во последниот квартал од 2017-та

  Производителот на козметички производи „Avon Products“ објави квартален приход од продажби што беше под очекувањата на аналитичарите. Ова се случило откако помалку клиенти купиле производи…