Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

GRNT 867.65 2.22%    MPT 30,800.00 0%    STB 937.92 -0.64%    STIL 135.00 0%    

Новата Skoda Karoq ќе се продава и како Volkswagen

Време: 15:57

Датум: август 10, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

Концернот „Volkswagen Group“ се подготвува да понуди на пазарот во Јужна Америка целосно нов кросовер, а за таа цел го патентирал името „Tharu“. Според информациите, во развој на моделот активно учествува и компанијата „Skoda“.

Кросовер ќе биде именуван по еден од народите што живеат во Хималаите, пишува весникот „Auto Papo“. Автомобилот ќе се составува во Аргентина, а ќе нуди висока проодност. Со цел намалување на трошоците сите основни компоненти и агрегати ќе бидат земени од новата „Skoda Karoq“.

Моделот ќе биде достапен само со еден мотор – 1,5-литарски бензински турбомотор, кој развива моќност од 150 КС, и со голем број на системи, кои помагаат за намалување на потрошувачката на гориво. Тоа се турбина со променлива геометрија и систем за деактивација на два од цилиндрите.

За „VW Tharu“ ќе се нуди со исклучиво автоматски менувач, кој ќе ја замени традиционалната за моделите на германскиот производител автоматска „DSG“-трансмисија. Нема да има и систем за погон на четири тркала, бидејќи во овој регион кросоверите со 4×4 не се особено популарни.

Новиот кросовер ќе ја пополни дупката во спектарот, која ќе се формира по запирањето на продажбата на бразилскиот пазар на новата генерација на „Tiguan“. Овој модел ќе продолжи да се нуди само во верзијата со 7 места, додека новиот „T-Cross“, изграден врз основа на „VW Polo“ е со премногу компактни димензии.

Затоа и „VW Tharu“ ќе биде ориентиран кон оние клиенти за кои „T-Cross“ е премногу мал, а „Tiguan“ е прескап. Моделот ќе се појави на пазарот дури во 2021-ва година.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Првите фотографии од BMW М5 во очекување на премиерата (фото)

  Првите фотографии од BMW М5 во очекување на премиерата (фото)

  Благодарение на фотографиите кои пред најавената „онлајн“ премиера се појавија на интернет, имаме прилика да видиме како ќе изгледа најновиот М5. Дизајнот на надворешноста е очекуван…

 • Јахта на тркала: Mercedes-Maybach 6 Cabriolet (фото+видео)

  Јахта на тркала: Mercedes-Maybach 6 Cabriolet (фото+видео)

  Mercedes уште еднаш на вистински начин го искористи името Maybach, овој пат за суперлуксузниот кабриолет кој во себе ги спојува ретро и футуристичкиот стил. По…

 • Новиот Porsche Cayenne подготвен за Франкфурт?

  Новиот Porsche Cayenne подготвен за Франкфурт?

  Porsche ги обавува завршните подготовски за светската премиера на третата генерација на моделот Cayenne. Автомобилот е во завршна фаза на развој, а како што дознава…

 • Zagato го разубавува Aston Martin – пристигнуваат 2 нови модели (фото)

  Zagato го разубавува Aston Martin – пристигнуваат 2 нови модели (фото)

  Соработката на компанијата Aston Martin и познатата италијанска дизајнерска куќа Zagato резултираше со уште два модели во лимитирана серија – Vanquish Speedster и Vanquish Shooting…

 • Први фотографии: Концептниот BMW Z4 пред премиерата

  Први фотографии: Концептниот BMW Z4 пред премиерата

  Непосредно пред официјалната премиера на концептниот „BMW Z4“ на Натпреварот за елеганција во Пебл Бич, слики од автомобилот веќе се појавија на интернет. Кадрите, обезбедени…

 • Производителите масовно го бојкотираат саeмот во Франкфурт

  Производителите масовно го бојкотираат саeмот во Франкфурт

  Големите автомобилски саеми продолжуваат да привлекуваат сé помалку производители и саемот во Франкфурт, кој ќе се одржи од 12-ти до 24-ти септември, не прави исклучоци.…

 • Volkswagen покажа видео со нов SUV

  Volkswagen покажа видео со нов SUV

  Компанијата „Volkswagen“ покажа видео со новиот компактен кросовер „T-Roc“. Тој ќе се распореди под „Tiguan“ во палетата на германскиот производител. Информациите за кросоверот засега е…

 • Toyota подготвува цела палета автономни автомобили за ЛОИ во 2020-та

  Toyota подготвува цела палета автономни автомобили за ЛОИ во 2020-та

  Компанијата „Toyota“ планира да открие нова автономна технологија за време на Летните Олимписки игри во 2020-та година во Токио. Според главниот менаџер на одделот за…

 • Првиот SUV на Aston Martin – 750 коња и камери наместо ретровизори

  Првиот SUV на Aston Martin – 750 коња и камери наместо ретровизори

  Првиот кросовер во историјата на „Aston Martin“ ќе биде опремен со камери наместо ретровизори, а моќноста на погонскиот агрегат ќе достигне 750 КС. Тоа го…

 • Skoda ja враќа Felicia како компактен електричен хечбек?

  Skoda ja враќа Felicia како компактен електричен хечбек?

  Ѕkoda се подготвува за голема офанзива во областа на електричните возила и во нејзините рамки ќе го воскресне моделот „Felicia“, објави „Auto Express“. „Е-Felicia“ ќе…