Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,801.99 -1.64%    BESK 10,275.00 -3%    GRNT 810.00 -0.06%    KMB 3,389.73 -0.22%    MERM 800.00 -20%    MPT 29,500.63 0%    OKTA 3,620.00 0.56%    RMDEN16 94.90 0.11%    RZUS 139.00 3.73%    SBT 2,041.00 -2.86%    STB 940.85 0.03%    STIL 139.03 -4.1%    TETE 2,286.67 2.27%    TKVS 3,110.00 2.98%    TNB 13,581.59 -0.42%    TPLF 1,649.90 1.35%    TTK 947.00 -2.97%    UNI 2,050.00 0%    

Amazon инвестира во компанијата за смартфони на креаторот на Android

Време: 14:42

Датум: август 10, 2017

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

„Alexa Fund“ на „Amazon“ и кинескиот гигант „Tencent“ инвестираа вкупно 300 милиони долари во „Essential“ – новата компанија за смартфони на креаторот на оперативниот систем „Android“, Енди Рубин.

Ова е втор пат, во кој „Amazon“ се обидува да влезе на пазарот на паметни телефони. Во 2014-та година беше претставен првиот паметен телефон на „Amazon“ кој се нарекуваше „Fire“, но целиот потфат не го оствари очекуваниот успех и наскоро стана голем неуспех за компанијата.

Енди Рубин е коосновач на „Android“, пред да го продаде на „Google“. Првиот смартфон под новиот бренд „Essential“ беше претставен во мај оваа година, а како што беше наведено требаше да се појави на пазарот во текот на месец јуни.

Тоа така и не се случи, а од „Essential“ не даваат дополнителни информации кога точно ќе го пуштат својот прв модел, освен тоа дека тој ќе се продава преку платформите на „Amazon“ и „Best Buy“.

Засега не е јасно зошто „Tencent“ и „Amazon“ инвестираат во „Essential“ која доживува тешки времиња, а уште пред дебито на својот прв производ компанијата беше напуштена од неколку раководни кадри. Најверојатно инвестицијата на „Amazon“ е со цел нивниот гласовен асистент да се продава со новите смартфони, на кои ќе биде пре-инсталиран.

„„Essential“ има целосна визија и искуство во однос на поврзаните уреди со кои ја интегрираат говорната технологија по нови начини“, велат од „Amazon“ за „CNBC“.

„Возбудени сме да ја видиме „Alexa“ како дел од таа визија, каде интеракцијата со технологијата е лесна, корисна и создава интерфејс, кој може да послужи на другите да ги надополни иновациите врз база на него. Гледаме напред што ќе излезе од оваа колаборација“, додаваат од компанијата.

Од „Tencent“ засега не одговориле на барањето за коментар на оваа тема.

Со овој потег „Amazon“ влегува на пазарот кој веќе одамна има свои лидери, во лицето на „Apple“ и „Samsung“. Со нивната конкуренција не може да се справат дури етаблирани брендови, како „LG“, „HTC“ и „Lenovo“.

Првиот смартфон на „Essential“ кој ќе го носи името на компанијата, ќе се нуди по цена од 699 долари.

Меѓу другите инвеститори во компанијата се „Redpoint“, „Playground“, „Access Technology Ventures“, „VY Capital“, „Altimeter Capital“ и „Foxconn“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Јубилејниот BMW M4 Cabrio за 300 среќници (фото)

  Јубилејниот BMW M4 Cabrio за 300 среќници (фото)

  „BMW“ oваа година одбележуваа три децении од лансирањето на првиот „М“ модел со отворен покрив. Tаа 1988-ма година „М“ одделението на „BMW“ одлучи на купувачите…

 • Американски истражители пронашле нелегален софтвер во дизел моторите на Мерцедес

  Американски истражители пронашле нелегален софтвер во дизел моторите на Мерцедес

  Американски истражители наводно пронашле нелегален софтвер во дизел моторите на германската компанија Дајмлер, која го поседува брендот Мерцедес-Бенц. Програмата овозможувала компанијата со мамење да ги…

 • Чај за слабеење од три состојки: Првите позитивни резултати очекувајте ги по 24 часа

  Чај за слабеење од три состојки: Првите позитивни резултати очекувајте ги по 24 часа

  Благодарение на комбинацијата од делотворни состојки, овој напиток дава јасно видливи резултати веќе за седум дена. Вашиот струк ќе биде потенок и до 8 сантиметри.…

 • Зголемен бројот на нови државни и општински огласи за привремени вработувања

  Зголемен бројот на нови државни и општински огласи за привремени вработувања

  Генералниот секретаријат на Владата на „Бирото за јавни набавки“ вчера објави нов оглас за ангажирање Агенција за привремени вработувања. Станува збор за сума од 10…

 • Хелсиншки: Регистриран голем број на повреди на економските и социјалните права на граѓаните

  Хелсиншки: Регистриран голем број на повреди на економските и социјалните права на граѓаните

  Во земјава се регистрирани голем број на повреди на економските и социјалните права на граѓаните, што се должи на се поголемата сиромаштија во земјата, високиот…

 • Македонија е меѓу просечните земји во ЕУ според бројот на вработени во културниот сектор

  Македонија е меѓу просечните земји во ЕУ според бројот на вработени во културниот сектор

  Според податоците на „Еуростат“, Република Македонија како земја претендент за членство во ЕУ, се најде во рангирањето за вработените во културниот сектор. Нашата земја во…

 • Започна пријавувањето за престижните награди на “Sarajevo Business Bridge Awards 2018”

  Започна пријавувањето за престижните награди на “Sarajevo Business Bridge Awards 2018”

  Сараево Бизнис Форум (СБФ), водечката конференција за инвестиции во Југоисточна Европа, на 25 април ќе ги додели престижните признанија “Sarajevo Business Bridge Awards” на компаниите и…

 • Просечната плата во регионот највисока во Словенија и Хрватска, најниска во Македонија и БиХ

  Просечната плата во регионот највисока во Словенија и Хрватска, најниска во Македонија и БиХ

  Според последните официјални статистички податоци, највисоките просечни плати во регионот се во Словенија и Хрватска, а најниските во Македонија и БиХ. Според последните официјални статистички…

 • Министерот кој се обиде да го забрани биткоинот беше пронајден мртов

  Министерот кој се обиде да го забрани биткоинот беше пронајден мртов

  Јужнокорејскиот владин министер, Јунг Ки-Џон (52), кој работел на програма за регулирање на криптовалутите, беше пронајден мртов. Медиумите известуваат дека наводно тоа е срцев удар.…

 • Шоуто наречено „Лигата на Шампиони“ продолжува!

  Шоуто наречено „Лигата на Шампиони“ продолжува!

  Вторник и повторно е време за фудбал во Лигата на шампионите. Вечерва во еден од најочекуваните дуели од 1/8-финалето на турнирот на „Стемфорд Бриџ“ ќе…