Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,998.40 -0.03%    GRNT 820.00 0.49%    KMB 3,323.14 -0.67%    MKSD 239.00 19.5%    MPT 29,500.00 0%    MTUR 4,199.00 -0.02%    OHB 5,050.00 0%    OKTA 3,700.00 2.78%    RMDEN16 94.80 0%    RZLV 53.00 -1.05%    RZUS 134.00 -0.56%    SBT 2,101.00 -1.82%    STB 940.57 0.06%    STIL 144.97 -0.02%    TEL 300.00 1.35%    TETE 2,170.00 2.79%    TPLF 1,627.92 4.65%    

Германска компанија бара инвеститори за гасовод, поврзан со Северен поток 2

Време: 14:18

Датум: август 10, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

Германскиот оператор за пренос на гас „Gascade Gastransport“ води преговори со инвеститори за да привлече средства за новиот гасовод кој ќе пренесува повеќе руски гас директно до Европа, соопштува „Bloomberg“.

„Gascade“ е во контакт со потенцијални партнери за 485-километарската германска гранка на „Северен поток 2“, изјави Татјана Бернер, портпарол на компанијата со седиште во Касел која е заедничка сопственост на рускиот „Газпром“ и германската „BASF“. Таа одбила да обезбеди информации за инвеститорите за проектот познат како „Eugal“.

„Gascade“ бара инвестиции во момент во кој американските санкции против Русија се закануваат на голем број енергетски проекти, вклучувајќи го и „Северен поток 2“ – гасоводот, кој ќе и овозможи на „Газпром“ да испорачува гас кон ЕУ по втор директен пат под Балтичкото Море до Германија. „Eugal“ кој започнува од балтичките брегови на Германија, е планиран да започне со работа во 2019-та година и главно ќе пренесува природен гас од „Северен поток 2“ до Полска и Чешка.

„Веројатно ќе имаше „војна“ од понуди, ако не постоеше политичка несигурност околу „Северен поток 2““, вели Валтер Болц, европски енергетски консултант и поранешен шеф на австрискиот енергетски регулатор „E-Control“. „Проектот е интересен за операторите на гасоводи, кои треба да работат со потоци од „Северен поток 2““.

„Gascade“ ќе остане единствен градител на проектот, чие создавање ќе чини помеѓу 1 и 3 милијарди евра, вели Бернер.

„Газпром“ и „Wintershall“ – енергетската поделба на „BASF“, не одговориле на барањата за коментар.

„Eugal“ ќе има годишен капацитет од 51 милијарди кубни метри, а „Северен поток 2“ ќе додаде 55 милијарди кубни метри годишно.

Германскиот енергетски регулатор „Bundesnetzagentur“ отфрлил проекти во план за развој на националната мрежа поврзани со „Северен поток 2“, додека гасоводот не ги добие сите национални одобренија.

„Eugal“ најверојатно ќе биде вклучен во следниот предлог за развој на германскиот гас во февруари 2018-та година, посочува здружението на германски оператори на гасоводен систем „FNB Gas“. Кога проектот биде одобрен од германскиот регулатор, сопствениците на гасоводот ќе можат да заработат дивиденди до 6,9% од капиталот, собирајќи такси за мрежата.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • „Кока Кола“ прокнижи загуба од 2,76 милијарди долари

  „Кока Кола“ прокнижи загуба од 2,76 милијарди долари

  Американската компанија „Кока Кола“ соопшти дека во четвртиот квартал од минатата година остварила загуба од 2,76 милијарди долари, како резултат на зголемните даночни обврски. Во…

 • Профитот на Allianz „настрада“ поради даночната реформа во САД и слабиот долар

  Профитот на Allianz „настрада“ поради даночната реформа во САД и слабиот долар

  Германскиот осигурител „Allianz“ забележа пад на нето добивката од 22% за четвртиот квартал од 2017-та година поради даночната реформа во САД, слабиот долар, други еднократни…

 • Сорос ги продаде акциите во Apple и Facebook

  Сорос ги продаде акциите во Apple и Facebook

  Нема и ни четири недели, откако инвеститорот Џорџ Сорос силно ги критикуваше во рамките на економскиот форум во Давос технолошките компании „Facebook“ и „Google“, и…

 • Рекорден јануари за VW благодарение на продажбата во Кина

  Рекорден јануари за VW благодарение на продажбата во Кина

  Германската автомобилска компанија „Volkswagen“ вели дека забележала најдобра јануарска продажба некогаш, поголема за 10 проценти во однос на 2017 година, благодарение на закрепнувањето на побарувачката…

 • Новиот пензиски договор вреден 1,4 милијарди евра го погоди профитот на Air France-KLM

  Новиот пензиски договор вреден 1,4 милијарди евра го погоди профитот на Air France-KLM

  Авиокомпанијата „Air France-KLM“ во своите финансиски резултати од 2017-та година соопшти дека очекува зголемување на приходите од цените на билетите во првиот квартал од оваа…

 • Amazon создава 2.000 работни места во Франција

  Amazon создава 2.000 работни места во Франција

  Американскиот гигант во електронската трговија „Amazon“ објави дека ќе создаде 2.000 постојани работни позиции во оваа година во Франција – најголемиот нејзин пазар во Европа…

 • McDonald’s ја менува традицијата – го исфрла чизбургерот

  McDonald’s ја менува традицијата – го исфрла чизбургерот

  Американскиот ланец на ресторани за брза храна одлучи да воведе голема промена во своето најпопуларно мени и така да ја промени традицијата. Веќе некое време…

 • Avon не ги исполни очекувањата за приходите во последниот квартал од 2017-та

  Avon не ги исполни очекувањата за приходите во последниот квартал од 2017-та

  Производителот на козметички производи „Avon Products“ објави квартален приход од продажби што беше под очекувањата на аналитичарите. Ова се случило откако помалку клиенти купиле производи…

 • ЕУ повторно против Facebook и Twitter

  ЕУ повторно против Facebook и Twitter

  Facebook и Twitter само делумно одговорија на барањата на Брисел да ја подобрат заштитата на приватноста на корисниците, соопшти Европската комисија. „Неприфатливо е тоа прашање…

 • Генијален, практичен начин за заштита на нашите документи

  Генијален, практичен начин за заштита на нашите документи

  Што би се случило доколку ги изгубиме семејните фотографии? Би изчезнале и сеќавањата од специјалните моменти. Ако ги изгубиме личните документи, писмата, дипломите, како да…