Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,998.40 -0.03%    GRNT 820.00 0.49%    KMB 3,323.14 -0.67%    MKSD 239.00 19.5%    MPT 29,500.00 0%    MTUR 4,199.00 -0.02%    OHB 5,050.00 0%    OKTA 3,700.00 2.78%    RMDEN16 94.80 0%    RZLV 53.00 -1.05%    RZUS 134.00 -0.56%    SBT 2,101.00 -1.82%    STB 940.57 0.06%    STIL 144.97 -0.02%    TEL 300.00 1.35%    TETE 2,170.00 2.79%    TPLF 1,627.92 4.65%    

Кој прв ќе стигне до 1 илјада милијарди долари – Apple или Amazon?

Време: 10:27

Датум: август 10, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

„Apple“ е на пат да стане првата компанија која ќе достигне оценка од 1 илјада милијарди долари. Тоа се наведува во анализата на „RBC Capital“, објавена вчера.

Компанијата додава 60 милијарди долари кон пазарната проценка, откако минатата недела ги објави оптимистичките очекувања за третиот квартал на годината. Во средината на следниот месец „Apple“ се очекува да го претстави новиот модел на „iPhone“.

Ова ќе се совпадне со 10-годишнината од претставувањето на првиот „iPhone“ од Стив Џобс на 9-ти јануари 2007-ма година и неговото ставање во промет на 29-ти јуни истата година.

Според аналитичарите на „RBC“, акциите на „Apple“ додаваат во просек низ годините по 15,6% во периодот од 90 дена пред прогласувањето на свој нов модел паметен телефон. Подобрувањето на продажбата во Кина, исто така може да влијае на цената на акцијата во следните месеци, сметаат од „RBC“.

Аналитичарите поставуваат таргет од 176 долари за готовина, наспроти 161.06 долари на крајот на вчерашната сесија на акции.

За овој (за компанијата четврт квартал од годината) квартал „Apple“ предвидува продажба во опсег од 49 до 52 милијарди долари наспроти очекуваните од аналитичарите 49.2 милијарди долари.

Од почетокот на годината акциите на „Apple“ додаваат 39.06% на својата вредност.

Дали сепак „Apple“ ќе е првата компанија која ќе ја мине психолошката граница од 1 илјади милијарди долари?

Според професор Аниндија Гос од „Stern School of Business“, „Amazon“ ќе успее да стигне до таму прв.

Последната оценка на гигантот во онлајн трговијата покажуваат пазарна капитализација од 476 милијарди долари. За да се случи тоа, ќе е потребен раст од 110.1% на акциите. Компанијата неодамна објави раст на приходите од 25% за последниот квартал, но веб услугите предвидоа зголемување од 55 отсто.

Неодамна компанијата ја купи „Whole Foods“ за сума од 13,7 милијарди долари, со што во моментов се справува подобро од „Apple“ при трошењето на слободните парични средства. Токму „кешот“ е можеби главниот проблем во моментов за наследникот на Стив Џобс – Тим Кук.

По последните податоци „Apple“ има 261 милијарди долари, кои при нивното правилно инвестирање, компанијата може да се претвори во технолошка варијанта на компанијата на Ворен Бафет, „Berkshire Hathaway“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • „Кока Кола“ прокнижи загуба од 2,76 милијарди долари

  „Кока Кола“ прокнижи загуба од 2,76 милијарди долари

  Американската компанија „Кока Кола“ соопшти дека во четвртиот квартал од минатата година остварила загуба од 2,76 милијарди долари, како резултат на зголемните даночни обврски. Во…

 • Профитот на Allianz „настрада“ поради даночната реформа во САД и слабиот долар

  Профитот на Allianz „настрада“ поради даночната реформа во САД и слабиот долар

  Германскиот осигурител „Allianz“ забележа пад на нето добивката од 22% за четвртиот квартал од 2017-та година поради даночната реформа во САД, слабиот долар, други еднократни…

 • Сорос ги продаде акциите во Apple и Facebook

  Сорос ги продаде акциите во Apple и Facebook

  Нема и ни четири недели, откако инвеститорот Џорџ Сорос силно ги критикуваше во рамките на економскиот форум во Давос технолошките компании „Facebook“ и „Google“, и…

 • Рекорден јануари за VW благодарение на продажбата во Кина

  Рекорден јануари за VW благодарение на продажбата во Кина

  Германската автомобилска компанија „Volkswagen“ вели дека забележала најдобра јануарска продажба некогаш, поголема за 10 проценти во однос на 2017 година, благодарение на закрепнувањето на побарувачката…

 • Новиот пензиски договор вреден 1,4 милијарди евра го погоди профитот на Air France-KLM

  Новиот пензиски договор вреден 1,4 милијарди евра го погоди профитот на Air France-KLM

  Авиокомпанијата „Air France-KLM“ во своите финансиски резултати од 2017-та година соопшти дека очекува зголемување на приходите од цените на билетите во првиот квартал од оваа…

 • Amazon создава 2.000 работни места во Франција

  Amazon создава 2.000 работни места во Франција

  Американскиот гигант во електронската трговија „Amazon“ објави дека ќе создаде 2.000 постојани работни позиции во оваа година во Франција – најголемиот нејзин пазар во Европа…

 • McDonald’s ја менува традицијата – го исфрла чизбургерот

  McDonald’s ја менува традицијата – го исфрла чизбургерот

  Американскиот ланец на ресторани за брза храна одлучи да воведе голема промена во своето најпопуларно мени и така да ја промени традицијата. Веќе некое време…

 • Avon не ги исполни очекувањата за приходите во последниот квартал од 2017-та

  Avon не ги исполни очекувањата за приходите во последниот квартал од 2017-та

  Производителот на козметички производи „Avon Products“ објави квартален приход од продажби што беше под очекувањата на аналитичарите. Ова се случило откако помалку клиенти купиле производи…

 • ЕУ повторно против Facebook и Twitter

  ЕУ повторно против Facebook и Twitter

  Facebook и Twitter само делумно одговорија на барањата на Брисел да ја подобрат заштитата на приватноста на корисниците, соопшти Европската комисија. „Неприфатливо е тоа прашање…

 • Генијален, практичен начин за заштита на нашите документи

  Генијален, практичен начин за заштита на нашите документи

  Што би се случило доколку ги изгубиме семејните фотографии? Би изчезнале и сеќавањата од специјалните моменти. Ако ги изгубиме личните документи, писмата, дипломите, како да…