Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,998.40 -0.03%    GRNT 820.00 0.49%    KMB 3,323.14 -0.67%    MKSD 239.00 19.5%    MPT 29,500.00 0%    MTUR 4,199.00 -0.02%    OHB 5,050.00 0%    OKTA 3,700.00 2.78%    RMDEN16 94.80 0%    RZLV 53.00 -1.05%    RZUS 134.00 -0.56%    SBT 2,101.00 -1.82%    STB 940.57 0.06%    STIL 144.97 -0.02%    TEL 300.00 1.35%    TETE 2,170.00 2.79%    TPLF 1,627.92 4.65%    

Дали ова го фрлате во ѓубре наместо да го изедете?

Време: 14:55

Датум: август 9, 2017

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Ги фрлате ли најдобрите делови од намирниците по навика, целосно несвесни за нивните здравствени користи. Листовите, стебленцата или кората понекогаш се најважниот дел од некои овошја и зеленчуци…

Лушпата од кромидот и лукот

Лушпата од црвениот кромид и лукот е богата со кверцентин, растителен флавоноид, силен антиоксиданс, антихистамин со антивоспалително дејство. Додадете ја во варивата или супите и пред сервирање извадете ја.

Кора од диња

Кората од диња е богата со цитрулином, аминокиселина која ја поттикнува циркулацијата и ги шири крвните садови. Помешајте ја со плодот во блендер и уживајте во здравото фрапе.

Листови од брокула

Листовите од брокулата содржат каротеноиди – моќни билни пигменти кои телото ги претвора во витамин А и помагаат во превенцијата на рак. Само згответе ги заедно со брокулата.

Листови од целерот

Листовите имаат пет пати повеќе калциум и магнезиум отколку стеблото. Исто така содржат витамини и фенолити – силни антиоксиданси кои помагаат во борбата против рак, срцевите болести и процесот на стареење. Едноставно искористете ги како стеблото од целерот и додадете ги во супите, салатите или сосовите.

Стебло од блитва

Стеблото е еднакво добро за нас како и листовите, бидејќи е полно со антиоксиданси. Подгответе ги на ист начин како и аспарагусот, на пареа или варени.

Кора од портокал

Портокалот е полн со витамин Ц и е природно средство за јакнење на имунитетот, но кората сама содржи голема количина влакна и витамини. Затоа додадете ја кога правите фрапе.

Стебла од брокула и карфиол

Веројатно и вие ја правите оваа грешка и ги фрлате. Но стеблото има вкусен слаткаст вкус и всушност повеќе влакна од цветот. Потребно е малку повеќе време да се свари, па затоа ставете го да се вари пред другиот зеленчук.

Кора од киви

Влакнестата кора од киви содржи три пати повеќе антиоксиданси од самата срцевина и има антиканцерогени и антиалергиски својства. Додадете ја и кората заедно со плодот во соковникот и консумирајте ја.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • По напорниот тренинг вратете си ја енергијата со овој вкусен домашен детокс шејк

  По напорниот тренинг вратете си ја енергијата со овој вкусен домашен детокс шејк

  Направете го овој моќен напиток и ослободете се од токисните… Прочитајте како да направите детокс напиток на база на бадемово млеко кој лесно се вари…

 • Намирници кои треба да ги избегнувате за појадок

  Намирници кои треба да ги избегнувате за појадок

  Дали сте знаеле дека постојат неколку лоши оброци за појадок кои можат повеќе да ви наштетат отколку да ви бидат од корист? Обидете се следните…

 • Како да го намалите обемот на половината за само 7 дена?

  Како да го намалите обемот на половината за само 7 дена?

  Погледнeте го овој вкусен и здрав трик кој ќе ви помогне да се ослободите од мастите… Ако сакате да изгледате совршено и да ги согорите…

 • Анемични сте и постојано уморни: Пробајте ја оваа витаминска бомба

  Анемични сте и постојано уморни: Пробајте ја оваа витаминска бомба

  Чувствувате константен замор и колку и да спиете на вас никогаш не ви е доволно тоа. Обезбедете ги овие хранливи состојки и започнете го денот…

 • 3 намирници кои треба да ги јадете секој ден доколку сакате да ослабите

  3 намирници кои треба да ги јадете секој ден доколку сакате да ослабите

  Одредени состојки од оваа храна ќе го забрзаат процесот на слабеење, поради што е корисно да ги консумирате секојдневно. 1. Зеленчук Доколку сакате згодно тело,…

 • Идеален сок против замор: Се состои од само 3 состојки

  Идеален сок против замор: Се состои од само 3 состојки

  Намалениот внес на витамини и слабата физичка активност во текот на зимските месеци се само некои од причините за заморot кој со себе најчесто носи…

 • Лековита крема од невен која ќе ви помогне при проширени вени и хемороиди

  Лековита крема од невен која ќе ви помогне при проширени вени и хемороиди

  Покрај невенот потребна ви е уште една состојка и ќе добиете природен мелем со неверојатни лековити моќи. Лековитата домашна крема од невен е ефикасно средство…

 • Меден напиток против воспаленија

  Меден напиток против воспаленија

  Медот благодарение на силното антивоспалително дејство е исклучително благотворен за организмот, особено во случај на болки во грлото или киселини. Богат со витамини, минерали и…

 • Едноставен трик за време на појадокот кој го забрзува слабеењето: Се повеќе жени го практикуваат!

  Едноставен трик за време на појадокот кој го забрзува слабеењето: Се повеќе жени го практикуваат!

  Ќе го загубите вишокот килограми со помош на оваа утринска навика… Ако сакате брзо да ослабите, во текот на појадокот применете го овој трик, а…

 • 4 видови намирници кои ретко ги поврзуваме со дијабетес, а би требало

  4 видови намирници кои ретко ги поврзуваме со дијабетес, а би требало

  Познато е дека дебелината, пушењето, алкохолот и неактивноста го зголемуваат нивото на шеќер во крвта, но постојат и здрави намирници кои имаат исто дејство, а…