Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,582.40 0.81%    GRNT 855.55 -0.33%    KMB 2,829.75 -0.06%    MPT 28,600.00 -1.38%    OHB 5,475.43 -0.45%    RZUS 120.00 -6.25%    STB 943.41 0.29%    TEL 272.00 -0.37%    TNB 13,491.54 -0.04%    TTK 826.42 0.4%    ZPKO 2,635.00 0.15%    

Како да го препознаете лошиот работник пред да го вработите

Време: 14:47

Датум: август 8, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Кога новиот вработен доцни на работа и ја користи секоја прилика да не работи, јасно е дека неговото вработување било лош потег. За во старт да избегнете такви грешки, постојат пет начини како да го препознаете лошиот работник пред да го вработите.

Вклучете ги другите челнови од компанијата во одлуката

Кога станува збор за приватен бизнис, сопствениците сакаат да одлучуваат за се. Но, во одлуката за вработување би требало да ги вклучите и другите луѓе бидејќи можеби некој од соработниците ќе воочи нешто што вие не сте успеале да го воочите.

Проверување на препораките

Проверете ги препораките на кандидатот и контактирајте со личноста која ја пишувала препораката со цел да дознаете нешто што не се наоѓа во неговото CV.

Изгуглајте го кандидатот

Повеќе луѓе се присутни барем на една социјална мрежа, па воопшто нема да ви шкоди доколку кандидатот го проверите и на овој начин, дури и ако интервјуто одлично прошло.

Следете го инстиктот

Не сакате да вработите некој кој ќе биде товар на компанијата и ќе создава трошоци. Посоветувајте се и разменете ги впечатоците со другите вработени, но на крајот водете се од инстинктот. Запрашајте се дали кандидатот е позитивен и проактивен или негативен и бавен.

Тешки прашања

При интервјуирањето на кандидатот за работа не се срамете да поставите тешки прашања. Нормално не за приватниот живот на кандидатот, но јасното искажување на ставот за некоја проблематика може да покаже различно расположение и работни способности на кандидатот.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Успехот може да се опише со овие осум зборови

  Успехот може да се опише со овие осум зборови

  За успехот и како да се стигне до него стално се зборува. Можеби клучот за успехот е во овие осум зборови. Од различни страни може…

 • 10 најбарани работни места во светот

  10 најбарани работни места во светот

  „Glassdoor“ неодамна направи листа од 10 најбарани работни места во светот, кои имаат минимум 100.000 долари годишна плата. Добрата вест е дека некои од овие…

 • Во вашето CV кажете го само најважното!

  Во вашето CV кажете го само најважното!

  Што да напишете во CV-то, а кои информации да ги изоставите, е дилема со која се соочува секој сериозен невработен кој секојдневно бара работа. Секое…

 • 4 работи кои ги знаат сите успешни жени

  4 работи кои ги знаат сите успешни жени

  Да се има цел е многу важно, но потребна е и визија која ќе ви даде детална слика за тоа како ќе изгледа резултатот по…

 • Прифатете ги своите маани и слабости и станете подобар лидер

  Прифатете ги своите маани и слабости и станете подобар лидер

  Од некои причини професионалците и лидерите одбиваат да ги прифатат своите маани и слабости и на тој начин ги пропуштаат сите прeдности кои ги носи…

 • Учете странски јазици доколку сакате да напредувате на работа

  Учете странски јазици доколку сакате да напредувате на работа

  Кога некој работодавец ќе објави оглас за работа, покрај основните услови кои кандидатот треба да ги исполнува, се наведува и познавањето на странските јазици. Според…

 • Што прават успешните луѓе после работа?

  Што прават успешните луѓе после работа?

  Кога ќе ги исполнат своите дневни обврски, успешните луѓе се трудат да го разубават својот живот. Освен потрагата за мир, тие се концентрираат и на…

 • Проверете дали ќе бидете милионер

  Проверете дали ќе бидете милионер

  Повеќе ниту милион долари не се некои големи пари, тврдат истражувачите, а се повеќе млади луѓе можат да се пофалат дека заработиле толку. Најголемиот број…

 • Како да се мотивирате да започнете да штедите

  Како да се мотивирате да започнете да штедите

  Повеќето од нас би сакале да имаат некоја заштеда. Без оглед дали пари за црни денови, за одмор од соништата, сигурност во случај на отказ…

 • Како паметно да изберете нова работа

  Како паметно да изберете нова работа

  Барате нова работа, но не знаете што точно барате, можеби ќе ја промените кариерата, но не знаете во кој правец да се упатите. Сакате нешто…